• کدخبر: 13611
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۲۵ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۷
  • چاپ خبــر

دهاقان، بهشتی توصیف ناپذیر از جاذبه های گردشگری

شهرستان دهاقان با دارا بودن بیش از ۵۲۰ اثر تاریخی و جاذبه گردشگر یشناسائی شده در منتهی الیه جنوب غربی استان اصفهان واقع است . عنوان دهاقان از واژه (دهاق)به معنی آب بسیار و جام پر و لبریز از آب مشتق شده و با اضافه شدن پسوند (آن)کلمه دهاقان به عنوان مکان پر آب تلقی میشده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شهرستان دهاقان “دهاقان نا”/ دهاقان از جمله شهرهای با سابقه و دارای هویت فرهنگی است که علما ، دانشمندان ، شعرا ، و طبیبان نام آوری در خود پرورش داده است و از جمله مهمترین چهره ها می توان به حکیم جهانگیر خان قشقائی ، پرو فسور حجازی ، دکتر سنجریان ،دکتر انصاری اشاره کرد که نه فقط نام دهاقان را پر اوازه کرده اند ، بلکه نام آنها در تاریخ ایران و اسلام می درخشد .
در این شهرستان دیدنی ها و مناظر چشم نواز زیادی وجود دارد . که ازآن جمله می توان به مناظر دشت لاله های واژگون و دشت آسانه که در اردیبهشت ماه مناظر زیبائی به وجود مبی آوردند، اشاره کرد که مصداق ضرب المثل معروف (شنیدن کی بود مانند دیدن ) را معنا می بخشد .

لاله
مناظر چشمگیر تختگاه شاه صفی معروف به دره شاه که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی دهاقان واقع شده است ، صفا و جلوه خاصی دارد . رویش گونه های خاص گیاهی و انواع گلهای وحشی در مراتع کوهستانی و دره ها در فصل بهار مناظر بدیعی خلق می کند که چشم بینندگان را خیره می سازد.

طبیعت زیبا ، درختان بید ،و نارون و چمنزار های اطراف چشمه علی و چشمه حیدر در روستای همگین در ۱۵ کیلومتری شهر دهاقان یک یاز گردشگاههای زیبای منطقه است و
به طور خلاصه تعداد مناظر چشم نواز طبیعی سه محور گردشگری در این شهرستان به وجود آورده که عبارتند از :
محور دهاقان –بودجان شامل :چشمه مردنگ ،چشمه بازن ،قنات بنوی ،قنات بودجان ،دشت لاله های واژگون و باغ های بودجان ،دره شاه صفی (دره شاه،که از مناطقنمونه گردشگری است)دشتک ،هرندی ،تخت چمن آستانه است .

محور دهاقان – بروجن شامل : باغ های حیدر آباد ،قنات برآفتاب ،گود سلگان،مزرعه برواده،بیشه های دزج،چشمه علی است.

محور دهاقان مبارکه که دارای مناظر چشم نواز همچون ته باغ ها،بیشه و مقبره شاه حسین از نوادگان جابر بن عبدالله انصاری ،بیشه کره،یوز گیر ،روستای تاریخی پوده از هدفهای گردشگری و روستای قمبوان و روستای قهه با امامزاده شاهمراد است.

بقایای سکونتگاه های بشری در روستای بودجان و روستاهای قدیمی چون پوده ،قمبوان ،قهه،لاریچه و قمیشلو و… نشانگر قدمت فرهنگ و تمدن مردمان این شهرستان است .

تخت کشی ،گیوه دوزی (ملکی دوزی )، صابون پزی ، قفل سازی ،پارچه بافی (کاروان )، نخ ریسی ، گلیم بافی ،قالیبافی و رنگرزی از صنایع دستی مردم این شهرستان است که سابقه کهن دارد ، اما متاسفانه به دلیل کم توجهی بعضی از این هنر ها از بین رفته است مانند تخت کشی ، صابون پزی و… و بعضی به همت مسئولان در حال احیاست.

وجود دارهای قالی یلمه که شهرت جهانی دارد در روستای علی آباد جمبزه تبحیر مردان و زنان این خطه را نشان می دهد . بازار قدیمی دهاقان اثری تاریخی است که متاسفانه از رونق افتاده است در دل خود مساجدی چون جامع میر ،حاج مهدی و… را جای داده که همه آنهابا توجه به قدمتشان جزء آثار ملی به ثبت رسیده است . آسیاب محمد رحیم بیک با قدمت ۲۲۵ ساله(طبق سند موجود)از جمله آسیاب های ۱۸ گانه شهر دهاقان است که اخیرا با مساعدت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و آماده راه اندازی شده است . خانه حسن خان خطائی (محل تولد حکیم جهانگیر خان قشقائی )که تاریخ ساخت آن به دوران زندیه بر می گردد، از آثار ارزشمندی است که در حال مرمت و باز سازی است.

نویسنده

نوشته شده توسط فضل ا... رضوانی دهاقانی در مهر ۲۶ام, ۱۳۹۵

سلام و تشکر ازارایه مطالب مهم و مفید .لطف نمایید در مورد جغرافیای انسانی هم اطلاعات بگذارید از جمله جمعیت و اگر بشود بصورت آماری به تفکیک بخش ها و ده ها .شغل و….نقشه شهر و شهرستان .
در خاتمه دو نکته املایی را متذکر میشوم که صرفا غلط چاپی است .یکی در اولین پاراگراف (ی) گردشگری به کلمه بعدی (شناسایی)چسبیده و دوم در سطر اول از پاراگراف آخر در تایپ کلمه تبحر حرف (ی ) اضافه است .بازهم ممنون و متشکر به امید آبادانی هرچه بیشتر همه ایرن و بخصوص زادگاهم دهاقان .

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها