• کدخبر: 37413
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۳۴ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۳۱
  • چاپ خبــر
به بهانه تصویب تحریم های همه جانبه علیه کشور؛

تحریم هایی که اعتماد را تحریم کرد

دولت یازدهم پس از پیروزی خود با گفتن این نکته که باید با کدخدا صحبت کرد تا هم چرخ سانترفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی مردم، روی کار آمد، تا جایی که در پی مذاکرات با ۵+۱ سندی به نام برجام تصویب شد و در ازای پرداخت های سنگین توسط ایران اسلامی، آنها متعهد شدند تحریم های هسته ای را لغو و به بهانه های دیگر اجرا نکنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، یادداشت- حسین جدیدی، برجام سندی که حکایت از یک مذاکره موفق و به قول دولتی ها مذاکره برد بردی بود که همه غربی ها و کشورهای مذاکره کننده سود کردند و هم ایران اسلامی توانست به خواسته های خود که یکی از مهمترین آنها رفع کامل تحریم ها و لغو آنها، نه تعلیق بود برسد.

دولت یازدهم و رئیس دولت یازدهم بارها گفت در روند اجرای توافق هسته ای کلیه تحریم های هسته ای و غیر هسته ای از اول انقلاب تاکنون بطور کامل لغو و نه تعلیق خواهد شد.

همه مسئولان مذاکره کننده با تمام قدرت و توان صحبت از لغو کامل تحریم ها داشتند که مهمترین آنها حل مشکل بانکی و فروش نفت بود و همه اینها در ازای آن بود که نهادهای کشور را بر آن داشت که به ازای پرداخت بهای سنگین از جمله جمع کردن بیش از ده هزار سانترفیوژ،  پذیرش پروتکل الحاقی،  پر کردن قلب رأکتور اراک با سیمان و تعطیلی آن، اکسید اورانیوم غنی شده و ذخیره آن زیر ۳۰۰ کیلوگرم، خارج کردن آب سنگین از ایران و فروش آن، پرداخت تضمین های بین المللی و قبول بسیاری از شروط دیگر که جای بحث و تأمل دارد، فقط در مقابل لغو همه تحریم ها قبول کنند که این سند اجرایی شود، اقدامی که باعث شد بسیاری از ظرفیت های کشور دیگر امکان حرکت نداشته باشد و به تعطیلی کشیده شود، هسته ای فقط در یک ظرفیت آزمایشگاهی بماند و سایه علوم وابسته به آن مختل و تعطیل شود.

پروژه های علمی فضایی کشور تعطیل و فقط به همان دستاوردهای قبلی حتی کمتراکتفا شود، در ازای اینکه تحریم ها برود تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد و بقول آنها مشکل آب خوردن مردم هم در پی آن حل شود.

در این میان بارها دلسوزان و منتقدان برجام به مسئولان مذاکره کننده گفتند که این کارعایداتی نداشته واعتماد به آمریکا کاری اشتباه است و دشمنی آمریکا  با نظام اسلامی با اصل آن است، مشکلات آنها هسته ای، موشکی و … نیست بلکه با موجودیت انقلاب ممشکل دارند و اینها تنها بهانه ای است برای رویارویی با ایران اسلامی، قصد آنها تضعیف کشور و در نهایت براندازی نظام اسلامی است.

رهبر معظم انقلاب نیز از ابتدای مذاکرات به مسئولان دولتی کشور فرمودند: «من به این مذاکرات خوش بین نیستم و آمریکا را قابل اعتماد نمی دانم» .

ایشان بارها به مسئولان دولتی سفارش کردند که برای تحقق مذاکره نیازی به عجله ندارند، باید با دقت مسائل را بررسی و در نهایت با رعایت حقوق کشور اقدام لازم را انجام دهند .

رهبر انقلاب بارها از مسئولان مذاکره کننده حمایت کرده و آنها را به مشورت با منتقدان فراخواندند و تذکرات مهمی را به همین منظور فرمودند، از جمله اینکه موضوع مذاکرات را فقط در موضوع هسته ای دانسته و سایر موضوعات را منتفی کردند و در نهایت با اصرار دولت بر توافق و تصویب مجلس شورای اسلامی با ۹ شرط اجرای برجام را منوط کردند.

متأسفانه ۹ شرط مقام معظم رهبری که می توانست حداقل از بروز خسارت های زیاد جلوگیری کند یکی پس از دیگری کنار گذاشته شد و یکی از بندهای آن که اجرای مرحله به مرحله برجام بود، بگونه ای عمل شد که همه تعهدهای ایران را بدون توجه به حرکت طرف مقابل در اجرای تعهداتش اجرایی کرد و تا جایی پیش رفت که قلب رأکتور پر از سیمان شد، همه سانترفیوژها جمع شدند، اورانیوم های غنی شده اکسید شدند، آب سنگین ازکشور خارج شد، پروتکل الحاقی پذیرفته و اجرا شد.

کشورهای طرف مقابل که بنا بود برجام را اجرا کنند و تحریم ها را لغو کنند در پی بدعهدی آمریکائی ها در تحریم های مجدد در موارد دیگر و همچنین اجرای تحریم های قبلی، از انجام تعهدات سرباز زدند و هیچ کدام از تعهدات خود را انجام ندادند، نه ارتباط بانکی و پولی کشور اصلاح شد و نه مشکل فروش نفت تا جایی که نفت را به قیمت آب فروختیم و به حراج گذاشتیم، پول های نفت را در ازای کالا و واردات پرداختیم، وصنعت و تولید را به تعطیلی کشاندیم، هیئت های مذاکره کننده اروپایی و آمریکایی آمدند و فقط محلی شد برای تجارت کالاهای مصرفی آنها و خاموش شدن صنعت تولیدی کشور.

در طول این مدت، در پی بدعهدی ها و اجرای تحریم های جدید متأسفانه موضعی در مقابل آن گرفته نشده و فقط به حرف و شعار بسنده و هیچ اقدام متقابلی انجام  نشد.

امروز پس از دو سال از اجرای برجام سنای آمریکا در تصویب طرح جدید خود برای افزایش تحریم ها بر علیه ایران که به بهانه دفاع ایران از تروریست و بهانه حقوق بشر و بحث موشکی ایران است طرح جدید ما در تحریم ها که باید گفت صد رحمت به تحریم های قبل از برجام را تصویب کرده و با رأی حداکثری برای اجرا به دولت آمریکا داده اند.

ثمره برجامی که به واسطه خوش باوری های عده ای سرمایه کشور را نابود کرد و کشور را به عقب راند، طرحی که به دنبال اجرای سندهای پیوستی برجام تا جایی پیش می رود که خواهیم دید خودمان، خودمان را تحریم کرده ایم، مظاهر قدرت کشور به بهانه های واهی تضعیف می شوند و این نیست مگر بخاطر اینکه دشمن باور کرده است که می تواند این اقدامات را با پررویی و وقاحت ادامه دهد زیرا کسی نیست که بخواهد روبروی آنها بایستد و اقدام مقابل به مثل با آنها انجام دهد.

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها