• کدخبر: 54806
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۷ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  • چاپ خبــر
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان:

۴۵۰ قلاده سگ تحت عملیات واکسیناسیون هاری قرار گرفتند/ در شهرستان دهاقان موردی از ابتلا به بیماری هاری مشاهده نشده است

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان گفت: با اقدامات پیشگیرانه این شبکه و اهتمام ویژه به مایه کوبی سگ ها و همچنین اقدامات قابل تقدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان در برخورد با افراد هار گزیده، در چند سال اخیر موردی از بروز این بیماری در شهرستان دهاقان مشاهده نشده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، محمدرضا قاسمی در گفتگو با خبرنگار دهاقان بیدار، افزود: بیماری هاری جزء بیماری های مشترک بین انسان و دام است که با گزش حیوان مبتلا به انسان یا سایر دام ها انتقال پیدا می کند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان با اشاره به اینکه بیماری هاری بسیار خطرناک و کشنده است، خاطرنشان کرد: چنانچه در مراحل اولیه بعد از گزش حیوان هار یا مشکوک به هاری، اقدامات لازم انجام نشود ممکن است منجر به مرگ فرد یا از بین رفتن دام شود.

وی با اشاره به اینکه تنها قسمتی از عملیات کنترل و مبارزه با بیماری هاری مربوط به شبکه دامپزشکی است گفت: عملیات کنترل بیماری در حیات وحش مربوط به سازمان حفاظت از محیط زیست بوده و صرفا واکسیناسیون سگ های نگهبان و سگ های گله بمنظور مبارزه و کنترل این بیماری در حوزه وظایف سازمان دامپزشکی است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان از واکسیناسیون ۴۵۰ قلاده سگ بمنظور کنترل بیماری هاری در شهرستان خبر داد و تصریح کرد: مبارزه و کنترل بیماری هاری قطعه سومی هم دارد و آن قطعه سوم جمع آوری و نگهداری سگ های ولگرد است که در قوانین این وظیفه به وزارت کشور محول شده و در شهر ها و روستاها، شهرداری ها و دهیاری ها پیگیر ساماندهی سگهای بدون صاحب هستند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان با اشاره به اینکه یکی از پروتکل های مجموعه دامپزشکی واکسیناسیون هاری است افزود: با اقدامات پیشگیرانه این شبکه و اهتمام ویژه به مایه کوبی سگ ها و همچنین اقدامات قابل تقدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان در برخورد با افراد هار گزیده، در چند سال اخیر موردی از بروز این بیماری در شهرستان دهاقان مشاهده نشده است.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها