• کدخبر: 45409
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۲۴ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  • چاپ خبــر
نماینده ولی فقیه در اصفهان:

نجات مردم از جهل و گمراهی وظیفه طلاب است/ تسلط بر ادبیات عرب برای همه روحانیون ضرورت دارد

امام‌جمعه اصفهان گفت: مصداق بارز خسر الدنیا و الآخرت طلبه‌ای است که صحیح درس نخواند، تسلط بر ادبیات عرب و انس با قرآن از ضروریان مسیر طلبگی برای موفقیت است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، به نقل ازمباحث؛ آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد امروز در جمع طلاب و روحانیون مدرسه علمیه امام سجاد (ع) اظهار کرد: فلسفه قیام عاشورا و اباعبدالله الحسین (ع) بسیار حائز اهمیت است، حضرت سیدالشهدا (ع) خود بیان کردند که جز برای برافراشتن عَلم های اسلام در جامعه که بنی‌امیه قصد زمین زدن آن‌ها را داشتند قیام نکردیم.

امام‌جمعه اصفهان ادامه داد: حضرت اباعبدالله الحسین (ع) درجایی دیگر می‌فرماید که برای اصلاح امور جدم و همچنین برطرف کردن ظلم در جامعه قیام کردم، بنابراین رفع جهل و ظلم فلسفه واقعی قیام امام حسین (ع) بیان شده است.

وی عنوان کرد: در زیارت اربعین نیز بیان شده است «سلام برکسی که خون قلبش را در راه خدا داد تا مردم و بندگان تو را از جهالت و حیرت گمراهی نجات دهد» بنابراین قیام اباعبدالله الحسین (ع) برای زدودن جهل و نادانی در جامعه و شناساندن حق و حقیقت و اسلام و راه راست به مردم بود، وظیفه‌ای که امروز بیش از هر کس دیگری بر عهده طلاب است.

مدیر حوزه علمیه اصفهان بابیان اینکه قیام امام حسین (ع) باید همیشه زنده بماند تا ما همان راه را برویم، گفت: طلبه حقیقی دین کسی است که کارش حسینی باشد و بر این طریق حرکت کند.

وی افزود: طلبه باید تلاش کند تا در راه جهل زدایی و شناساندن خداوند به مردم گام بردارد که این امر همان فلسفه قیام عاشورا است و این بدان مفهوم است که راسلت طلاب منطق کامل بر فلسفه قیام عاشورای حسینی است.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با اشاره به روایتی مبنی بر اینکه «اگر کسی با چهار هدف علم بیاموزد ازجمله اینکه برای بزرگ کردن خود در مقابل دیگر عالمان، برای بزرگ کردن خود در نزد مردم برای منفعت، برای فخرفروشی و رسیدن به جایگاهی در دولت و حاکمیت و همچنین فریب مردم برای رسیدن به منفعت مالی داخل آتش جهنم می شود»، گفت: نیت‌های خود را در مسیر طلبگی و علم‌آموزی اصلاح و خالص کنید.

وی افزود: ارزش اعمال ما به نیت‌های ما بستگی دارد، ما نباید بپنداریم که صرف ورود به حوزه علمیه و درس حوزوی خواندن قطعاً به بهشت می‌رویم، بلکه باید رسالت را انجام که چیزی جز جهل زدایی و هدایت مردم به سمت خدا نیست.

امام‌جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: معتقدم که مصداق بارز خسر الدنیا و الآخرت طلبه‌ای است که صحیح درس نخواند، طلبه باید به مرحله‌ای برسد که چون شهید مطهری شوند که امام راحل در توصیف شهید فرمودند همه کتاب‌ها و تألیفاتش مفید است.

وی ادامه داد: تسلط بر ادبیات عرب و انس با قرآن از ضروریات مسیر طلبگی برای موفقیت است، کسانی که در تسلط پیدا کردن طلاب به ادبیات عرب شک و شبه ایجاد کرده، خیانت می کنند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها