• کدخبر: 46177
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۳۲ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
  • چاپ خبــر

ساخت دستگاه کاشت پیاز زعفران توسط کشاورز سرایانی

کشاورز سرایانی با ساخت دستگاه کاشت مکانیزه پیاز زعفران موفق به تغییر کلی و ساخت این دستگاه کاشت مکانیزه ۶ ردیفه زعفران در هر متر شد که با استفاده از این دستگاه کاشت این حجم پیاز در مدت یک ساعت (یک دهم زمان) و با یک سوم هزینه انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، به نقل از سرایان‌بیدار، هادی واله کشاورز سرایانی با ایده‌پردازی و بهره‌گیری از الگوی مشابه کاشت ۳ ردیفی زعفران، با ساخت دستگاه کاشت مکانیزه پیاز زعفران موفق به تغییر کلی و ساخت این دستگاه کاشت مکانیزه ۶ ردیفه زعفران در هر متر شد.

گفتنی است این دستگاه که به دنبال تراکتور بسته می شود شامل یک مخزن به ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم پیاز زعفران و ۶ دهانه تخلیه پیاز است و دارای شش ردیف در هر متر است که قابلیت تغییر به سه ردیف و نیم عرض را هم دارد.

این کشاورز آیسکی گفت: از امتیازات دیگر این دستگاه سرعت کاشت محصول است و قادر است با به کارگیری ۶ نفر نیروی انسانی و یک راننده تراکتور در هر ساعت یک تن پیاز زعفران را کشت کند.

وی افزود: از دیگر ویژگی‌های این دستگاه کاشت پیاز در عمق ۱۸ تا ۲۵ سانتی‌متری سطح زمین است که به تناسب نوع زمین و درخواست مالک امکان تغییر عمق کاشت وجود دارد.

واله اظهارکرد: با توجه به ارتفاع لوله های تخلیه، کاشت پیاز به صورت جوانه از بالا کاشت می شود که بالاترین امتیاز دستگاه است.

وی که برای تهیه و بومی سازی این دستگاه کاشت زعفران ۵ میلیون تومان هزینه کرده است اظهار کرد: در روش کاشت دستی پیاز زعفران چه با استفاده از شخم‌زنی تراکتور و چه با چهارپایان و نشا توسط کارگر و چه به روش استفاده از بیل توسط نیروی انسانی برای کاشت یک تن پیاز در هکتار، ۱۰ نفر روز کارگر و هزینه معادل ۵۰۰ هزار تومان نیاز است که در این روش با  استفاده از این دستگاه کاشت این حجم پیاز در مدت یک ساعت (یک دهم زمان) و با یک سوم هزینه انجام می‌شود.

واله مصمم است برای سال آینده دستگاه برداشت پیاز زعفران نیز طراحی کند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها