• کدخبر: 53909
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۰۶ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۸
  • چاپ خبــر
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان خبر داد؛

بیش از ۵۰ هزار رأس دام سبک و سنگین بر علیه تب برفکی واکسینه شدند

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان گفت: در سال جاری بیش از ۵۰ هزار رأس دام شامل ۱۱ هزار و ۷۰۰ رأس گاو و گوساله و بیش از ۴۰ هزار رأس گوسفند و بز بر علیه تب برفکی واکسینه شده اند و عملیات واکسیناسیون در دام سبک همچنان در حال اجراست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، محمدرضا قاسمی در گفتگو با خبرنگار دهاقان بیدار، افزود: تب برفکی یک بیماری ویروسی است که می تواند در نشخوار کنندگان باعث تلفات و کاهش شدید تولید شده و خسارات اقتصادی زیادی را به دامداران وارد کند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان با اشاره به احتمال شیوع تب برفکی در نیمه دوم سال، افزود: با توجه به اینکه در نیمه دوم سال با سرد شدن هوا بقای ویروس در محیط بیشتر می شود، نگران شیوع تب برفکی هستیم.
وی با تأکید بر اینکه واکسیناسیون دام ها و رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه ای می تواند تا حد زیادی از ابتلاء دامداری ها به این بیماری پیشگیری کند، خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد دام های شهرستان دهاقان بمنظور ایمن سازی جمعیت در معرض خطر تحت عملیات مایه کوبی تب برفکی بصورت کاملاً رایگان قرار گرفته اند.
قاسمی تصریح کرد: در سال جاری بیش از ۵۰ هزار رأس دام شامل ۱۱ هزار و ۷۰۰ رأس گاو و گوساله در دو فاز و بیش از ۴۰ هزار رأس گوسفند و بز بر علیه تب برفکی واکسینه شده اند و عملیات واکسیناسیون در دام سبک همچنان در حال اجراست.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان با اشاره به وظایف دامپزشکی در خصوص مدیریت و پیشگیری از بیماری های دامی اظهار کرد: شبکه دامپزشکی با ایمن سازی جمعیت دامی شهرستان بر علیه بیماری های ویروسی و باکتریائی از بروز خسارات سنگین اقتصادی به سرمایه های ملی کشور در حوزه دامپروری پیشگیری کرده و وظیفه صیانت از این سرمایه ها را برعهده دارد.
وی ضمن تشکر از دامداران شهرستان به خاطر همکاری با مأموران شبکه دامپزشکی در اجرای طرح های واکسیناسیون از آنان خواست با رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی، دقت بیشتر در کنترل تردد افراد متفرقه و خودرو های حمل دام و فرآورده های آن بخصوص خودرو های حمل شیر در ورودی دامداری ها و ضد عفونی آن، از ابتلاء دام های خود به بیماری های مختلف بخصوص تب برفکی پیشگیری کنند.

 

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها