• کدخبر: 44197
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۴۳ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  • چاپ خبــر
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان خبر داد؛

اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در دهاقان

محمدرضا قاسمی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان گفت: فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دامهای سنگین از جمله گاو و گوساله، دامداری های صنعتی، نیمه صنعتی و روستائی شهرستان از تاریخ دهم مهرماه ١٣٩۶ به مدت ٣٠ روز کاری انجام می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، بیماری تب برفکی یک بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیر دام است که به لحاظ شدت خسارت های اقتصادی یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت، تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.

بیماری تب برفکی سبب کاهش شدید تولید دام شده و نقش اساسی در تجارت دام و فرآورده های خام دارد.

 

تب برفکی، بیماری بومی منطقه خاورمیانه است که به عنوان مهمترین تهدید برای تجارت دام محسوب می‌شود، این بیماری از جمله بیماری‌های مقاوم در محیط بیرون است به گونه ای که حتی در دوران نهفته نیز این بیماری به راحتی منتقل می‌شود.

محمدرضا قاسمی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان در گفتگویی با اشاره به اینکه تقریباً تمامی دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می گیرند، گفت: فازدوم واکسیناسیون تب برفکی دامهای سنگین از جمله گاو و گوساله، دامداری های صنعتی، نیمه صنعتی و روستائی شهرستان از تاریخ دهم مهرماه ١٣٩۶ به مدت ٣٠ روز کاری انجام می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان افزود: واکسیناسیون تب برفکی توسط بخش دولتی و انعقاد قرارداد با بخش خصوصی بصورت کاملا رایگان صورت می گیرد.

محمدرضا قاسمی خاطرنشان کرد: واکسن مورد استفاده در طرح واکسیناسیون تب برفکی، واکسن روغنی است و تزریق آن نیز بصورت عمیق عضلانی انجام می شود.

وی از دامداران به ویژه دامداران روستایی خواست همکاری مؤثر با اکیپ های مایه کوبی به خصوص در مورد مقید نمودن دام ها در هنگام تزریق واکسن داشته باشند تا با ایمن سازی جمعیت حساس دامی بر علیه بیماری تب برفکی از وقوع بیماری و بروز خسارت اقتصادی پیشگیری شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها