• کدخبر: 57379
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۴ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۶
  • چاپ خبــر
کسب رزق حلال از طلای کثیف؛

تفکیک زباله، تبدیل معضل ها به فرصت

طرح تفکیک زباله از مبداء می تواند تهدیدها را در جامعه به فرصت تبدیل کرده و چنانچه به خوبی اجرا شود می تواند زمینه اشتغال بسیاری از افراد را فراهم کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل ازجهانبین نیوز ؛ هر شهروند روزانه مقداری زباله تولید می‌کند که اگر این طلای کثیف به درستی مدیریت و جمع آوری نشود سبب ایجاد مخاطرات زیست محیطی، شیوع بیماری ها و… می‌شود.

کافی است فقط یک روز زباله‌های استان چهارمحال و بختیاری با تاخیر جمع آوری شود، تازه شهروندان متوجه می‌شوند که باید کمتر زباله تولید یا زباله‌ها را برای جلوگیری از آلودگی تفکیک کنند.

جمع آوری و مدیریت پسماند نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب است تا شهروندان آگاه شوند که چگونه زباله خود را تولید و تفکیک کنند.

مقداری هزینه برای تفکیک زباله از مبدا از سوی مسئولان مربوطه لازم و ضروری است به دلیل اینکه عدم هزینه ابتدایی سبب می‌شود که چند برابر آن برای تفکیک زباله در مقصد هزینه شود.

طرح تفکیک زباله از مبداء در شهرکرد، بروجن، سامان، فارسان و فرخشهر اجرایی شده که نیاز است ما بقی شهرهای استان نیز از آن الگو بگیرند.

هر روز بر جمعیت شهرهای ما افزوده می شود بنابراین تولید زباله نیز افزایش می‌یابد و مسئولان باید برای مدیریت پسماند‌ها هزینه و برنامه ریزی دقیق باید داشته باشند.

کشورهای در حال توسعه هم اکنون تا پنج درصد سرانه تولید ناخالص ملی خود را برای خدمات مدیریت پسماند شهری هزینه می‌کنند و سالانه میلیون‌ها تن زبااله در کشور تولید و از چرخه بازیافت خارج می‌شود.

بازیافت از ارکان زنجیره مدیریت مواد زائد جامد محسوب می‌شود که می‌تواند در قسمت‌های مبدأ، میانه (ایستگاه‌های انتقال) و مقصد صورت گیرد بنابراین بهترین و آرمانی‌ترین شکل بازیافت، تفکیک از مبدأ است.

شرکت یاران جنوب کوشک در حوزه پسماند و خدمات شهری تا کنون موفق بوده است

هوشنگ هاشم پور مدیر عامل یاران جنوب کوشک در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ با اشاره به اینکه شرکت یاران جنوب کوشک از سال ۸۱ تا سال ۸۶ در حوزه عمرانی فعالیت داشته است اظهار کرد: این شرکت در سال ۸۶ فعالیت خودش را در حوزه خدمات شهری در شهر اهواز شروع کرد.

وی با بیان اینکه این شرکت در سال ۸۸ با خرید ماشین آلات حمل پسماند و جمع آوری زباله کار خود را گسترش داد تصریح کرد: شرکت یاران جنوب کوشک هم اکنون در شهرهای شهرکرد، شیراز، تهران، اهواز و شاهرود در حال فعالیت است.

هاشم پور با بیان اینکه کار ما بصورت تخصصی و خدمات شهری طرح تفکیک از مبداء بوده است اذعان داشت: ما در چند استان هم زمان این طرح را به اجرا درآورده و تا کنون در این حوزه موفق بوده ایم.

وی اذعان داشت: در حوزه شهری از سال ۸۲ تا کنون طرح ها بصورت مناقصه گذاشته می شود و در واقع هر سه سال یکبار این کار صورت می پذیرد و هربار در این مناقصه شرکت ما برنده می شود.

هاشم پور ادامه داد: در حوزه پسماند و خدمات شهری تا کنون فعالیت و خدمات خوبی صورت گرفته است.

وی اذعان داشت: در سال۹۵ طرح تفکیک از مبداء را شهرداری ارائه داد و پس از بررسی های لازم این طرح به شورای شهر داده شد و کارشناسی های لازم بر روی آن انجام گرفت و در نتیجه جهت اجرای طرح از سال ۹۵ بمدت سه سال قرارداد بسته شد.

طرح تفکیک زباله نیازمند فرهنگ سازی است

هاشم پور با اذعان بر اینکه باید بر روی طرح تفکیک زباله از مبداء فرهنگ سازی صورت گیرد بیان داشت: طرح تفکیک زباله از مبداء به اینگونه است که باید زباله تر از خشک جدا شود و در واقع باید ما در آینده با کاهش زباله مواجه شویم که این امر نیازمند فرهنگ سازی است.

وی با اذعان بر اینکه در این طرح باید هر شش ماه یکبار فرهنگ سازی صورت گیرد و بعد کار انجام شود اظهار کرد: متاسفانه این کار از سوی برخی ادارات صورت نگرفت و تنها یک ماه فرهنگ سازی شد که با برخی مشکلات مواجه شدیم.

 

قبل از اجرای طرح تفکیک از مبداء فرهنگ سازی خوبی صورت نگرفت

مدیر عامل شرکت یاران جنوب کوشک افزود: از آنجایی که بدرستی فرهنگ سازی صورت نگرفت و یکباره وارد مرحله اجرا شدیم متاسفانه با برخی مشکلات نیز مواجه گشتیم.

وی یکی از مشکلات عمده خود را، مواجه با افرادی که کار خرید و فروش مواد بازیافتی را انجام می دادند دانست و گفت: افرادی که کار خرید و فروش مواد بازیافتی را انجام می دادند در ابتدای کار ما را با مشکل مواجه کردند.

هاشم پور اذعان داشت: آموزش چره به چهره ۲۵ هزار نفر، استفاده از ظرفیت رسانه، بنر، پخش بروشور در مدارس از اقداماتی بود که جهت فرهنگ سازی در راستای اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء صورت گرفت.

هاشم پور بیان داشت: در راستای اجرایی کردن این طرح مردم همکاری لازم را با ما داشتند اما متاسفانه در قسمت بازار با برخی مشکلات مواجه گشتیم.

وی با بیان اینکه مسئولین در ابتدای اجرای این طرح همکاری لازم را با ما داشتند عنوان کرد: متاسفانه در ادامه این طرح با مشکل مواجه شدیم و مسئولین وارد عمل نشدند.

هاشم پور خاطر نشان کرد: اگر مسئولین و آن هایی که با این طرح ارتباط دارند کمک کنند و کارفرمای شهر نیز به یاری ما بشتابد این طرح را می توان تا شش ماه آینده انجام داد.

وی با اذعان بر اینکه اگر هدف فرهنگ سازی در راستای بهداشت محیط، محیط زیست ، کاهش زباله و … باشد تا پایان کار ایستاده ایم اظهار کرد: هزینه های فرهنگ سازی که صورت می گیرد را شورا باید پرداخت کند.

مدیر عامل شرکت یاران جنوب کوشک گفت: این مسیری که در حال طی شدن است با مسیر اصلی بازیافت در واقع در دو جهت قرار دارد یک جهت آن فرهنگ سازی و بخش دیگر آن خرید و فروش که با توجه به قیمت گذاری در خرید و فروش این طرح نمی تواند دوام بیاورد.

هاشم پور با اشاره به اینکه ما در این طرح بیش از ۱۰۰ نفر نیرو جذب کرده ایم اذعان داشت: از ابتدای شروع طرح توانستیم زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر را فراهم کرده اما متاسفانه با حمایت نکردن مسئولین بعید است که این طرح تاپایان قرارداد جلو رود.

طرح تفکیک از زباله به نفع همه مردم و مسئولین است

محمدرضا محمدیان معاون خدمات شهری شهرکرد در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز اظهار کرد: طرح تفکیک زباله از خردادماه سال جاری در این استان و بعضی از شهرها اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ این طرح باید اجرایی می شد اما به دلایل و مشکلاتی با این طرح موافقت نشده بود تصریح کرد: در کارگروه پسماند شهرداری را اجبار کردند که این کار انجام گیرد و نهایت در خردادماه سال جاری طبق قانون مدیریت پسماند این طرح اجرایی شد.

محمدیان با اشاره به اینکه این طرح را به یک شرکت خصوصی واگذار نموده ایم بیان داشت: شرکت طرف قرارداد ما یک سری تجهیزات ازجمله کانکس، مخازن، خرید ماشین آلات و… را با هزینه خود آماده و این کار را شروع کرد.

وی با اذعان بر اینکه ابتدای اجرای هر طرحی با یک سری مشکلات همراه خواهیم بود بیان داشت: عده ای از زباله دزد ها این کار را نپسندیده و شروع به سنگ اندازی نمودند.

محمدیان یادآور شد: هر کاری که بخواهیم انجام دهیم یک سری سنگ اندازی هایی وجود دارد اما ما این طرح را با تمام توان و بسیار سخت دنبال کردیم تا بتوانیم طرح پسماندها را عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه خرید ضایعات از مردم با قیمت مصوب شوراها انجام می گیرد اذعان داشت: این طرح از طریق شورای شهر مصوب گردید و طبق قیمت مصوب از فروشنده خریداری می شود.

محمدیان اظهار کرد: ما قبل از خریداری ضایعات تمامی قیمت ها را از بیرون استان گرفتیم و طبق آنالیزهایی که انجام داده ایم در خود شورای شهر آن ها را ارائه و پس از مصوب کردن قیمت ها این کار انجام شد.

 

اجرای طرح تفکیک زباله ۴۵ نفر اشتغال زایی را به همراه داشت

معاون خدمات شهری شهرکرد گفت: شرکتی از خودش سرمایه گذاری کرده و ۴۵ نفر نیرو را در راستای اجرایی کردن طرح فوق به کار گیری نموده است.

محمدیان اظهار کرد: طرح تفکیک زباله یک مقدار مشکلات و شکست هایی هم در پی دارد اما ما کار را نهادینه می کنیم و چنانچه مردم با ما همکاری داشته باشند این طرح می تواند به نفع همه باشد..

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها