• کدخبر: 51599
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۱۹ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۶
  • چاپ خبــر
کارشناس امور دینی:

دوران سخت امامت امام حسن عسکری در محاصره گذشت / مهم ترین ماموریت امام عسکری آماده سازی مردم برای غیبت امام معصوم بود

حجت الاسلام والمسلمین کرمی پور گفت: امام عسکری (ع) مردم را از امامت و امام معصوم فاصله می دادند تا زمینه برای دوران غیبت فراهم شود و از همین زمان عادت کنند که به طور مستقیم با امام ارتباط نداشته باشند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان  بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین رضا کرمی پور در گفتگو با پایگاه خبری ناب نیوز ضمن تبریک میلاد مبارک امام حسن عسکری (ع)، دوران زندگی ایشان را دوران تاریخ ساز شیعه دانست و گفت: از زمان امام کاظم (ع)، بنی عباس ائمه را محدود ومحصور کردند؛ مثلا در زمان امام کاظم (ع) ایشان را زندان کردند، امام رضا(ع) را به بهانه ولایتعهدی تبعید خانگی کردند و امام جواد(ع) را با سن کم به شهادت رساندند.

 

این کارشناس مسائل دینی ابراز کرد: امام هادی (ع) همچنین تا زمان امام حسن عسکری (ع) نیز محصور بودند؛ امام عسکری (ع) کاملا زمینه را برای دوران غیبت امام زمان (عج) آماده کردند و نزدیکان خود، شاگردان و کسانی که مراجعه به حضرت داشتند، مستقیما قبول نمی کردند.

 

وی افزود: امام سوالات افراد را با نامه به خدمت حضرت اطلاع می رساندند یا تنها افراد خاصی خدمت حضرت می رسیدند و حرف های خود را به آنها منتقل می کردند؛ درواقع امام عسکری (ع) مردم را از امامت و امام معصوم فاصله می دادند تا زمینه برای دوران غیبت فراهم شود و از همین زمان عادت کنند که به طور مستقیم با امام ارتباط نداشته باشند.

 

حجت الاسلام والمسلمین کرمی پور تصریح کرد: یکی از تلاش های بسیار مهم امام در این دوران این بود که باید امام بعد از خود را به مردم معرفی کنند تا امامی که درسن کودکی است و او را ندیده اند، به آن اعتقاد پیدا کنند؛ یکی از کارهای ایشان این بود که امام عصر (ع) را که کودک بودند، به شاگردان خاص خود معرفی می کردند تا پس از شهادتشان، امام آنها مشخص باشد.

 

وی با تاکید براینکه دوران امامت امام عسکری دوران سختی بود و ایشان کاملا در محاصره بودند، درخصوص دلیل لقب “عسکری” به معنای لشکرگاه اظهار داشت: سامرا پادگان نظامی خلیفه عباسی بود و امام (ع) در آن محصور بودند چراکه شنیده بودند فرزندی از امام عسکری (ع) متولد می شود که جهان پر از ظلم و جور را از عدل و داد پر خواهد کرد و به دنبال این بودند که این فرزند متولد نشود.

 

این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: اراده خداوند تبارک و تعالی این بود که فرزند ایشان درعین اینکه محاصره بودند، متولد شد و ان شالله به زودی به دست مبارکش جهان پر از عدل ونور می شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها