• کدخبر: 23147
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۳۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۶
  • چاپ خبــر
سر پرست مدیریت جهاد کشاورزی دهاقان خبر داد:

تسهیلات بلاعوض دولت برای قطره ای شدن باغات/ بارندگی امسال ۳۰ میلیمتر است

بارش های باران نوید رحمت الهی است که برای زمین خیر و برکت را به همراه دارد. امسال در شهرستان دهاقان ۳۰ میلیمتر بارندگی داشته ایم که اگر تا پایان سال ۲۵۰ میلی متر بارندگی باشد خشکسالی نداریم. تسهیلات دولتی از جمله اقداماتی است که دولت برای تغییر در روشهای کشاورزی در نظر داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان نا، سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی دهاقان در گفتگو با خبرنگار دهاقان نا میزان بارندگی امسال را سی میلیمتر عنوان کرد و گفت: میزان بارندگی از تاریخ مشابه در سال گذشته تاکنون ۶۵ میلیمتر بوده است.

امیر صفرپور باتوجه به اینکه باید طریقه کشاورزی در سطح شهرستان تغییر کند و به سمت مکانیزه شدن و بهره برداری درست از منابع آبی برود افزود: دولت شرایط لازم را برای بهره برداری صحیح از منابع آبی فراهم آورده و باید کشاورزان از این تسهیلات استفاده کنند.

وی اجرای آبیاری تحت فشار (بارانی و قطره ای)، احداث گلخانه، استفاده از ارقام بذر ی با مصرف پائین آب، تغییر نحوه آبیاری باغات و مزارع از غرقابی به سمت قطره ای و بارانی را از راهکار های مقابله با کم آبی دانست.

وی با اشاره به اینکه شرایط لازم برای قطره ای نمودن باغات فراهم شده است خاطرنشان کرد: کشاورزان می توانند باغهای یک هکتار به بالا را با استفاده از تسهیلات دولتی که ۸۵ درصد آن بلاعوض و تسهیلات با سود کم است را استفاده کنند.

این تسهیلات شامل هر هکتارشش و نیم میلیون تومان بلاعوض و شش و نیم میلیون تومان وام با بهره پائین است که با بالا رفتن تعداد مالک و هکتار باغ تسهیلات بلاعوض بیشتر می شود.

وی جمع شدن چند باغ و توافق مالکان آن برای قطره ای شدن آبیاری، اجرا ی استخر، ایستگاه پمپاژمشترک و لوله کشی به باغها را ممکن دانست.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه در کشت گلخانه ای از روشهای نوین آبیاری استفاده می شود و کشت زیر پلاستیک انجام می گیرد، بنابراین تبخیر کاهش پیداکرده باعث افزایش راندمان مصرف آب می شود و عملا مصرف آب در کشت گلخانه ای نسبت به کشت در زمین عادی با روش غرقابی کاهش ۸۰ درصدی دارد.

امیر صفرپور با اشاره به اینکه باید کشاورزی های سنتی جای خود را به کشاورزی های نوین بدهند اذعان داشت: جهاد کشاورزی آمادگی دارد با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آبی در خصوص احداث گلخانه ها حمایت های خود را افزایش دهد که برای هر جریب گلخانه مبلغ یک میلیارد ریال اختصاص دارد و این حمایت به زمینهای ۳ جریب به بالا پرداخت می شود.

وی گفت: بارش باران در سال جاری اگر به میزان ۲۵۰ میلیمتر باشد خشکسالی نداریم.

 

نویسنده

نوشته شده توسط شهاب رضایی در خرداد ۲۷ام, ۱۳۹۵

باسلام ما در استان اصفهان صاحب باغی هستیم و از سال ۸۹تاکنون آبیاری قطره ای را در از اجرا نموده ایم و بسیار خرسند هستیم که با وجود چاه در باغ از آب این نعمت گرانقدر الهی به نحوه احسنت استفاده می نماییم. به دوستان عزیز پیشنهاد میکنیم که حتما پیگیر این روش آبیاری شوند.ودر صورت امکان مسوولین محترم از باغ ما بازدید نمایند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها