• کدخبر: 42362
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۴۲ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۶/۲۴
  • چاپ خبــر
فعال عرصه فرهنگی:

خانواده یک سازمان خدا نهاد است

محمدجواد حسینی فعال فرهنگی گفت: خانواده در کل ادیان دنیا و تمدنهای بشری بیشترین قدمت را دارد بطوری که می توان گفت خانواده یک سازمان خدانهاد است که خداوند برای رشد و تعالی انسان ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، محمدجواد حسینی فعال عرصه فرهنگی در گفتگو با خبرنگار دهاقان بیدار، با اشاره به اینکه رویداد مباهله از رویدادهای مهم صدر اسلام است گفت: هنگامی که پیامبر اسلام و اهل بیتش در یکسو و مسیحیان نجران در دیگر سو آماده مباهله یا نفرین طرف دروغگو شدند، مسیحیان نجران که به مدینه آمده بودند تا در مورد درستی دعوت پیامبر پژوهش کنند با او به محاجه(دلیل آوردن) پرداخته و سرانجام بحثشان به جایی کشید که محمد خواست تا با آن ها مباهله کند بنابراین هر یک از دو طرف با افراد خود به محل مباهله رفتند.

فعال فرهنگی افزود: مسیحیان وقتی دیدند که محمد با عزیزترین کسانش یعنی علی، فاطمه، حسن و حسین می خواهد آن ها را به چالش بکشد، مطمئن شدند که محمد اگر به خودش مطمئن نبود جان خانواده اش را به خطر نمی انداخت بنابراین از مباهله کناره گرفتند.

حسینی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم جامعه پاک داشته باشیم باید به خانه و خانواده به عنوان اصلی ترین محور جامعه توجه کنیم گفت: امام خامنه ای(مدظله العالی) در خصوص خانواده می فرمایند: «خانواده،کلمه‌ای طیبه است. کلمه‌ طیبه هم خاصیتش این است که وقتی یک جایی به وجود آمد، مرتب از خود برکت و نیکی می‌تراود و به پیرامون خودش نفوذ می‌دهد؛ کلمه‌ طیبه همان چیزهایی است که خدای متعال آن را با همان اساس صحیح به بشر اهدا کرده، اینها همه کلمه‌ طیبه است؛ چه معنویات و چه مادیات».

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم اهمیت خانواده را تبیین کنیم باید بدانیم که تربیت نسل ها در گرو تربیت فرزندان نیک و صالح است که در کانون گرم خانواده امکانپذیر است و بدون خانواده سالم  همه نیازهای بشری ناکام شده و هیچ هدفی به نتیجه اصلی خود نمی رسد.

فعال فرهنگی با اشاره به مشکلات اجتماعی و اقتصادی در جامعه که باعث می شود افراد در زندگی روزمره با مشکلاتی مواجه شوند تصریح کرد: بزرگترین مرهم برای مشکلات حضور خانواده سالم است که بتواند با برنامه ریزی و مدیریت، بخش مهمی از این آسیب ها را از سر راه بردارد و محیطی امن را برای زندگی ایجاد کند.

وی افزود: متأسفانه در زمینه تحکیم بنیاد خانواده در ابعاد فرهنگی کار مؤثری انجام نشده است و شرایط مناسبی برای عرض اندام خانواده سالم در جامعه وجود ندارد.

حسینی ادامه داد: مشاهده می کنیم که هم اکنون در جامعه ما جوانان به جای حضور در  کانون گرم خانواده سعی می کنند اوقات فراغت خود را در محیط های ناسالم  و یا در شبکه های مجازی صرف کنند.

وی اضافه کرد: خانواده در کل ادیان دنیا و تمدن های بشری بیشترین قدمت را دارد بطوری که می توان گفت خانواده یک سازمان خدانهاد است که خداوند برای رشد و تعالی انسان ایجاد کرده است.

حسینی با تأکید بر ضرورت بازنگری در سیاستهای مربوط به خانواده در کشور آمار طلاق را نگران کننده دانست و گفت: به دلیل عدم آگاهی مناسب زوج ها و نبودن کفویت، بسیاری از ازدواج ها به طلاق منجر می شود و مشاهده می شود که بسیاری از مشکلات را در جامعه ایجاد کرده است.

فعال فرهنگی حساس کردن جامعه نسبت به امر ازدواج و تشکیل خانواده را یکی از وظایف مهم مسئولان دانست و افزود: باید از لحاظ فرهنگی خانه داری خانم ها به عنوان یک ارزش تلقی شود و نباید بگذاریم مدیریت خانواده که توسط زنان انجام می شود بی اهمیت جلوه داده شود.

 

 

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها