• کدخبر: 30035
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۰۸ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  • چاپ خبــر
نماینده شهرستان های دهاقان، شهرضا و منظریه در مجلس شورای اسلامی:

کمک به ایجاد و حفظ اشتغال پایدار از ضروریات است/ کوتاهی در موضوع اشتغال جایز نیست

نماینده شهرستان های دهاقان، شهرضا و منظریه در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلی ترین برنامه ها تلاش در جهت اصلاح قانون کار و تبیین روابط مناسب بین کارفرما و کارگر جهت کمک به ایجاد و حفظ اشتغال پایدار می باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، ضمن تبریک به نماینده شهرستان های دهاقان، شهرضا و منظریه در مجلس شورای اسلامی مصاحبه تفصیلی با وی داشته ایم که به شرح زیر است:

دهاقان بیدار: نظر شما در مورد اینکه عضو کمیسیون اجتماعی هستید چیست؟

 

با عنایت به سوابق کار اجرایی در ادارات آموزش و پرورش، تعاون، و دفتر اجتماعی فرمانداری به عنوان کارشناس ارشد امور اجتماعی، همچنین مدرک تحصیلی اینجانب که جامعه شناسی می باشد و شرح وظایف کمیسیون اجتماعی با توجه به وسعت امور مرتبط با این کمیسیون از جمله امور اداری و استخدامی، تشکیلات اداری و اصلاح ساختار اداری کشور، کار و روابط کار، ایثارگران، تعاون، اشتغال، امور حمایتی و بیمه‌های اجتماعی وارد این کمیسیون شدم و امیدوارم به یاری خداوند متعال بتوانیم در این راه گام مؤثری برداریم.

 

دهاقان بیدار: به نظر شما در کمیسیونها چه اتفاق خاصی نسبت به قبل رخ داده است؟

باید اجازه بدهید تا ترکیب کامل کمیسیون ها مشخص شود و مدت زمانی از فعالیت کمیسیون ها بگذرد تا بتوان اظهار نظر کرد و به نوعی مقایسه انجام داد.

 

دهاقان بیدار: چه برنامه هایی برای آن کمسیون دارید؟

 

با توجه به گستردگی شرح وظایف کمیسیون اجتماعی به عنوان یکی از پر کارترین کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، برنامه های متفاوت و وسیعی قابل تدوین می باشد، اما یکی از اصلی ترین برنامه های اینجانب تلاش در جهت اصلاح قانون کار و تبیین روابط مناسب بین کارفرما و کارگر جهت کمک به ایجاد و حفظ اشتغال پایدار می باشد.

موضوع دوم تغییر نگاه مسئولان به بخش تعاون به عنوان یکی از سه بخش اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که می تواند نقش مؤثری در رسیدن به اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

اولویت سوم نگاه ویژه به مسائل اجتماعی، اصلاح و یا تصویب قوانین در رفع معضلات اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، زنان بی سرپرست و بد سرپرست و … می باشد.

 

دهاقان بیدار: چرا باید در کمسیون فرهنگ ۴ نفر و در بعضی از کمسیونها که سفر خارجی داره و پول توشه مثل صنایع و امنیت ملی بالای ۳۰٫۴۰ نفر ثبت نام کنند!؟

 

خوب از دو منظر می توان به این پدیده نگاه کرد یه دیدگاه اینست که برند یا نام کمیسیون هایی همچون امنیت ملی، بودجه و غیره که از دید نمایندگان محترم و همچنین اهالی حوزه های انتخابیه می توانند در حل مشکلات و پاسخگویی به نیاز های موکلین خود تأثیر گذار باشد.

و دیدگاه دوم اینکه عملکرد ضعیف برخی از کمیسیون ها و عدم توانایی برخی از همکاران بزرگوار ما در حفظ جایگاه و یا تأثیر گذاری کمیسیون هایی همچون کمیسیون فرهنگی می باشد که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری یکی از دغدغه ها مبحث فرهنگ است.

دهاقان بیدار: دیدارتون با رهبر انقلاب را چگونه توصیف می کنید؟ رویکرد انقلابی که رهبر معظم انقلاب فرمودند چه چیزی می تواند باشد؟ و اینکه در خصوص اشتغال و بیکاری جوانان چه برداشتی از سخنان رهبر انقلاب دارید و چه برنامه ریزی هایی شده تا این مشکل جوانان که بزرگترین مشکل آنان است برطرف شود؟

 

در جلسه ای که توفیق زیارت رهبر معظم انقلاب حضرت آیت اله خامنه ای را داشتیم چندین نکته قابل تأمل توسط آقا مطرح شد که به نظر می رسد بخش مهمی از نقشه راه مجلس دهم در این چهار سال تبیین شد.
اولین نکته ای که ایشان تأکید ویژه ای داشتند حفظ اقتدار و جایگاه مجلس شورای اسلامی به عنوان رأس امور در کشور بود.
موضوع دومی که یکی از بزرگترین دغدغه های ایشان و بخش عمده ای از مسئولان کشور است مبحث اشتغال می باشد که مقام معظم رهبری جمله ای را در این خصوص بیان فرمودند که نشان از وضعیت حساس بیکاری می باشد و کوتاهی در موضوع اشتغال جایز نیست. ایشان فرمودند: «شرمندگی ام از اینکه جوانی بیکار با دست خالی به خانه می رود کمتر از خود او نیست».
موضوع سوم اولویت های کاری مجلس شورای اسلامی می باشد که به این صورت بیان فرمودند:
۱- اقتصاد مقاومتی و تصویب قوانین راه گشا و مؤثر در تحقق این موضوع
۲- فرهنگ: ایشان اشاره نمودند مسئله اقتصاد،‌ اولویت فوری و کنونی کشور است، اما فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهمتر است.
ایشان افزودند: «در موضوع فرهنگ نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاههای فرهنگی به چشم می خورد، زیرا در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضرّ، کوتاهی هایی انجام می شود».
۳- سیاستهای داخلی
۴- سیاستهای منطقه ای و بین المللی.
موضوع چهارم: تأکید معظم له مبنی بر دمیدن روح آرامش در کشور و انقلابی عمل کردن مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین و همچنین حفظ روحیه استکبار ستیزی بود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها