• کدخبر: 34368
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۰۷ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۷
  • چاپ خبــر
در سالروز شهادت شهید محمدتقی بشارت و روز حماسه و ایثار؛

یادواره شهدای طلبه و روحانی برگزار می شود

یادواره شهدای طلبه و روحانی شهرستان دهاقان در سالروز شهادت شهید محمدتقی بشارت و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرمرشدی استاد حوزه و دانشگاه و مداحی مداح اهل بیت(ع) محسن حیدری در تاریخ هشتم دیماه در مهدیه دهاقان برگزار می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، یادواره شهدای طلبه و روحانی در سالروز شهادت شهید محمدتقی بشارت و روز حماسه و ایثار دهاقان در روز هشتم دیماه ساعت ۱۸:۳۰ در مهدیه دهاقان برگزار می شود.

بر این اساس سری به زندگینامه شهید بشارت زدیم.
محمدتقی بشارت فرزند حاجی بابا در سال ۱۳۲۴ ه’ .ش. در شهرستان دهاقان از توابع استان اصفهان به دنیا آمد.

او در خانواده ای مذهبی رشد کرده بود و علاقه ای شدید به معارف اسلامی داشت. از این رو، در هفده سالگی وارد حوزه علمیه اصفهان شد و به فراگیری علوم اسلامی پرداخت. سال بعد، به حوزه علمیه مشهد رفت و در مدرسه میرزا جعفر، ادامه تحصیل داد. او پس از سه سال تحصیل در آن حوزه، برای ادامه تحصیل راهی قم گردید.

شماری از استادان او در حوزه های علمیه عبارتند از:

۱٫ آیت الله العظمی مرعشی نجفی؛

۲٫ آیت الله حسین نوری همدانی؛

۳٫ آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی؛

۴٫ آیت الله علی مشکینی؛

۵٫ آیت الله ابوالقاسم خزعلی.

ساده زیستی از ویژگی های شهید بشارت بود. او حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی که سمت نمایندگی مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی، ریاست بنیاد شهید و… را بر عهده داشت، ساده زیستی را رها نساخت. خانه اش در محلّه ای قدیمی، در محلّه حاج زینل (هفت تیر) میدان سعیدی قم، قرار داشت. او از نمایندگی مجلس و ریاست بنیادها، ثروتی برای خویش نیندوخت و به همان خانه ای که قبل از انقلاب خریده بود، قناعت کرد. او با اینکه نماینده مردم دهاقان وسمیرم در مجلس شورای اسلامی بود ولی خانه اش محلّ رفت و آمد مردم قم و حلّ مشکلات آنان بود. وی پناهگاه مردم به شمار می رفت. او دوبار به سفر حج مشرف شد.
مبارزات سیاسی علیه رژیم پهلوی؛

حجهالاسلام بشارت از نزدیک با مشکلات مردم آشنا بود و در سفرهای تبلیغی اش در ماه های رمضان و محرّم، با مردم گفت و گو می کرد و از نزدیک درد دل های آنان را می شنید. از ظلم و ستم خوانین، که با حمایت مسئولان ادارات رژیم پهلوی همراه بود، آگاهی داشت و می دانست که مردم در چه مشکلاتی به سر می برند. فقر، بیکاری، کمبود پزشک و امکانات بهداشتی، تبعیض، مهاجرت روستاییان به شهرها، بی حجابی، فساد و فحشا، ظلم و ستم مسئولان ادارات، خفقان سیاسی
موجود و ناهنجاری های دیگر، همه جای کشور را فراگرفته بود.

شهید بشارت منشأ همه بدبختی ها را، در هرم قدرت کشور می دید، و شاه را عامل اصلی عقب ماندگی کشور می دانست. از این رو، در سال ۱۳۴۸ ش. در ۲۴ سالگی فعالیت های سیاسی خود را علیه دستگاه طاغوت آغاز کرد. وی بارها – از جمله در سال ۱۳۵۰ ش. پس از سخنرانی در بروجرد – به وسیله ساوک دستگیر و زندانی شد، ولی دست از افشاگری علیه رژیم پهلوی برنداشت.
او به شهرهای مختلف مسافرت می کرد و مردم را با ظلم و ستم رژیم پهلوی آشنا می ساخت.
او چند بار در شهرهای بروجن، شهرکرد و گچساران به دلیل سخنرانی سیاسی علیه رژیم پهلوی، به وسیله ساوک دستگیر و زندانی شد.
برادرش رحمت الله بشارت، در سال ۱۳۵۷ ش. در تظاهرات علیه رژیم، به شهادت رسید.
ساواک، حجهالاسلام بشارت را تهدید کرد که برای برادرش مجلس ختم نگیرد؛ ولی او مجلس باشکوهی برگزار کرد و در اعلامیه ای تند، علیه رژیم به افشاگری پرداخت و بدین خاطر، دو روز بعد دستگیر شد. او یک بار دیگر نیز به وسیله ساوک قم دستگیر شد.
حجهالاسلام بشارت در سال ۱۳۵۲ ش. از سوی ساوک گچساران دستگیر و به مدت پنج سال در سراسر ایران ممنوع المنبر شد. او در دوران مبارزه، از شناسنامه های جعلی به نام های محمود دهاقانی، محمد موسوی و احمد عظیمی استفاده می کرد تا ساوک نتواند او را شناسایی کند. او حدّاقل ۱۲-۱۰ اسم مستعار داشت و حتی در برخی سفرهای تبلیغی، عمامه مشکی به سر می گذاشت. وی در بیشتر سفرهای تبلیغی با
لباس شخصی رفت و آمد می کرد تا گرفتار مأموران امنیتی رژیم پهلوی نشود. او یک بار در یکی از مساجد زنجان، در حال سخنرانی علیه رژیم پهلوی بود که مأموران ساوک مسجد را محاصره کردند و او با لباس شخصی توانست از چنگ مأموران بگریزد.

او بارها از سوی آیهالله العظمی گلپایگانی، شهید آیهالله صدوقی و آیهالله پسندیده (برادر امام خمینی) برای تبلیغ به مناطق دور افتاده و محروم می رفت و مردم را با معارف اسلامی آشنا می ساخت و جنایت های رژیم پهلوی را افشا می نمود. شجاعت و شهامت او در افشای جنایات رژیم پهلوی کم نظیر بود. اختناق سیاسی در دوران رژیم پهلوی باعث شده بود تا بسیاری از مبارزان سیاسی جرأت سخنرانی در برخی زمان ها و مکان ها را نداشته باشند، اما او هیچ ترسی به دل راه نمی داد و همیشه می گفت: «ما برای اسلام و قرآن قدم برمی داریم و خداوند نگهدار ما است.»

او در سال های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ ش. مبارزات سیاسی خویش را گسترش داد و در برپایی تظاهرات و راهپیمایی ها در استان کهکیلویه و بویراحمد و نیز راهپیمایی ها و تظاهرات مردم قم نقش بسیار ارزنده ای داشت و برادرش، شهید رحمت الله بشارت، در ۲۳ سالگی، در تاریخ ۱۳۵۷/۸/۲۰، در تظاهرات عید قربان در مقابل منزل امام خمینی در محلّه یخچال قاضی قم، به دست مأموران رژیم پهلوی به شهادت رسید و در قبرستان شیخان قم به خک سپرده شد.
حجهالاسلام بشارت بارها از سوی جامعه مدرّسین حوزه علمیه قم مأموریت یافت براساس رهنمودهای امام خمینی به شهرهای مختلف
مسافرت کند و راهپیمایی ها و تظاهرات شهرستان ها را هدایت کند.

پس از پیروزی انقلاب؛
با پیروزی انقلاب اسلامی، حجهالاسلام بشارت از سوی امام خمینی مأموریت یافت به استان کهکیلویه و بویراحمد برود و به حلّ مشکلات مردم بپردازد. متن حکم امام خمینی به ایشان چنین است:

جناب مستطاب ثقهالاسلام والمسلمین آقای محمدتقی بشارت (دامت افاضاته)

با توجه به وضع منطقه گچساران و حومه (دوگنبدان) و آشنایی جناب عالی به وضع آن حدود، مقتضی است مسافرتی بدان جا بنمایید و از نزدیک، مشکلات محلّی را بررسی نموده و در اصلاح کارها بکوشید و در رفع کمبودها و نیازمندی های اهالی، به هر نحو که مقدور است و مصلحت می دانید، اقدام نمایید. و در هر حال، از مشورت و صلاحدید علمای اعلام محلّ و مؤمنین محترم، دریغ ننمایید و در حفظ وحدت کلمه و اتحاد، سعی کافی مبذول دارید و از اختلاف و تفرقه پرهیز نموده و مردم را بر حذر دارید. از خدای تعالی موفقیت همگان را در راه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

۱۲ شعبان ۱۳۹۹٫ روح الله الموسوی الخمینی

انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی

این انتخابات در تاریخ ۱۲/ ۵/ ۱۳۵۸، در استان کهکیلویه و بویراحمد برگزار شد و حجهالاسلام محمدتقی بشارت با ۳۶۸۶۹ رأی از
مجموع ۵۶۳۷۲ رأی، به نمایندگی مردم استان کهکیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان قانوس اساسی انتخاب شد. وظیفه مجلس خبرگان قانون اساسی، تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بود. حجهالاسلام بشارت در تدوین قانون  اساسی، به ویژه در تصویب اصل «ولایت فقیه»، بسیار زحمت کشید.
تصرف لانه جاسوسی آمریکا به وسیله دانشجویان پیرو خط امام، مورد حمایت علما و مردم قرار گرفت. حجهالاسلام محمدتقی بشارت در سخنرانی پیش از دستور جلسه ۶۱ مجلس خبرگان قانون اساسی، به دفاع از حرکت انقلابی دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام برخاست و پیام مردم استان کهکیلویه و بویراحمد را خطاب به دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام قرائت کرد. متن سخنرانی حجهالاسلام محمدتقی بشارت چنین است:

«بسم الله الرّحمن الرّحیم

اقدام انقلابی برادران و خواهران دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام و اشغال این لانه روباهان مکار آمریکا، موجب شد که باز در سطح کشور ما موجی ایجاد شود؛ موجی توفنده و انقلابی. این امر چون با  خواسته قاطبه ملت سازگار بود، یکباره همه قشرها و گروه ها و افراد مملکت را واداشت که مجدّانه و قاطعانه، حمایت خودشان را از این عمل انقلابی اعلام کنند. مردم عشایر کهکیلویه و بویراحمد، که افتخار نمایندگی این مردم اصیل و شجاع و مسلمان نصیب بنده شده، ضمن تلفن ها و پیغام هایی خواستند که در این امر و امور انقلابی دیگر، سهم مؤثری داشته
باشند. در دوران نهضت و انقلاب، افراد مسلّح آنها خواستار این بودند که پیشاپیش مبارزین به جهاد و پیکار بپردازند که الحمدلله بدون آن پیکار، پیروزی نصیب ما شد. نوشته ای که آنها خواستند تا من به محضر دانشجویان ابلاغ کنم، چنین است…»

وی پس از قرائت پیام مردم استان کهکیلویه و بویراحمد، به سخنان خویش ادامه داد: «این مردم در دوران شاه، رنج بسیار کشیده اند؛ در حالی که در بهترین خطّه این سرزمین زندگی می کردند، در کنار چاه های نفت خیز و دشت های حاصل خیز و جنگل های انبوه؛ فقر و بیچارگی و محرومیت کاملاً بر آنها حکم است. هنوز تحت تأثیر عوامل ضدّ انقلاب قرار نگرفته اند و ما در آن موقع که شکایات زیادی به دولت و به محضر امام ارسال داشته بودند، به آنها قول دادیم که با تدوین قوانین مترقّی اسلام، آنها به همه چیز خود خواهند رسید، و آنها بحمدلله تکنون صبر کرده اند. مطلبی را که در این فرصت کوتاه به محضر سروران عزیز عرض می کنم این است که ما در طی سخنرانی هایی که در تهران و سایر شهرستان ها در این مدت داشتیم، این مطلب و این حقیقت به چشم می خورد که این مردم لازم است که آموزش قوانین اساسی را ببینند. این اصول مترقّی را وقتی ما در پشت تریبون سخنرانی برایشان باز می کردیم، همه انگشت به دهان می شدند که عجب اصول مترقّی است؛ خصوصاً وقتی که مقایسه بشود با اصول قوانین اساسی سایرکشورها؛ ولی همین طور که درروزنامه ها می خوانند یا از رادیو می شنوند، چندان توجهی به مفاد آن نمی کنند. این است که باید ریاست محترم مجلس برنامه ای را ترتیب بدهند که در رادیو – تلویزیون، به وسیله برادرانی که در مجلس خبرگان هستند، این برنامه آموزش را برای عموم مردم کشور عملی کنند. در بررسی اصول، حتّی افرادی که با این مجلس، میانه خوبی هم ندارند… چون هر اصلی را بررسی می کنند، اشکالی در اصل نمی بینند، به قدری این اصول چشمگیر و مترقّی است که آنها می گریزند از این که چند اصل را در روزنامه یا در مقالاتشان مورد بررسی قرار بدهند، تنها فریاد می زنند که قشر ارتجاع می خواهد حکم بشود و یا ولایت فقیه، دیکتاتوری است یا حرف های دیگر که عجیب است، مخصوصاً از یک گروه که خود را یک گروه سیاسی روشن می دانند…».

حجهالاسلام بشارت علاوه بر آنکه نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی و نماینده امام خمینی در گچساران بود، نمایندگی امام در جهاد سازندگی، سرپرستی بنیاد شهید و کمیته انقلاب اسلامی سمیرم را نیز برعهده داشت.

او در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، در تاریخ ۱۹ / ۲ / ۱۳۵۹ با ۱۳۸۹۸ رأی از مجموع ۲۲۲۱۵ رأی، توانست ۶۲/۵ آراء را به دست آورد و به عنوان نماینده مردم دهاقان و سمیرم به مجلس شورای اسلامی راه یابد. وی تا زمان شهادت، نزدیک به بیست ماه در سمت نماینده مردم دهاقان و سمیرم در مجلس شورای اسلامی، در سنگر نمایندگی به دفاع از انقلاب و حلّ مشکلات مردم پرداخت. وی عضو کمیسیون تحقیق و نایب رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی بود و تلاش سازنده ای در این دو کمیسیون از خود نشان داد. مرحوم حجهالاسلام والمسلمین موحّدی ساوجی، نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی که همراه حجهالاسلام بشارت عضو کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی بود، در باره اش می گوید:

«ایشان از روحانیون بسیار متعهّد، مبارز و فعّال، هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب، تا لحظه شهادتشان بودند؛ قبل از انقلاب با سخنرانی های بسیار روشنگرانه و افشاگرانه ای که داشتند، در مقابل رژیم طاغوت ایستادند و در جهت اطاعت و پیروی از پیام ها و رهنمودهای امام امت و رهبر انقلاب اسلامی، به قم و سایر مناطق ایران، شهرستان ها و بخش ها، می رفتند و سخنرانی هایی داشتند و نقش بسیار مؤثری هم در این جهت ایفا کردند. … برادرش در جریان تظاهرات مردم علیه رژیم، در قم به شهادت رسید. بعد از انقلاب،… به خاطر همین سابقه درخشان و شناختی که مردم از ایشان داشتند، همواره در تشکیل کمیته نهادهای انقلابی در مناطق مختلف فعالیت می کردند و به عنوان نماینده مجلس خبرگان انتخاب شدند. در مجلس خبرگان، در خدمت آیهالله شهید بهشتی و سایر مجتهدین و فقهایی که قانون اساسی را تدوین می کردند، ایشان هم در آن جهت حرکت می کردند و بعد تا لحظه ای که به شهادت رسیدند، من خودم شاهد و ناظر بودم ایشان به عنوان یک نماینده مجلس شورای اسلامی و سرپرست بنیاد شهید منطقه خودشان، و همچنین عضو کمیسیون داخلی مجلس شورای اسلامی که بنده در آن کمیسیون افتخار
معاشرت بیشتری که با ایشان داشتم، ایشان همیشه فعّال و پرتلاش بودند و هیچ وقت آرام نبودند، چه در رسیدگی به امور حوزه انتخابیه شان و چه در جهت انجام وظیفه و مسئولیت های نمایندگی که بر عهده شان بود.

… من یکی – دو روز قبل، که ایشان از سمیرم برگشته بودند که در همین جریان «فتح بُستان» یکی از اعضای خانواده شان شهید شده بود، ایشان رفته بود برای مراسم آن شهید، من به او گفتم که شما خوب است اصلاً یک بنیاد شهید برای خانواده خودتان تشکیل بدهید؛ برای اینکه ایشان یک برادرش در جریان همین جنگ تحمیلی به شهادت رسید و پسر عمویش و دامادش در همین جریانات (جنگ تحمیلی) شهید شده بودند.

واقعاً از آن نمایندگانی بود که با همه آن ایثارها و فدکاری هایی که در خانواده شان بود… باز هم خیلی پرتلاش و کوشا و با شور و شوق عجیبی… من خیلی متأسف شدم از اینکه یک همچون عنصر بسیار مؤمن و فعّال و فدکار را مجلس شورای اسلامی و  کمیسیون ما از دست داد…»

حجهالاسلام بشارت خود را وقف انقلاب کرده بود. او در ساختن مدرسه، پل و جاده سازی در منطقه سمیرم، تلاش فراوانی نمود؛ به ویژه در ساخت پل هایی که با تلاش او در منطقه محروم دهاقان در مناطق صعب العبور ساخته شد. تشکیل کمیته امداد امام خمینی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سمیرم، از اقدامات او در دوران نمایندگی مجلس شورای اسلامی است. او در بهره برداری سیستم مخابرات سمیرم نیز نقش بسیاری داشت. او در دوران نمایندگی اش در مجلس شورای اسلامی، بسیار تلاش کرد و به کمک مستضعفان شتافت. او همیشه می گفت: باید برای این مردم مستضعف کار کنیم و مشکلات آنان را حل کنیم. وی در جلسه ۳۹ مجلس شورای اسلامی، در  تاریخ ۶/ ۴ / ۱۳۵۹، در سخنرانی پیش از دستور، هدف خود از شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و پذیرفتن نمایندگی مردم در مجلس را، چنین بیان کرد:

«خدایا! تو گواهی که ما با پذیرفتن این مسؤولیت بس سنگین، برای رسیدن به قدرت و ریاست و استفاده از شئون مادّی به این مکان حکمیت ملت نیامده ایم؛ بلکه… ما برای پاسداری از مکتب و حفظ دستاوردهای انقلاب و صدور انقلاب در جامعه های دیگر بر آن شدیم که با خلوص نیت این مسؤولیت را بپذیریم.»

حجهالاسلام بشارت در جلسه ۶۵ مجلس شورای اسلامی، در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۵۹، در روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، به وسیله دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام، جزو اولین نمایندگی بود که به دفاع از اقدام دانشجویان پرداخت و درباره کمک های مردمی عشایر سمیرم به رزمندگان اسلام فرمود:

«من هنگامی که به خاطر فعالیت انتخاباتی، بیشتر و از نزدیک اوضاع مردم زحمتکش و فقیر و محروم شهرستان سمیرم و بخش دهاقان را بررسی کردم، خجالت می کشیدم دعوت یک روستایی و عشایری را حتی برای صرف یک چای بپذیرم؛ زیرا او به همین اندازه بر فقر و قرضش افزوده می شد؛ اما کنون با کمال شگفتی دیدم که اینان حتی آرد و گندم و حبوبات ذخیره زمستانی خود را، در آن مناطق سردسیر و بدون جاده، با کمال خلوص، در کامیون ها جمع آوری کرده و به مناطق جنگی فرستادند و انسان زحمتکشی را دیدم که به شدت می لرزید و… می گفت: چنانچه
لازم باشد، ما نان سفره خودمان را به جبهه جنگ می فرستیم.» حجهالاسلام بشارت در تصویب طرح عزل بنی صدر از ریاست جمهوری که در تاریخ ۳۱/ ۳/ ۱۳۶۰، به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید، بسیار زحمت کشید و در جلسه ۱۸۷ مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۷/ ۵/ ۱۳۶۰ در سخنرانی پیش از دستور، اقدام مجلس شورای اسلامی در عزل بنی صدر از ریاست جمهوری را، «انقلاب سوم» نامید و گفت:

«ملت ما، اخیراً با عزل بنی صدر و انتخاب بی نظیر و چشمگیر محمدعلی رجائی به عنوان ریاست جمهوری، انقلاب سوم خود را پیروزمندانه پشت سرگذاشت و موجبات بُهت و حیرت دشمنان خارجی و داخلی را فراهم ساخت و بار دیگر جهان، شکوه ولایت فقیه را در تشکل وحدت و برپایی امت قهرمان ایران مشاهده نمود و به رمز تکید پیامبران و امامان و علمای بزرگ اسلام که تا پای جان می کوشیدند خطّ «ولایت» را برای تحقّق حکومت حق در جوامع ترسیم نمایند و ریسمان محکم و مقاوم الهی را در دست توده های مستضعف قرار دهند، تا راه نجات خود و…، پی برد و متوجه شد که بزرگ ترین بحران های سیاسی و مشکلات اجتماعی که ماه ها و سال ها می بایست در میان جلسات سیاسی و مرکز بین المللی بررسی و چاره جویی گردد، با یک رهنمود مدبرانه از مجرای ولایت فقیه، حل و به آسانی رفع می گردد؛ تا آن جا که شخصی که خود را بزرگ ترین اندیشه قرن می نامد (بنی صدر)، … به جای مقاومت… فرار از قبضه حزب الله را بهترین راه نجات می داند.»

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها