• کدخبر: 38735
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۱۰ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  • چاپ خبــر
استاد اقتصاد:

برای توسعه اقتصاد مقاومتی باید از خام فروشی به سمت تولید ملی گام برداشت

زیرساخت‌های کلان اقتصادی نیازمند توسعه کلان هستند بدان منظور که اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی را تحقق یافته بدانیم باید از مرحله خام‌فروشی به سمت ایجاد مسیر تولید ملی گام برداریم.

 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از چشم نیوز :حامد بهرامی استاد اقتصاد اظهار داشت: هرگاه بخواهیم به رشد و ایجاد توسعه پایدار در اقتصاد توجه کنیم باید معیارهای خاصی از جمله سرمایه گذاری در زیر ساخت ها ، کار آفرینی ، ایجاد فضای کسب و کار سالم و در نهایت رسیدن به کالای تولید داخل را مد نظر قرار بدهیم بدان منظور که اقتصاد دارای زیر ساخت هایی است که بدون توجه به آنها نمی توان پایداری در توسعه ایجاد نمود.

استاد اقتصاد بیان داشت:  وجود معادن مختلف ، انرژی های فسیلی همانند نفت و گاز ، خاک مناسب جهت ایجاد کشاورزی صنعتی و نوین از جمله زیر ساخت های کلان اقتصادی محسوب می شوند که توجه ویژه به آنها می تواند موجب جهش اقتصادی گردد.

وی ادامه داد: خوشبختانه کشور ما با وجود میادین گسترده نفت و گاز در زمینه نفتی رتبه چهارم دنیا و در خصوص گاز رتبه دوم بعد از روسیه را به خود اختصاص داده که این امر یعنی وجود فرصت های کلان برای ایجاد توسعه پایدار اقتصادی و رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی.

 دکتر بهرامی خاطرنشان کرد: زمانی از اقتصاد مقاوتی صحبت به میان می آید که توجه به زیر ساخت ها نسبت به گذشته بیشتر صورت پذیرد و نه اینکه همواره عدم توجه به این پیشران های اقتصادی که به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد مد نظر مقام معظم رهبری محسوب می شود ، وجود داشته باشد.

استاد اقتصاد گفت: سرمایه ها هم می تواند داخلی باشد و هم خارجی و باید از هر دوتای آنها بهره کافی را برد البته نه به صورتی که شرکت های خارجی با سرمایه گذاری نه چندان بالا سهم قابل توجهی از سود حاصله را برداشت نمایند.

وی ادامه داد:  اینکه ما بستری مناسب برای جذب سرمایه های خارجی در این صنعت فراهم کنیم کاری پسندیده است. اما باید بدانیم که سرمایه اولیه یعنی وجود نفت و گاز برای ایران است و نباید کشورهای دیگر از سود حاصله سهم چشم گیری بدست آورند.

دکتر بهرامی گفت: در حال حاضر برخی از میادین نفتی ما از نیمه عمر خود گذر کرده اند و برای آنکه بهره برداری از آنها روند مطلوب تری داشته باشد نیازمند تزریق گاز هستند که یکی از مهم ترین کارهای لازم در این صنعت همین امر محسوب می شود و باید مورد توجه قرار گیرد و برای آن سرمایه گذاری شود.

استاد اقتصاد تصریح کرد:  بهره گیری از زیر ساخت های کلان نیازمند یک نگاه دانش بنیان و علمی است یعنی سرمایه گذاری صرف تا زمانی که پای علم به میان باز نشود موجب ارتقاء نخواهد شد پس در نتیجه توجه ویژه به اقتصاد علمی و پیوند دانشگاه با تمام حوزه های اقتصادی و صنعتی مخصوصأ نفت و گاز بسیار می تواند مفید واقع شود.

 وی ادامه داد: باید توجه نمود که برخی از فرصت ها به دلیل کم توجهی ممکن است از دست ما بروند همانند میادین مشترک نفت و گاز با کشورهای همسایه که البته در حال حاضر این امر جزو دغدغه های دولت محسوب می شود اما باید شتاب بیشتری به خود بگیرد.

 دکتر بهرامی تاکید کرد: خام فروشی معضلی برای همه بخش های کلان اقتصادی ماست بدان صورت که حجم عظیمی از منابع مورد استحصال قرار می گیرند اما به دلیل کم توجهی به دانش نوین در داخل از آن کمتر استفاده می شود لذا باید به سمتی حرکت نمود که از خام فروشی صرف جلوگیری بعمل آمد و با استفاده از منابع به تولید ملی و در نهایت صادرات آن روی آوریم.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها