دهاقان‌ بیدار

پنجه در پنجه غرب می توان تاخت و جلو رفت

کدخبر: 12919
بهمن ۲۹, ۱۳۹۳ در ساعت ۱۰:۵۵ ب.ظ

به گزارش پایگاه تحلیلی خبر شهرستان دهاقان “دهاقان نا” [1]به نقل ازصاحب نیوز – یادداشت تحریریه/ مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را اینگونه تعریف کرده اند: وظیفه‌ی همه‌ی ما این است که سعی کنیم کشور را مستحکم، غیر قابل نفوذ، غیر قابل تأثیر از سوی دشمن، حفظ کنیم و نگه داریم؛ این یکی از اقتضائات «اقتصاد مقاومتی» است که ما مطرح کردیم. در اقتصاد مقاومتی، یک رکن اساسی و مهم، مقاوم بودن اقتصاد است. اقتصاد باید مقاوم باشد؛ باید بتواند در مقابل آنچه که ممکن است در معرض توطئه‌ی دشمن قرار بگیرد، مقاومت کند.

اقتصاد ایران به سبب الگو برداری از سبکها و تئوریهای اقتصاد غربی و عدم همخوانی این سبکها با وضعیت اسلامی-ایرانی کشور، آسیب پذیر و قابل تهدید شده است.

اقتصاد تک محصولی و نفتی که تحت تاثیر تصمیم ها و واکنش های سیاسی قرارگرفته و در یک لحظه صعود یا سقوط میکند، به طور حتم مناسب کشوری همانند ایران که یک تنه در برابر زیاده خواهی و خود خواهی های غرب قد علم کرده، نیست.
از این رو مقام معظم رهبری پایه های یک اقتصاد در بعد کلان را طرح کردند که از نظر مباحث عملی و تءوری در مقابل اقتصاد ریاضتی است که غرب و اروپا در سالهای اخیر برای مقابله با ورشکستگی کشورهای دارای بدهی و مشکل دار آن را به کار می بست.
1016 [2]
اقتصاد

اقتصاد ریاضتی به شرایطی اطلاق می‌شود که در بحران‌های اقتصادی، دولت‌ها برای کاهش کسری بودجه، مجموعه‌ای از اقدامات و سیاست‌ها را اتخاذ می‌نمایند که شامل کاهش هزینه‌ها، افزایش مالیات‌ها و یا ترکیبی از این دو می‌شود.
از دیدگاه اقتصاد کلان، کاهش کسری بودجه‌ در کوتاه‌مدت، نرخ بیکاری را افزایش میدهد.
پروژه‌های توسعه‌ای، خدمات رفاهی و مخارج اجتماعی، از جمله مهم‌ترین و متداول‌ترین انواع هزینه‌هایی هستند که در شرایط اقتصاد ریاضتی برای کاستن از آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.

همچنین از جنبه‌ی درآمدی نیز معمولاً نسبت به افزایش نرخ‌های مالیات، قیمت بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس‌ها اقدام می‌شود.
در اقتصاد ریاضتی،پروژه‌های توسعه‌ای، خدمات رفاهی و مخارج اجتماعی تعطیل شده یا کاهش می یابد.
و در عوض برای رشد درآمد دولت،افزایش مالیات، قیمت بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس در دستور کار قرار میگیرد.

همچنین سن بازنشستگی افزایش و سهم دولت در صندوق‌های بازنشستگی کاهش می‌یابد.
در عمل، کشورهایی که با شرایط سخت اقتصادی مواجه می‌شوند، با اتخاذ سیاست اقتصاد ریاضتی، بیش از اینکه به دنبال حل مسئله‌ی داخلی کشور خود باشند، بر رفع نگرانی‌های کشورهای دیگر تمرکز می‌نمایند.
به عبارت دیگر، بدهی‌های خارجی دولت درگیر در اقتصاد ریاضتی، موجب می‌شود سیاست‌های اشاره‌شده، مانند افزایش نرخ‌های مالیات و کاهش بودجه‌های رفاهی و توسعه‌ای،بیشترین منفعت را برای کشورهایی فراهم کند که از بابت توانایی کشور درگیر در بحران اقتصادی نسبت به بازپرداخت بدهی‌هایش نگران هستند.

اما آنچه که رهبر معظم انقلاب تحلیل کرده و با ساختاری عملیاتی مطابق داشته های کشور ارایه نمودند، نه تنها ایران مستقل و قدرتمند در افق۱۴۰۴را به سادگی به تصویر میکشد که پنجه در پنجه غرب میتوان تاخت و جلو رفت.
ایشان بر کارآفرینی به عنوان یکی از پایه های محکم اقتصاد مقاومتی تکیه کرده اند.

مقام معظم رهبری وضعیت ایران و دشمنی غرب را اینگونه توصیف کرده اند: دشمنى وجود دارد در دنیا که میخواهد با فشار اقتصادى و با تحریم و با این کارهائى که شماها میدانید، سلطه‌ى اهریمنى خودش را برگرداند به این کشور. یک کشور به این خوبى، با این همه منابع، منابع طبیعى، با این موقعیت سوق‌الجیشى، با همه‌ى امکانات، زیر نگین یک قدرتى در دنیا بوده است.

بدون شک با این تعداد داشته میتوان با کارآفرینی نه تنها مشکل بیکاری را برطرف کرد که با ایجا ارزش افزوده بر دادایی و ثروت کشور نیز افزود.
ایشان از افزایش بهره وری به عنوان دیگر مبحث اقتصاد مقاومتی تاکید کرده اند تا با استفاده‌ حداکثرى از زمان، منابع و امکانات بتوان در کوتاهترین زمان طرحها را به بهره برداری رساتد.
حضرت آیت الله خامنه ای، مدیریت مصرف را یکى از ارکان اقتصاد مقاومتى عنوان میکنند. مصرف متعادل و پرهیز از اسراف و تبذیر. ایشان تاکید کردهاند که امروز پرهیز از اسراف و ملاحظه‌ى تعادل در مصرف، بلاشک در مقابل دشمن یک حرکت جهادى است.
مردمى کردن اقتصاد مطابق سیاستهاى اصل ۴۴ قانون اساسیوکاهش وابستگى به نفت مواردی است که از آن به عنوان الرامات اقتصاد مقاومتی یاد شده است به بیان دیگر همانند ۳۶سال گذشته باید مردم به صحنه نبرد اقتصادی بیاییند تا بندها و بخشهای اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود.

اقتصاد متکی به دانش و اطلاعات دانشمندان ایرانی، بخش دیگری از اقتصاد مقاومتی است.
مدیریت منابع ارزی به همراه حمایت از تولید ملی، مواردی است که در اقتصاد مقاومتی برآن تاکید شده است.

بهبود وضع صنایع، حمایت از صنایع دارای بدهی که با ریزش نیرو وکاهش ظرفیت تولید مواجه و یا تعطیل شده اند، به طور حتم در این بخش ازاقتصاد مقاومتی میگنجد.
مقام معظم رهبری تاکید میکنند که :واحدهاى کوچک و متوسط را فعال کنید. البته خوشبختانه واحدهاى بزرگ ما فعالند و سوددهى‌‌شان هم خوب است.لیکن باید به فکر واحدهاى متوسط و کوچک باشید؛ اینها خیلى مهم است، اینها در زندگى مردم تأثیرات مستقیم دارد.
544155_863 [3]
اقتصاد مقاومتی

ایشان در نهایت تاکید میکنند که اقتصاد مقاومتى معنایش این است که ما یک اقتصادى داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادى در کشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش کاهش پیدا کند. یعنى وضع اقتصادى کشور و نظام اقتصادى جورى باشد که در مقابل ترفندهاى دشمنان که همیشگى و به شکلهاى مختلف خواهد بود، کمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا کند. یکى از شرائطش، استفاده از همه‌‌ى ظرفیتهاى دولتى و مردمى است؛ هم از فکرها و اندیشه‌‌ها و راهکارهائى که صاحبنظران میدهند، استفاده کنید، هم از سرمایه‌‌ها استفاده شود.


[1] “دهاقان نا”: http://dehaghanna.ir/

[2] تصویر: http://dehaghanna.ir/uploads/2015/02/1016.jpg

[3] تصویر: http://dehaghanna.ir/uploads/2015/02/544155_863.jpg