دهاقان‌ بیدار

آگهی «خانمی با روابط عمومی بالا»؛چارچوبی برای استثمار زن در جهت منافع مالی مردان

کدخبر: 39082
تیر ۳۱, ۱۳۹۶ در ساعت ۱۱:۴۸ ق.ظ

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، [1]به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا [2]؛  فاطمه جدیدالاسلام در رابطه با تاثیر بد حجابی بر موقعیت های شغلی و ازدواج در گفتگو با زنان کویر [3] گفت:  بعضی می اندیشند که بی حجاب بودن یا کم حجاب بودن و یا پوشیدن لباس های مستهجن به نفعشان است و موقعیت شغلی و ازدواج بیشتری برایشان پیش خواهد آمد در صورتی که آمار خلاف این موضوع را در دنیای واقعی نشان می دهد.

این پژوهشگر مسائل تربیتی و خانواده ادامه داد: ممکن است برای افرادی که بد حجابی را انتخاب کرده اند شرایط ازدواج زودتر پیش بیاید اما چنین ازدواج هایی ثمری نخواهد داشت چرا که بنیان خانواده در چنین شرایطی متزلزل تر است.

وی تاکید کرد: در نگاه به وقایع زندگی بعضی از هنر پیشه ها در فضای مجازی و در عکس های منتشر شده شاهد پوشش های آزاد و آرایش غلیظ هستیم بر اساس فرضیه ای که هرچه بی حجاب تر شرایط زندگی بهتر، باید اینگونه باشد که این افراد زندگی خیلی خوبی داشته باشند اما شاهد هستیم که ازدواجشان ثمری ندارد و بعد از مدت کوتاهی از هم جدا می شوند.

این پژوهشگر مسائل خانواده بیان داشت: بعضی از افراد که در فضای امن و ایمن حجاب هستند ممکن است فکر کنند که باید پیشرفت کنند از این رو به تقلید از دیگران حجاب را کنار می گذراند و وقت گرانبهایی که برای جمع آوری توشه در آخرت است را ساعتها در کنار آینه برای آرایش خود می گذراند در حالی که گاها شاهد هستیم افرادی در دنیای غرب زندگی می کنند نسبت به حجاب نگرش زیباتری ارند.

جدیدالاسلام ادامه داد: خانم خبرنگاری از  روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای می نویسد ” زنان در آغوش اسلام امنیت تازه می یابند”، حجاب یک پیام غیر قابل تردید به اطرافیان می فرستد، حجاب می گوید این زن نجیب است با او کار نداشته باشید این پوشش به وی اجازه می دهد بدون این که مورد آزار جنسی قرار گیرد در اتوبوس های شلوغ شهر سوار شود.

وی اظهار داشت: این موضوع یک مفهومی می رساند که زنان در غرب آرزو دارند در اتوبوس سوار شوند و مورد آزاد اذیت قرار نگیرند،خوشبختانه در کشور ایران دارای چنین امنیتی هستیم اما  بعضی به دنبال این هستند که وضعیت را تغییر دهند و از غرب پیروی کنند.

این پژوهشگر مسائل تربیتی با اشاره به آیه ای در قرآن بیان داشت: در آیه ای از قرآن خداوند می فرماید زمانیکه شما خود را بپوشانی شناخته می شوید،بدین معنا که با حجاب شما شناخته می شوید و مورد اذیت قرار نخواهید گرفت.

جدیدالاسلام افزود: در مورد کار کردن و موقعیت های شغلی هم بدین گونه است، در روایتی از پیامبر اکرم (ص) در خصوص نشانه های آخر الزمان می فرمایند که یکی از نشانه ها این است که مردم به خاطر مال دنیا و ثروت ناموس خود را حراج می کنند .

وی تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر استثمار زن بسیار پر رنگ شده است به این بهانه که زنان باید شخصیت داشته باشند و باید خود را نشان دهند، زن از زنیت خود به عنوان وسیله ای برای دیده شدن استفاده می کند.

پژوهشگر مسائل خانواده تشریح کرد:کارهایی چون فروشندگی و با آگهی هایی چون ” به یک خانم مجرب، مجرد با روابط عمومی بالا ” نمونه عینی استثمار زن و به کار گیری هویت و جنسیت او برای مقاصد بعضی از مردان است.

جدیدالاسلام ادامه داد: با تفکری ساده خواهیم دانست روابط عمومی بالا بدین معنا است که زن باید بدن و وجودش در اختیار منافع مالی افراد قرار گیرد البته به خود او نیز اندکی پول می دهند که خوشحال شود تا بپندارد که درآمد دارد اما این یک استثمار است.

این پژوهشگر مسائل تربیتی و خانواده تظریح کرد: زنان باید تعقل کنند که به چه بهایی دارای چه چیزهایی می شوند، حضرت علی(ع) در حدیثی می فرمایند: ای انسان ارزش تو بهشت است و به کمتر از آن خود را نفروش از این رو باید دانست که ارزش زن به تعریف و تمجید از هیکل و آرایش او نیست بلکه باید انسان به خودش، وجودش و انسانیتش بها دهد و اجازه ندهد تا شخصیت او به صرف دیده و تعریف شدن و لبخند زدن پایین آید.


[1] دهاقان بیدار، : http://dehaghanebidar.ir

[2] شبکه اطلاع رسانی راه دانا: http://www.dana.ir/

[3] زنان کویر: http://zananekavir.ir/