• کدخبر: 50341
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۱ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۲
  • چاپ خبــر
عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با دانا:

جلوی فساد را بگیرید مشکل بودجه حل می شود/ دولت می خواهد بابت خدماتی که به مردم می دهد پول دریافت کند/ افزایش قیمت حامل های انرژی موضوعی نیست که به راحتی رای بیاورد

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت حامل های انرژی منجر به افزایش فقر در جامعه می شود گفت: بودجه سال ۹۷ بسیار بودجه انقباضی است و نسبت به سال گذشته نه تنها بیشتر نشده بلکه کاهش داشته است؛ نمایندگان هم در حال مطالعه بودجه هستند تا به یک جمع بندی برسند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل ازخبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی اظهار داشت: این موضوع تناقضی در لایحه بودجه به وجود آورده است؛ دولت در جایی برای تأمین منابع خود به ازای خدماتی که به مردم می دهد می خواهد هزینه هایی را دریافت کند.

وی در ادامه افزود: نکته قابل توجه این است که افزایش قیمت حامل های انرژی بر روی قیمت سایر کالاها هم تاثیر مستقیم گذاشته و همه خدمات با جهش قیمت مواجه می شوند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به رکود موجود در بازار عنوان کرد: در چند سال گذشته میزان درآمد ها پایین آمده است و افزایش قیمت حامل های انرژی باعث به وجود آمدن تضاد طبقانی بیشتر و تبعیض در جامعه می شود.

خادمی عنوان کرد: در شرایطی که کار نیست و کارخانه ها چرخشان از حرکت ایستاده است قاعدتاً افزایش قیمت ها منجر به رکود بیشتر و از بین رفتن شغل های دیگری می شود که سرانجام مشکلات معیشتی و اقتصادی گریبان اقشار کم درآمد را می گیرد.

وی همچنین گفت: در حال حاضر بسیاری از کارخانه ها برای ادامه فعالیت خود نیازمند استفاده از حامل های انرژی هستند که با افزایش قیمت ها این کارخانه ها هم مشکلات اقتصادی زیادی را مجبور هستند تحمل کنند و فشار اصلی در نهایت به کارگران می آید.

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت حامل های انرژی در شرایط کنونی سیکل معیوبی است عنوان کرد: اگر فرصت های شغلی زیاد بود و مشکل بیکاری در جامعه نداشتیم، بخشی از درآمد ها به سمت حامل های انرژی رفته و افزایش قیمت ها مشکلی برای مردم ایجاد نمی کرد.

خادمی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت حامل های انرژی منجر به افزایش فقر در جامعه می شود گفت: بودجه سال ۹۷ بسیار بودجه انقباضی است و نسبت به سال گذشته نه تنها بیشتر نشده بلکه کاهش داشته است؛ نمایندگان هم در حال مطالعه بودجه هستند تا به یک جمع بندی برسند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بحث افزایش قیمت حامل های انرژی موضوعی نیست که به راحتی رای بیاورد ولی نمایندگان باید موضوع کسری بودجه دولت را هم در نظر بگیرند که این مساله هم کار را سخت تر می کند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به سنگین شدن وزن دولت گفت: دولت تا حد زیادی توسعه پیدا کرده است و همین مساله هزینه های جاری آن را بالا برده است؛ منتهی راه کار اصلی برای افزایش درآمد دولت، ایجاد اشتغال در کشور و همچنین افزایش صادرات در کنار ورود توریست به کشور است.

خادمی با اشاره به فساد اقتصادی در برخی از نهادهای دولتی و غیر دولتی گفت: اگر بتوانیم جلوی این فساد که در برخی از نهادها تنیده شده است را بگیریم تا حد زیادی از هدررفت بودجه جلوگیری می شود؛ یکی از بهترین روش های افزایش بودجه دولت افزایش بهره وری است به طوری که در حال حاضر کار مفید برخی ادارات به چند دقیقه در روز رسیده است.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها