• کدخبر: 57360
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۵ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۶
  • چاپ خبــر
یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد:

توزیع ثروت، شعار خاک خورده در دست دولت

یک کارشناس اقتصادی گفت: در تمام کشورها منابع ملی جزء حساب شخصی مسئولین نیست بلکه جزء یارانه مردم می‌باشد و مسئولین حق ندارد به آن تعدی کنند در صورتی که مشاهده می‌کنیمن به راحتی آن را به فروش می‌رسانند و دست مردم را از آن کوتاه می‌کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدحسین سلامی ، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو باخبرنگار شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با توزیع ثروت در بین آحاد مردم اظهار کرد: در بحث عدالت اجتماعی تبعیض، توزیع درآمد و شکاف طبقاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در بین این عوامل توزیع درآمد نقش پررنگ‌تری به دارد.

سلامی با بیان منابع شرساز کشور گفت: در ایران منابع خدادای بسیار زیادی وجود دارد که صادرات خام این منابع تا کنون توانسته درآمد کشور را پایدار نگه‌دارد و همین عامل خیال دولت مردان را مبنی بر کسب درآمد سالانه و پرداخت هزینه‌ها از طریق خام فروشی راحت کرده است.

وی به رابطه مستقیم صادرات نفت با توزیع درآمد اشاره کرد و در این مورد بیان کرد: زمانی که درآمد نفتی افزایش پیدا کند به نسبت باید توزیع ثروت در بین مردم نیز آسان‌تر و پربارتر باشد این در حالی است که افزایش درآمد تنها باعث انباشت پول در حساب برخی از اشخاص گردیده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: شعار توزیع ثروت که از سال ۸۰ با افزایش قیمت نفت شروع شد سبب ایجاد تحولات اجتماعی و سیاسی در جامعه ایرانی ایفا کند اما در سال ۹۲ تا امروز اتفاقاتی صورت گرفت که در پی آن کهنگی شعار توزیع ثروت را به دنبال داشت.

سلامی کاهش ضریب جینی از ۰.۴۰ به ۰.۳۶ ، تجربه تلخ پوپولیسم در سال‌های اخیر، وعده‌های عوام فریبانه در انتخابات سال ۹۲ و افزایش توزیع فقر را از دلایل کهنگی شعار توزیع ثروت برشمرد و گفت: با توجه به اینکه صادرات مواد خام در دولت آقای روحانی طبق اسناد بانک مرکزی بیشتر از دولت‌های سابق است پس باید توزیع ثروت هم عادلانه‌تر باشد این درحالی است که مشخص نیست این پول‌ها در کجا مصرف می‌شود به عنوان مثال وقتی از وزیر نفت در مورد درآمد‌های فروش گاز سوال می‌شود با جواب‌های غیر منقطی سعی در فریب مردم دارد.

این کارشناس اقتصاد عنوان کرد: درآمد حاصل از افزایش مالیات، بالا رفتن صادرات نفت، درآمدحاصل از یارانه‌ها، افزایش صادرات مواد خام از کشور، کاهش پروژه‌های عمرانی و غیره از جمله دلایلی هستند که نشان می‌دهد درآمد دولت کم نیست که نتواند توزیع ثروت را به درستی انجام دهد این در صوئرتی است که در این چند سال افراد ثروتمند پولدارتر و افراد فقیر، فقیرتر شدند.

وی بیان داشت: در تمام کشورها منابع ملی جزء حساب شخصی مسئولین نیست بلکه جزء یارانه مردم  می‌باشد و مسئولین حق ندارد به آن تعدی کنند در صورتی که مشاهده می‌کنیمن به راحتی آن را به فروش می‌رسانند و دست مردم را از آن کوتاه می‌کنند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها