• کدخبر: 38303
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۲۲ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
  • چاپ خبــر

ورزش زورخانه ای مظهر مردانگی و آزادگی است/ ترویج فرهنگ پهلوانی یا گسترش ورزش زورخانه ای

ورزش زورخانه ای توانسته است جای ارزش های اسلامی را در ورزش باز کند و با ذکر اهل بیت طراوتی دوچندان به ورزش داده است؛ این بهترین دلیل برای توجه بیشتر به این ورزش اصیل اسلامی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، در تاریخچه ورزش زورخانه ای آمده است که ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزء فعالیت های اصلی و روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده چرا که این ورزش آمیخته به خصلت «فداکاری» و «جوانمردی» و مشتمل بر صدق و صفا، فروتنی، خودشکنی و پرهیز از خودخواهی، خودبینی و سفر باطنی به مرزهای لایتناهی حق‌پرستی، حق‌جویی و حق‌طلبی بوده و در یک کلمه اعتلای معنویت همراه با پرورش جسم و قدرت جسمانی در آحاد جامعه را به همراه داشته و دارد.

ورزش پهلوانی در طول زمان باعث سلامت نفس ورزشکاران شده و به انسان ها روحیه مردانگی و بزرگمنشی می دهد، دل ها را پاک و انسان را به خدا نزدیک می کند.

همه حرکات در زورخانه نشان از فروتنی، اخلاص، و ایثار می دهد، ورزش زورخانه ای مظهر مردانگی و آزادگی است.

در گذشته نه چندان دور در اکثر شهرهای ایران، پهلوانان در زورخانه‌ها، یکی از با اخلاق ترین چهره‌های مردمی و تکیه‌گاه قابل اعتماد برای قشر ضعیف و مظهر احقاق حق، شجاعت، ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و مقابله با ستم و ستمگری بوده اند.

پهلوانی در تاریخ گذشته ما توأم با گذشت، فداکاری، مردانگی و جوانمردی بوده است و اکنون باید برای زنده نگهداشتن این فضایل، فرهنگ پهلوانی را در کشور رشد و توسعه دهیم.

ما مردم کشور ایران اسلامی معتقدیم ورزش پهلوانی و باستانی از نظر ظرفیت فرهنگی و معنوی فراوان، می تواند به منظور ترویج فرهنگ ارزشی در دیگر رشته های ورزشی نیز تأثیر داشته باشد به عبارت دیگر ورزش پهلوانی و زورخانه ای تقدس خاصی دارد به خصوص این که حضور افراد در سنین مختلف یک شوکت و عظمت خاص به این ورزش بخشیده است.

فرهنگ پهلوانی ریشه در اعتقادات ملی و مذهبی مردم ایران اسلامی دارد به همین دلیل این فرهنگ باید بیشتر از گذشته توسعه پیدا کند، ضمن این که اخلاق در ورزش پهلوانی با پرورش صفات شایسته ای مانند ایثار و از خودگذشتگی در ورزشکار نهادینه می شود.

از جمله افرادی که توانسته اند این فرهنگ را گسترش دهند، جهان پهلوان تختی است که یکی از نمادهای اخلاق مداری ورزش کشتی ایران به شمار می رود.

این ورزش معنوی مورد علاقه رده های مختلف سنی از خردسال تا سالمندان است بنابراین باید خود را موظف کنیم تا برای حفظ عظمت و سربلندی ورزشکاران آن و همچنین تقویت آموزش های جوانان و تجلیل از ورزشکاران، شرایطی را مهیا کنیم تا این ورزشکاران با اراده بتوانند برای  کشور افتخار کسب کنند.

امیدواریم با کمک مسئولان این حوزه بتوانیم در آینده نزدیک شاهد رشد و شکوفایی این ورزش در سطح حرفه ای باشیم و با حمایت ورزشکاران و جوانان عزیز شرایط را برای ورود به عرصه های ملی و بین المللی برای آن عزیزان فراهم کنیم.

زورخانه دهاقان که در جنب هلال احمر واقع است به نام حضرت علی بن ابیطالب نامگذاری شده است.

این زورخانه تاکنون توانسته است جوانان بسیاری را در این محفل ورزشی معنوی تعلیم دهد و نیاز امروز جوانان به فضایی مناسب تر برای ورزش زورخانه ایست که باید به عنوان یک اولویت دنبال شود.

وزرزشکاران این رشته ورزشی با توجه به پتانسیل بالای شهرستان دهاقان در ورزش باستانی می توانند در عرصه های استانی و کشوری حایز رتبه شوند و به همین منظور اقداماتی برای جانمایی زورخانه، جنب سالن کوثر انجام شده که با تخصیص اعتبار می تواند فرصت مناسبی برای جذب جوانان در این رشته ورزشی باشد.

برنامه ورزش باستانی در مکان زورخانه علی بن ابیطالب (ع) در طول هفته ویژه نونهالان، نوجوانان و جوانان برگزار می شود.

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها