• کدخبر: 52872
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۰۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  • چاپ خبــر
ندای محرومیت اینبار از میکروفون هنرمندان بلند شد؛

رضا صادقی: درد یعنی نرسیدن صدای محرومان به گوش مسئولان!/فقردرجازموریان معناى تاریکترى دارد رضا صادقی: درد یعنی نرسیدن صدای محرومان به گوش مسئولان!/فقردرجازموریان معناى تاریکترى دارد

رضا صادقی خواننده جنوبی کشورمان که خود با برخی از محرومیت های جنوب کشور آشناست و درد محرومیت را از نزدیک لمس کرده است در پست اینستاگرامی خود نوشت:جازموریان،منطقه ایى است که فقر در آن معناى تاریکترى دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، به نقل از رودبار ما؛در میانه کوه‌های نمداد، در لابلای جادهای شنی که انگار تمام نشدنی هستند آنجا که بارش باران ارتباط با اطراف را به کل قطع می‌کند، روستاهایی واقع شده اند که انتهای محرومیت را فریاد می زنند.

اهالی جازموریان به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه‌های مرتفع، زمین کشاورزی در روستا بسیار محدود است روستاییان جازموریان در طول تاریخ دریافته اند که دامپروری را به عنوان شغل اصلی خود برگزینند با این حال چند سالی هست که به دلیل خشکی تالاب بین المللی جازموریان دام هم محدود شده است. عشایر روستا دام‌های خود را جا به جا می کنند و هر طور شده شکمشان را سیر می‌کنند اما یکجانشینان با همین اندک دام و زمین کشاورزی می‌سوزند و می‌سازند.


در چنین شرایطی تصور اینکه مردم تنگدست منطقه بتوانند با جابجایی مصالح ساختمانی و… به عمران و آبادی محل سکونت خود اقدام کند، بسیار دور از احتمال است.

 

بنا بر آنچه آمد، بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب را باید یکی از محروم ترین مناطق مسکونی در کشور دانست که اهالی آن از کم ترین امکانات رفاهی نیز بی بهره هستند و با مشقت های فراوان شب و روز خود را سر می کنند.

انتظار این است که مسئولان در راستای عمل به اسناد بالادستی کشور که در همه آنها بلا استثناء به توسعه مناطق محروم و گسترش عدالت فضایی اشاره شده است، حتی اگر شده یک بار به منطقه سفر کنند و پس از درک عمق محرومیت تلاش ویژه ای برای رهایی این منطقه از مجموعه ای تمام نشدنی از مشکلات آغاز کنند.

 

به رغم آنکه همیشه در اسناد بالادستی و گفته های مسئولان، رسیدگی به مشکلات نیازمندان و تحقق عدالت فضایی حتی در دورترین نقاط کشور  مورد تأکید قرار گرفته است، بررسی ها نشان می دهد هنوز در این راه کاستی های فراوانی وجود دارد و هستند مردمانی که شب و روزشان به سختی می گذرد.

 

ندای محرومیت منطقه جازموریان اینبار از میکروفون هنرمندان بلند شد؛چند روزی است که فضای مجازی و شبکه اجتماعی پر شده از پیام برخی از هنرمندان و چهره های مشهور کشور در رابطه با فقر معیشتی منطقه جازموریان جنوب کرمان که استارت این کار را رضا صادقی خواننده جنوبی کشورمان زد.

رضا صادقی خواننده جنوبی کشورمان که خود با برخی از محرومیت های جنوب کشور آشناست و درد محرومیت را از نزدیک لمس کرده است در پست اینستاگرامی خود نوشت:جازموریان،منطقه ایى است که فقر  در آن معناى تاریکترى دارد و مردم این منطقه از کشورمان از شنبه تا جمعه و از جمعه تا همیشه نان خالى و شیر که اگر تازه باشدئ غذایشان است هیچکدام از ما حتى تصور این حد فقر رو نمی توانیم داشته باشیم.

 

ولی باید گفت که یک دست صدا ندارد و با حلوحلوا کردن دهان شیرین نخواهد شد یعنی تا زمانی که رفع محرومیت در مرحله اقدام و عمل  مسئولان قرار نگیرید همین آش و همین کاسه است.

 

هرچند نشانه های فقر و محرومیت در بیشتر مناطق جنوبی استان کرمان از جمله شهرستان رودبار جنوب دیده می شود، به جرأت می توان گفت، درجه فقر و محرومت در بخش جازموریان این شهرستان، بیش از آن چیزی است که در تصور آید و نیاز است تا مسئولان هر چه زودتر برای آن فکری اساسی کنند.

 

شهرستان رودبار جنوب با جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر در جنوبی ترین قسمت از استان کرمان قرار دارد و با مرکز این استان یعنی شهر کرمان، بیش از ۳۳۰ کیلومتر فاصله دارد. شرایط جغرافیایی این شهرستان به گونه ای است که دورترین روستای آن، یعنی روستای پتکی که در بخش جازموریان واقع است، تا مرکز شهرستان نزدیک به ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها