• کدخبر: 38798
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۳۷ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  • چاپ خبــر
وقتی نظارت نیست؛

تبلیغات رسمی دعا نویسی در زنجان/ سرکیسه کردن مردم توسط هفت برادران

تبلیغات رسمی یکی از دعانویسان زنجانی در یکی از محله های زنجان موجب شده تا دکانی برای سود جویی این فرد با استفاده از عدم آگاهی مردم فراهم شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از موج رسا،هنگام تردد در خیابان های شهر گاهی تبلیغاتی نظرم را جلب می کند که جای بسی تامل دارد، اما تبلیغات دعا نویسی تقریبا از پدیده های کم نظیری است که توسط برخی رمال ها و دعا نویس های شهر زنجان انجام می شود.

رمالی و فال گیری در فضای مجازی از حد خود گذشته است اما تبلیغات جالب یکی از این افراد به صورت رسمی و در مقابل چشمان مردم قرار گرفته است.یکی از این افراد با نوشتن دعا نویسی بر روی کاعذ و چسباندن آن بر روی مغازه خود به تبلیغات خود پرداخته است.

 به گفته یکی از افراد محلی این محل متعلق به شخصی به نام “م” بوده که دارای شش برادر دیگر نیز هست که همگی به دعا نویسی مشغول بوده و تعدادی از این برادران نیز دو شغله هستند.

در واقع رمالی و دعا نویسی در این خانواده موروثی بوده و مردم با اهدای قربانی، طلا و پول از این افراد درخواست دعا برای بخت گشایی، گشایش کار و از جمله این امور می کنند.

به نظر می رسد در غیاب نظارت های لازم بر فعالیت چنین مکان هایی، این افراد با سوء استفاده از سادگی مردم اقدام به دعا نویسی می کنند.

یکی از معضلات همیشگی جوامع حضور رمالان، فالگیرها و دعا نویسانی است که با استفاده از کم آگاهی افراد جامعه دکانی برای خود باز کرده و درآمدهای میلیونی دارند.

 در استان زنجان نیز دعا نویسی یکی از کارهایی است که مردم زنجان برای رفع مشکلات خود به آن مراجعه می کنند، البته برخی خانواده ها علاقه بیشتری به این امور داشته و کوچکترین مسائل خود را از این طریق به نظر خودشان حل می کنند.

از قدیم الایام نیز دعا نوشتن در بین مردم رایج بوده و امروز هم می توان با باز بودن دکان دعانویسان شهر به راحتی به این موضوع پی برد که مردم برای رفع مشکلات روزه مره خود به جای تلاش و کوشش به دعا نویسی روی می آورند.

اما جای تاسف است که به جای چاره جویی برای مشکلاتی که با آن مواجه هستیم به دعا نویس و سودجویانی چون دکان های فال قهوه مراجعه کنیم، کافی است سرچ کوچکی در اینترنت بزنید تا ببینید این دکان داران چگونه تبلیغات گسترده انجام می دهند و یا کافی است در موقعیتی قرار بگیرد که چند کلمه ای با یک همشهری صحبت کنید آن وقت هر کسی یک آدرس دارد که به شما بدهد تا با دعا نویسی مشکل خود را حل کنید.

به نظر می رسد فشارهای اقتصادی این روزها کار دست مردم داده است اگر چه پیش از این نیز این موضوع وجود داشته است و برخی مردم حتی برای یافتن شغل نیز به دعا نویس مراجعه می کنند، البته با حضور در دفاتر این دکان داران به راحتی می توان این موضوع را با چشم دید، مادران، پدران و افرادی که برای یافتن شغل برای فرزندانشان به دعا نویس متوسل شده اند.

بهتر است با آگاهی بخشی به مردم دکان چنین افراد سود جویی در شهر بسته شود تا دیگر مردم برای رفع کوچکترین مشکل خود به چنین افرادی که گاهی حتی سواد خواندن و نوشتن نیز ندارند، بسته شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها