• کدخبر: 31796
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۲۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۵/۶
  • چاپ خبــر
کارآفرین برتر سال 93 در گفتگو با دهاقان بیدار:

تولید ۲۵ کیلوگرم فلفل دلمه ای در هر یک متر مربع/ مدیریت درست نیروها بخشی از تحقق اقتصاد مقاومتی است

عزیزاله امین کارآفرین برتر سال ۹۳ گفت: اکنون که در خشکسالی قرار گرفته ایم برای مقابله با آن، خود مردم بیش از ۵۰، ۶۰ درصد برای از بین بردن آن نقش داشته و باید آن را کنترل کنند و این مهم عملی نمی شود مگر با مصرف بهینه و بقیه را به عهده طبیعت می گذاریم تا از این بحران هم عبور کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، مجموعه گلخانه ای امین کشت پردیس با بیش از ۳۰ سال تجربه و ۳۰ هکتار گلخانه در حال بهره برداری، بزرگترین مجموعه گلخانه ای ایران به شمار می رود.

این مجموعه به صورت دو شرکت سهامی خاص و در سه مرکز به شرح زیر در حال فعالیت می باشد.

۱- شرکت کشاورزی بهارپردیس اصفهان

واحد اصفهان (شهرستان اصفهان): این مرکز فعالیت خود را از سال ۱۳۷۷ در زمینی به مساحت ۲۲/۲ هکتار آغاز کرده که دارای شش هکتار گلخانه و سه هزار مترمربع واحد تولید نشا می باشد.

واحد هرمزگان (شهرستان رودان): مرکز فوق در سال ۱۳۹۳ در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار شروع به کار کرده و دارای ۱۲ هکتار گلخانه می باشد.

۲- شرکت امین کشت پردیس: این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار آغاز و در حال حاضر دارای ۱۲/۵ هکتار گلخانه می باشد.

عزیزالله امین یکی از مدیران عاملی است که توانسته در کشور حرف اول را بزند و برای چندمین بار در سال ۹۳ کارآفرین برتر شناخته شود.

download (4)

خبرنگار دهاقان بیدار به سراغ این کارآفرین برتر رفته تا مصاحبه تفصیلی با وی داشته باشد، مصاحبه وی را در زیر می خوانیم.

دهاقان بیدار: لطفا از گلخانه و کاری که انجام می دهید برایمان بگوئید:

امین کشت پردیس با مساحت ۵۰ هکتار زمین و ۱۲هکتار گلخانه منجر به اشتغال یکصد نفر بصورت مستقیم و تعداد بسیار زیادی بصورت غیرمستقیم شده است.

این شرکت موفق به تولید سه هزار تن محصول در سال و یکهزاروپانصد تن صادرات محصول به کشورهای آسیای میانه و حاشیه خلیج فارس از جمله کشورهای روسیه، امارات و … شده است.

یکی از اهداف اصلی این مجموعه در طی سال ها فعالیت در تولید محصولات گلخانه ای بالا بردن سطح کیفی و کمی تولید خود بوده که خوشبختانه با موفقیت همراه بوده است و دلیل آن استفاده از تجارب دانش روز در این زمینه می باشد.

این مجموعه توان تولید شش هزار تن سبزی و صیفی گلخانه ای اعم از فلفل دلمه ای رنگی، گوجه فرنگی، بادمجان و خیار، در سال دارا می باشد که در حال حاضر تمرکز تولید روی فلفل دلمه ای رنگی است.

images

دهاقان بیدار: میزان تولید شما برای کارآفرینی برتر چه مقدار بوده است؟ و چرا کارآفرین برتر و گلخانه برتر در ایران شناخته شدید؟

با توجه به تولیدات انبوهی که به صورت سالیانه این شرکت داشته، توانسته رکوردهایی را به دست آورد از جمله اینکه در کاشت فلفل دلمه ای توانسته در هر مترمربع به میزان بیش از ۲۵ کیلوگرم تولید داشته باشد و این میزان به ثبت جهاد کشاورزی نیز رسیده است.

دهاقان بیدار: چند دوره کارآفرین برتر شناخته شده اید؟

فکر می کنم برای پنج یا ششمین دوره است که کارآفرین برتر استانی و کشوری شده ام، دلیلش هم تجربه ۳۰ ساله ایست که پشت این کار بود، بالا بودن عملکرد این شرکت در بخش تولید، آبیاری قطره ای، مصرف بهینه سوخت، درست مصرف کردن کود و سم و … باعث شد در این حرفه و شغل موفقیت های زیادی کسب کنم.

دهاقان بیدار: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، چه کارهایی توانستید انجام دهید و چگونه این شعار را عملی کردید؟

در بحث مصرف سوخت، سوخت قدیم گلخانه ها دوپوش بود و اکنون از سه پوش استفاده می کنیم تا در مصرف سوخت صرفه جویی کرده باشیم و با این کار توانسته ایم حتی تا ۳۰ درصد مصرف انرژی داشته باشیم، در بحث مصرف بهینه آب نیز با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و درست مصرف کردن نیز توانسته ایم ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش مصرف داشته باشیم، همچنین در بحث مدیریتی کار مدیریتی انجام دادیم تا عملکرد مدیریتی را بالا ببریم چنانکه با یکصد نفر کارگر، اگر قبلا چهار هکتار را می توانستیم بچرخانیم و در همین چهار هکتار تولید داشته باشیم، اکنون با یکصد نفر نیرو می توانیم ۱۲ و نیم هکتار را مدیریت کنیم و در ۱۲ و نیم هکتار تولید انبوه داشته باشیم و با این استفاده بهینه توانستیم در مسیر اقتصاد مقاومتی قدم برداریم.

download (3)

 

دهاقان بیدار: شما الگویی برای گرفتن تجربه و استفاده از تجربیات این افراد در کشور دارید؟

متأسفانه الگوی خاصی نداریم و کسی نیست که بتوانیم بگوییم به عنوان الگو از او کسب تجربه می کنیم، با توجه به اینکه ۳۰ سال تجربه کاری داریم و با علم روز تاکنون پیشرفت کرده ایم، از کارشناسان کل دنیا در خصوص ساخت سازه، تغذیه و تولید سالیانه استفاده نموده ایم و خودمان یک الگو برای کل کشور شده ایم، امیدواریم همچنان این الگو قرارگرفتن برایمان باقی بماند.

دهاقان بیدار: سرمایه اولیه برای کار شما چقدر بوده است؟ اکنون اگر کسی بخواهد شروع کند، چقدر سرمایه نیاز دارد تا گلخانه ای همچون گلخانه شما داشته باشد؟

ما کار خود را با یک گلخانه چوبی و دویست متر شروع کردیم، راه اندازی آن با سرمایه چهارصد یا پانصد هزار تومان  شروع شد و اکنون نیز ۳۰ هکتار در کل کشور تولیدات داریم، اگر فردی بخواهد این کار را شروع نماید، حداقل ۲۰ میلیارد سرمایه نیاز دارد.

download (7)

دهاقان بیدار: تلخ ترین خاطره و شیرین ترین خاطره از دورانی که در این شرکت و گلخانه شاغل بوده اید، را برایمان بیان نمائید.

به نظر من کار همیشه شیرین است و تلخی کار وقتی پیش می آید که کارفرما خودش برای خودش این تلخی را تولید کند، هر گاه کارفرما و تولید کننده در مسیر تولیدات و استفاده از امکانات خود درست قدم بردارند، شیرینی برای خودشان به وجود آورده و چنانچه در این مسیر درست قدم برندارد، تلخی را برای خود به ارمغان می آورند.

البته شیرین ترین خاطره ای که می توانم بیان کنم، اینست که در کشور بزرگترین شرکت در تولیدات گلخانه ای و به عنوان الگوی جامعه هستم و تلخ ترین آن نیز بحث خشکسالی است که بحث تولیدات و جامعه را تهدید می کند.

download (5)

دهاقان بیدار: وقت شما را بسیار گرفتیم به عنوان سخن آخر چه صحبتی دارید؟

با شرایطی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، بیشترین مشکل، بیکاری است، برطرف کردن این مشکل را می توان در زمینه انجام تولیدات دید و با اشتغال در بخش های تولیدی این بیکاری را از بین برد.

چنانچه حال و روز مردم، دولت و کشور به سمت ایده آل پیش رود، تولیدت انبوه داشته باشیم با صرفه جویی و مصرف بهینه در بحث کارآفرینی تعداد بیشتری کارآفرین نیز خواهیم داشت.

اکنون که در خشکسالی قرار گرفته ایم برای مقابله با آن، خود مردم بیش از ۵۰، ۶۰ درصد برای از بین بردن آن نقش داشته و باید آن را کنترل کنند و این مهم عملی نمی شود مگر با مصرف بهینه و بقیه را به عهده طبیعت می گذاریم تا از این بحران هم عبور کنیم، البته باید بگویم ما با این راهکار و درست مصرف کردن انرژی، کود، سم و … تولیداتمان کاهش نیافته و امید داریم افزایش هم بیابد.

 

 

 

 

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها