• کدخبر: 38687
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۶ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  • چاپ خبــر
گزارش/

هاری بیماری ۱۰۰ درصد کشنده/ ۹۶۱ نفر مورد گاز گرفتگی قرار گرفتند/مرگ خاموش چهار سیستانی بر اثر هاری

هاری بیماری کشنده ای است که از طریق گاز گرفتگی حیواناتی از قبیل سگ و گربه به انسان منتقل می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از اوشیدا؛ اگر افرادی که مورد گازگرفتگی از سوی حیوانات قرار گرفته اند به موقع به مراکز درمانی مراجعه و مراحل درمان خود را طی کنند به طور حتم بیماری هاری در بدن آن ها پیشرفت نخواهد کرد و به سرعت درمان می شوند.

طبق گفته مردم و مسئولان شهرستان زابل تعداد سگ های ولگرد در منطقه به شدت افزایش یافته به طوری که در هر گذری می توان چندین سگ را مشاهده کرد که آزادانه در شهر تردد می کنند.

مسئولان شهرداری زابل نیز گویا این حیوانات را در سطح شهر نمی بینند و بنای جمع آوری و ساماندهی آنان را ندارند.

هاری بیماری ۱۰۰ درصد کشنده

رئیس نظام دامپزشکی استان و اداره دامپزشکی زابل عنوان کرد: بیماری هاری یک بیماری ۱۰۰ درصد کشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند ایجاد می شود.

حامد گنجعلی با بیان اینکه ویروس هاری در بزاق پنهان شده و معمولا توسط گازگرفتن حیوان یا انسان آلوده به فرد سالم منتقل می شود به خبرنگار اوشیدا گفت: تنها پستانداران به بیماری هاری مبتلا می‌شوند. پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و دوزیستان مبتلا نخواهند شد.

وی اصلی ترین راه انتقال این ویروس را از راه گاز گرفتگی اعلام کرد و تصریح کرد: این بیماری از طریق راه هایی مانند دستگاه گوارش، مخاط و پوست نیز انتقال پیدا می کند، بیشترین مبتلایان توسط سگهای ولگرد گزیده وگازگرفته می شوند (درگربه از طریق کشیدن پنجه نیز انتقال بیماری هاری ممکن است).

گنجعلی در خصوص مهمترین علائم بیماری هاری در حیوانات ابراز کرد: هنگامی که ویروس وارد بدن می‌شود، از طریق اعصاب به مغز مهاجرت می‌کند، علائم بیماری هاری در سگ‌ها، گربه‌ها، شغال و راسوها ممکن است متفاوت باشد که عمدتا شامل ترس از آب، ترس از نور، حالت تهاجمی، ریزش بزاق از دهان، بلع سخت، گیج بودن و تلوتلو خوردن و تشنج است.

وی افزود: حیوان به گاز گرفتن سنگ و چوب و اشیا مختلف پرداخته و خانه خود را ترک و بدون مقصد به هر جا می رود و به هر کس و هر حیوان که سر راه او باشد حمله می کند.

حیوانات خانگی واکسینه شوند

رئیس دامپزشکی زابل در خصوص مهمترین راههای کنترل و پیشگیری از بیماری هاری اظهار کرد: اگر افراد، حیوان خانگی نگهداری می کنند (سگ،گربه) حتما اقدام به واکسیناسیون آنها برضد بیماری هاری کنند.

گنجعلی ادامه داد: اداره دامپزشکی زابل آمادگی خود را برای واکسیناسیون حیوانات خانگی و سگ های گله، چوپان و صاحبدار مردم شهرستانهای زابل، هامون و نیمروز اعلام می کند و در حال حاضر این کار توسط اکیپ های واکسیناسیون این اداره و همکاران فعال دربخشهای خصوصی دامپزشکی منطقه در حال انجام است.

وی بیان کرد: لازمست تا از در معرض تماس قرار گرفتن حیوان خانگی با سایر حیوانات جلوگیری گردد یعنی باید گربه‌ها را درون منزل نگهداشته و بر سگ ها هنگامی که خارج از منزل هستند نظارت داشته باشند وباقیمانده غذای سفره شان را بیرون از منزل قرار ندهند زیرا این کار باعث جذب حیوانات وحشی و ولگرد می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی زابل همچنین گفت: لازمست تا مردم عزیز سیستان به کودکان خود بیاموزندکه “هرگز” به حیوانات ناآشنا نزدیک نشود، حتی در مواردی که حیوان آرام به نظر می‌رسد و در ظاهر علائم بیماری هاری را ندارد.

گنجعلی تاکید کرد: در صورتی که مردم احساس کردند که یک حیوان ازنظر علایم عصبی غیرمعمول به نظر می‌رسد و علایم بالینی فوق الاشاره را دارد، به اداره دامپزشکی زابل گزارش کنند.

در صورت گاز گرفتگی به مراکز درمانی مراجعه کنند

رئیس اداره دامپزشکی زابل گفت: اگر فردی دچار حیوان گزیدگی(گازگرفتگی) شد دروهله اول لازمست تا آرامش خود را حفظ کند ولی گاز گرفتگی را نادیده نگرفته و زخم را با آب و صابون بشوید.( با استفاده از شیلنگ و فشار آب باید کف صابونهای باقیمانده را از لابلای زخم خارج کرد زیرا باقیمانده صابون می تواند مواد ضدعفونی کننده را بی اثر سازد.)

گنجعلی با بیان اینکه می توان از بتادین و الکل نیز برای ضدعفونی کردن محل زخم استفاده کنند، تصریح کرد: مردم باید دقت داشته باشند که زخم ناشی از گزش را هیچ وقت نباید پانسمان نمود زیرا میکروب هاری بی هوازی است و بر اثر پانسمان رشد آن سریع خواهد شد.

وی ادامه داد: افراد باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه و برنامه واکسیناسیون اعلام شده وتوصیه های پزشکی را جدی بگیرند و در صورت امکان حیوانی که شما را گازگرفته به دام اندازید و یا اگر این امکان وجود ندارد رنگ، اندازه، ظاهر و … او را به خاطر بسپارید تا شناسایی آن راحت تر انجام شود اما اگر مجبور به کشتن حیوان شدید بدون آسیب رساندن به سر، این کار را انجام دهید زیرا برای تشخیص و آزمایشات مربوط به هاری سر حیوان (مغز) نیاز است.

گنجعلی اضافه کرد: توجه کنید تا هنگامی که ویروس هاری وارد مغز و بزاق حیوان نشود قابلیت انتقال و سرایت به انسان را ندارد بنابراین این امکان وجود دارد که گزیده شدن توسط حیوان هار منجر به هاری در انسان نشود.

وی گفت: پس از ورود ویروس به مغز و بزاق وشروع علایم عصبی ، حیوان(سگ وگربه ) حداکثر سه تا ۱۰ روز زنده خواهد ماند به همین دلیل اگر حیوان شما پس از ۱۰ روز زنده ماند، هار نبوده است.

دفن لاشه حیوانات از اهمیت بسیاری برخوردار است

رئیس اداره دامپزشکی زابل در خصوص مهمترین راههای کنترل و پیشگیری از بیماری هاری ابراز کرد: اتلاف سگ های ولگرد بسیار مهم است زیرا این حیوانات می توانند جزو ناقلین اصلی این بیماری به شمار بیایند اگرچه باید سگ های ولگرد و بدون صاحب جمع، اخته و در مکانی خاص نگهداری شوند تا بتوان اقدامات بهداشتی مورد نظر را برایشان انجام داد.

گنجعلی افزود: لازمست تا روستاییان و دامداران شهرستانهای زابل، هامون و نیمروز هرگونه تلفات غیرعادی دام که در اثر علایم عصبی ایجاد شده را به اداره دامپزشکی زابل گزارش کنند تا دراسرع وقت نمونه برداری لازم از لاشه دام انجام و برای آزمایشات لازم به مرکز استان و کشور ارسال شود.

وی تاکید کرد: دامداران باید لاشه دام تلف شده در محل زندگی خودرا به صورت بهداشتی دفن کنند یعنی لاشه را در چاله ای به عمق یک و نیم تا دومتر قرار داده و برروی آن آب آهک بریزندتا از بیرون آوردن و خوردن آن توسط گوشتخواران جلوگیری شود اما اگر این امکان وجود نداشت حداقل لاشه دام تلف شده را بسوزانند.

گنجعلی در ادامه گفت: با توجه به اینکه بنا به گفته همکاران پزشک، اکثر مرگ و میر های انسانی بر اثر عدم اطلاع و آگاهی در مراجعه به موقع و سریع جهت واکسیناسیون اتفاق افتاده و برخی فکر می کنند که تنها سگها بیماری را منتقل می کند آموزش این مطلب که کلیه حیوانات وحشی مثل گرگ، شغال، روباه و … و کلیه حیوانات اهلی مثل سگ، گربه، الاغ، گاو، گوسفنــــد، شتر و … می تواند بیماری را منتقل نماید، بسیار مهم است.

گنجعلی در پایان متذکر شد: با رعایت نکات بهداشتی سلامت خود و عزیزانتان رابیمه می کنید همچنین سامانه اطلاع رسانی ۱۵۱۲ اداره دامپزشکی زابل، آماده دریافت نظرات، پیشنهادات، انتقادات و شکایات احتمالی هموطنان می باشدتا در مسیر بهداشت، سلامت و امنیت مواد غذایی گامهای بلندتری را برداریم.

مرگ چهار نفر براثر ابتلا به بیماری هاری در زابل

فرماندار زابل گفت: از ابتدای سال تاکنون ۹۶۱ مورد حیوان گزیدگی در شمال استان گزارش شده است که از این تعداد چهار نفر بر اثر بیماری هاری جان خود را از دست داده اند.

هوشنگ ناظری ابراز کرد: تاکنون ۱۵ مورد تلفات غیر عادی دام در منطقه گزارش شده است و در حال حاضر واکسیناسیون رایگان سگهای گله، نگهبان و دامهای مردم از جمله اقداماتی است که اداره ی دامپزشکی برای پیشگیری از شیوع این بیماری ویروسی انجام داده است.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها