• کدخبر: 21023
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۴۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  • چاپ خبــر
آیا بازار و کسب و کار در پسا برجام رونق پیدا می کند؟

فرجام مبهم برجام در مسائل اقتصادی

انتظار مردم از مسئولان در پسابرجام، مشکلات اقتصادی حل می شود. مشکلات قشر کشاورز در امر خشکسالی برطرف می شود. اقتصاد کشور رو به اقتصاد مقاومتی می رود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان نا، دولت در دو سال اخیر  همه مشکلات را به تحریم ها گره زده و می گوید که اگر تحریم ها رفع شود، تمام وعده هایش عملی می شود و می بینیم که هم و غم خود را مذاکره با آمریکا و ۱+۵ گذاشته است. اکنون که برجام تصویب شده است و دولت بهانه ای برای تحقق وعده هایش ندارد و با همه مخالفتها و ایراداتی که برجام داشت، دولت هم اکنون باید به وعده خود جهت حل مشکلات مردم عمل کند.

رئیس جمهور روحانی در سخنرانی های خود حتی آب خوردن ما را هم به تحریمها گره زده و مسائل و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد را به جهت تحریم ها می داند.

باید گفت امروز مردم منتظرند تا ببینند دولت چه خواهد کرد و حاصل همه آن مذاکرات و صحبتها چه خواهد بود؟

به همین منظور خبرنگار دهاقان نا بین اقشار مردم حضور پیدا کرده تا انتظاراتی که مردم شهرستانش از مسئولان کشور دارد را جویا شود، شاید بتواند کمکی به آنها کرده باشد.

 

به سراغ محمدی تولید کننده رفتیم، محمدی در مورد مشکلات پسابرجام می گوید: تولید شرایط مناسبی ندارد و باید دولت با حمایت از تولید گنندگان و تهیه برنامه مشکلات قشر تولیدکننده را برطرف کند. باید شرایط لازم برای تحقق رونق اقتصادی در جامعه ایجاد و مردم احساس کنند که گشایش اقتصادی ایجاد شده است و جو حاکم بر بازار که نا امیدی و یأس در رکود است، باید برطرف شود.

وی برنامه ریزی جامع و عملیاتی، خواستن دولت برای تحقق اینکه باید تولید رونق پیدا کند، جلوگیری از صادرات بی رویه و پرداخت وامهای قرض الحسنه و بازار فروش و صادرات برای تولیدکننددگان می تواند شرایط رکود فعلی را به شرایط بهتری تبدیل کند.

محمدی دوران پسابرجام را زمانی اثرگذار دانست که دولت با حمایت جامع و برنامه ریزی شده از تولیدکنندگان حمایت کند و الا با حضور شرکتهای خارجی بازار فعلی را هم مختل خواهد کرد.

وی حداقل چیزی که از مسئولان را خواست این بود که اقتصاد مقاومتی در کشور عملی شود تا از تولید کنندگان داخلی حمایت شود و کالاهای ایرانی فروش رود.

 

علیرضا یکی از کشاورزان منطقه  گفت: مشکلات موجود در کشاورزی زندگی مردم را تحت الشعاع قرار داده است و با وجود کمبود بارش باران و عدم حمایت دولت از این قشر، بالا بودن قیمت کودهای شیمیایی، سم و ابزار کشاورزی و قیمت پایین محصولات باعث ناامیدی کشاورزان شده است.

این کشاورز افزود: مشکل فعلی در جامعه نبود امکانات نیست، بلکه فقدان مدیریت و برنامه ریزی است و اینکه امید داشته باشیم با برداشته شدن تحریمها مشکلات برطرف می شود، نقطه انحرافی است.

 

محمدرضا که مغازه لوازم خانگی داشت، گفت: هم اکنون فروش بسیار کم شده است، مردم بضاعت کافی جهت خرید ندارند و شرایط حاکم بر بازار شرایط رکود و ناامیدی است.

وی افزود: قیمت اجناس نسبت به قبل افزایش یافته، اجناس خارجی در بازار زیاد شده و محصولات داخلی نمی توانند با قیمت اجناس خارجی رقابت کنند.

وی واردات اجناس خارجی را ضربه ای مهم به تولیدکنندگان داخلی دانست و خاطرنشان کرد: توزیع در بازار منوط به قیمت تمام شده اجناس است و باید دولت در پسابرجام به این نکته توجه کند که اگر تولیدات داخلی به بهانه واردات تعطیل شود جوانان و مردم بسیاری بیکار شده و کشور وابسته به بیگانگان می گردد.

 

محمد از طرفداران سرسخت دولت تدبیر و امید بود، او فقط به خاطر تدبیرهای دولت و قولهایی که داده بود به رئیس جمهور روحانی رای داده بود و اکنون از دولتش می خواهد تا به آرزوهایشان جامه عمل بپوشاند.

جعفر کارگری بود که حقوقش پس از چند ماه پرداخت نشده بود و از دولت تدبیر و امید خواست تا به فکر کارگران این قشر زحمتکش باشد. او می گوید اگر حقوقمان زیاد شده از آنطرف هم قیمت اجناس آنقدر بالا رفته که بعضی مواقع حتی نان شب را نداریم.

وی گفت: اگر قیمت ها بالا نمی رفت ما مجبور نبودیم کالای خارجی مثل کالاهای چینی که قیمت مناسب تری دارند استفاده کنیم. اکنون از دولت تدبیر و امید با تصویب برجام می خواهیم در دوران پسابرجام مشکلات ما را حل کند و جامعه را به سوی اقتصاد مقاومتی پیش ببرد.

اسماعیل که کارخانه دار بود گفت: با روند واردات به کشور کارخانه اش تعطیل شده و فقط چند روز یکبار بهکارگاهش  سر می زند.

وی افزود: نمی دانم در این دوران چه پیش خواهد آمد، فقط امیدوارم هر چه باشد به نفع مردم و نظام باشد.

وی از مسئولان خواست تا تدبیری اندیشیده تاکشور و نظام بازیچه دست غربی ها نشود.

.

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها