• کدخبر: 50015
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۵۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
  • چاپ خبــر
امام جمعه دهاقان:

نماز باران در مصلای دهاقان برگزار می شود

امام جمعه شهرستان دهاقان گفت: مردم دهاقان بمنظور دعا برای نزول باران الهی دوشنبه با حرکت از حسینیه اعظم و با بجا آوردن آداب نماز استسقاء نماز باران می خوانند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، یکى از دستورات اسلام این است که هنگام خشکسالى و قحطى، خشک شدن چشمه ها و قنات ها وکمبود آب دعا کنیم تا خداوند به ما باران دهد و یا نماز «استسقاء» و طلب باران بخوانیم.

نماز باران دو رکعت است و همانند نماز عید در بیابان اقامه می شود، در قنوت آن از خداوند باران مى‏ خواهیم، البته پیش از نماز همه شرکت کنندگان سه روز، روزه مى‏ گیرند، توبه مى‏ کنند، هر کس حق دیگرى به گردن دارد مى‏ پردازد، پابرهنه و با لباسهاى ساده همراه کودکان، پیرمردان و حتى حیوانات را به‏ صحرا مى‏ برند که بیشتر مورد رحمت‏ خداوند قرار گیرند.

سبب نیامدن باران به خاطر گسترش گناهان، ناسپاسی نعمت ها، نپرداختن حق مردم، کم فروشی، ظلم، نیرنگ، ترک امر به معروف و نهی از منکر، نپرداختن زکات، حکومت و قضاوت بر خلاف حکم خدا و… است که موجب خشم پروردگار و نیامدن باران می شود.

امام جمعه شهرستان دهاقان در گفتگویی که با خبرنگار این پایگاه تحلیلی خبری داشت با اشاره به خشکسالی های اخیر در شهرستان دهاقان گفت: روز دوشنبه ساعت هشت صبح مقابل حسینیه اعظم دهاقان تجمع می کنیم و طبق آداب مربوطه با حالت تواضع و استعانت به درگاه ربوبی به سوی مصلا حرکت آغاز می شود.

حجت الاسلام اصغر رضوانی افزود: بهتر است همشهریانی که معذور نیستند نماز را با حالت روزه بجا آورند، این روزه می تواند به نیت روزه جهت نماز باران و یا  قضای روزه های فوت شده باشد.

وی خاطرنشان کرد: بهتراست مادرانی که کودک شیر خوار دارند با اتخاذ تدابیر لازم کودکان خود را بیاورند، همچنین پیرمردان، پیرزنان و معلولان هم در این نماز شرکت کنند.

امام جمعه شهرستان دهاقان گفت: چنانچه برای افراد مقدرور باشد با پای برهنه و تضرع‌ و زاری به سمت مصلا حرکت کنند و با درخواست عفو واستغفارموجب جلب رضای خداوند درنزول باران شوند.

 

انتهای پیام/

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها