• کدخبر: 34291
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۳۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
  • چاپ خبــر
به بهانه صدور منشور حقوق شهروندی؛

حقوق شهروندی که روی کاغذ و فقط بر زبان باشد فایده ای ندارد

رئیس محترم جمهور دولت یازدهم منشور حقوق شهروندی را در حالی در سال آخر ریاست جمهوری خود رونمایی می کند که نیازی به مذاکره با قدرت های بزرگ داشت و نه احتیاج به رسانه ای کردن آن فقط می توانست از ابتدای دولت آن را اجرا کند که اجرا نشد.

به گزارش دهاقان بیدار، یادداشت- حسین جدیدی- در پی انتشار منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهور باید گفت حقوق شهروندی حقی است که هر انسان برای زیستن از آن برخوردار است و هیچ قانونی نمی تواند آن را سلب کند، حقی که ملت ایران در نظام جمهوری اسلامی آن را یافته و لمس کرده اند و تنها دینی که به حقوق مردم توجه ویژه دارد، اسلام است.

باید گفت امام خمینی بر اساس منشور متمدن اسلام حکومت جمهوری اسلامی را بنا نهاد و ما به ثمره مجاهدت شهیدان، اکنون از حقوق خود در سایه قانون اساسی و اسلام ناب محمدی برخورداریم.

حقوق شهروندی شامل حق انتخاب، انتقاد و استفاده از نعمت های خدادادی به عدالت و یکسان است که می تواند هر انسان آزاده ای را در جهان خوشبخت کند.

باید گفت نظام اسلامی به ما حق استفاده از دموکراسی واقعی را داده بگونه ای که هر انسان می تواند برای سرنوشت خویش تصمیم بگیرد و با رأی خود برای ادامه راهش هدفش را مشخص کند.

کدام منشور بالاتر از اینکه برای حفظ حیات، عزت و شرفش بجنگد و جانش را هم در راه اعتقاداتش بدهد.

باید گفت فقط مجاهدان راه حق بوده اند که برای حفظ و نجات بشریت از چنگال ظلم، استبداد و بیدادگری منشور حقوق بشر را با خون خود امضا کردند و امروز ما بر سر سفره آنها مهمانیم.

سخنم با آقایان محترم دولت است، امروز ملت ما در دنیا سرافراز است که در نظام اسلامی عزت و سرافرازی به دست آورده و برای حفظ استقلال و عزت خود شهدای بسیاری را تقدیم نموده است.

نیازی نیست با الفاظ و لغات بازی کنیم، فقط کافی است سری به قرآن بزنیم.

کافی است سری به سیره ائمه معصومین و پیامبران بزنیم و ببینیم آنها در روی زمین با انسان ها چگونه رفتار می کردند و ما هم همانگونه رفتار کنیم.

آقایان محترم از ابتدای دولت یازدهم با منتقدان به گونه ای صحبت کردند که گویا آنها دشمنان این مرز و بوم هستند و با الفاظی چون بی سواد، بی شناسنامه و بروید به جهنم و … که بالای ۳۰ مورد صفت زشت همراه آن بود، آنها را نوازش کردند و اکنون حرف از حقوق شهروندی زده می شود، جای تعجب دارد.

حال چه کسی می خواهد حقوق شهروندان را رعایت کند؟ که در پس گفته های مسئولان دولتی مردم فقط می توانند ببینند، عبور کنند و حتی حق اظهارنظر برای آینده و آنچه بر سرشان می آید هم ندارند، چه رسد به اینکه حقوق بشرشان را رعایت کنند.

در پایان صحبتم با آقایان محترم و دولتمردان اینست اگر بخواهیم حقوق بشر را رعایت کنیم باید به غیر از خودمان دیگران را هم ببینیم و برای آنها حق حیات قائل باشیم و نه چون برخی وزرا همچون وزیر فرهنگ آنها را منافق بخوانیم.

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها