• کدخبر: 57445
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۴۵ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۶
  • چاپ خبــر
التهاب در سیستم تعلیم و تربیت غرب کشور؛

وزیر آموزش وپرورش مبهوت اتفاقات تلخ لرستان و ایلام!

در سی ام بهن ماه با تغییر وتحول چهار مدیر شهرستانی آموزش وپرورش لرستان چراغ حاشیه در سیستم تعلیم وتربیت روشن شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از بیان روز،لزوم تربیت نسل جوان و مجهز شدن به علم از وظایف ذاتی حکومت ها به شمار می رود که در نظام های مختلف با بحث راه اندازی سیستم های تعلیم وتربیت این مسئله را محقق کرده اند.

رهبر معظم انقلاب هم به درستی در خصوص اهمیت وتبیین جایگاه تعلیم وتربیت به کرات توصیه هایی داشته اند:

“باید به فکر آن روز [آینده‏] بود و آن روز دست شماست؛ دست آموزش و پرورش، دست معلّمین و مربیان است. شما هستید که باید امروز، آن روز را ترسیم کنید. با چى؟ با تربیت جوان. شما این عامل و این گلوله را پرتاب مى‏کنید؛ خودش به هدف مى‏خورد. شما باید ماشه را بچکانید و این، همین کار تربیتى است که شما باید امروز انجام بدهید.
دانش‏آموزانِ نونهالى که در اختیار دستگاه فرهنگى کشور قرار دارند، عزیزترین و سرشارترین سرمایه و ذخیره‏ى آینده‏ى این ملتند.
در بلندمدت، هیچ چیز به اندازه‏ى تعلیم و تربیت اهمیت ندارد.

رهبر انقلاب و آموزش وپرورش

در محیط آموزش و پرورش باید کارى بشود که حتى یک استعداد، از میان این میلیونها نوجوان و جوان ایرانى هدر نرود.

شما مسئولان آموزش و پرورش، به حیث این‏که معلمان و برنامه‏ها و بقیه‏ى ابزار و ادوات کار در اختیار شماست، اولین سنگِ بناهاى شخصیت فکرى هر موجود بشرى را که در این کشور پهناور و بزرگ رو به رشد است، دارید مى‏گذارید.”

تربیت نسل جوان و شخصیت تاثیرگذار در جامعه از وظایف مهم آموزش وپرورش که به درستی و براساس وظایفی که برعهده دارد بدرستی بدون حاشیه بایستی آن را انجام دهد ،عرصه تعلیم وتربیت زمینه ای که متن آن باید پررنگ تر از حواشی آن باشد.

مقام معظم رهبری درخصوص دخالت مسائل سیاسی در عرصه تعلیم وتربیت اعلام کردند:بنده همیشه از سالها پیش اعتراض داشتم به کسانی‌که جامعه‌ی معلّمین  را در زمینه‌های سیاسی مثل یک ابزار میخواهند به کار ببرند؛ این جفا است. مال امروز نیست این؛ مال سالهای ۶۰، از سال ۶۰، سالهای دهه‌ی ۶۰؛ بعضی از این کارها میکردند.

در عرصه تعلیم وتربیت که تفکر اجتماعی،سیاسی،فرهنگی یک جوان شکل می گیرد مطالب پرمحتوا و متناسب بایستی ارائه شود.

سیاسی کاری در این عرصه مثل سم می ماند که آموزش و پرورش را از رسالت اصلی خود تعلیم وتربیت دور می کند.

در سی ام بهمن ماه توسط مدیرکل آموزش وپرورش لرستان در اقدامی غیرمنتظره بدون هماهنگی با فرمانداران مدیران شهرستانی برخی آموزش وپرورش های استان تغییر پیدا کرد تا اولین چراغ حاشیه وزارت آموزش وپرورش در غرب کشور به نام لرستان روشن شود.

موضوعی که بلافاصله با انتشار در فضای رسانه ای و مجازی به تیتر یک تبدیل شد به طوری که پای وزارتخانه هم به این ماجرا باز شد و دفتر وزیر درنامه ای محرمانه که قابلیت انتشار در رسانه ها را ندارد احکام صادره مدیرکل را لغو شده اعلام کرد.

به طوری که این خبر با عنوان “یک اداره با دومدیر”به رسانه ملی هم کشیده شد و در بخش خبری ۲۰:۳۰این موضوع اعلام شد.

حواشی آموزش وپرورش لرستان

جالب تر این که مدیرکل به جای تمکین از نامه وزارت اقدام به عزل ونصب مسئول قرآن وعترت اداره کل آموزش وپرورش می کند.

حالا پس از حواشی شش روزه این اقدامات مدیرکل در لرستان در ایلام استان همجوار لرستان و در شهرستان درهشهر که با پلدختر ۴۰کیلیومتر فاصله دارد اتفاق تلخ تری رخ می دهد که جامعه فرهنگیان ایلامی را به مانند لرستانی متاثر و نگران کرده است.

ماجرای تلخ، جهانگیر مهری پور رئیس آموزش و پرورش شهرستان دره شهر روز شنبه توسط یکی از کارکنان این اداره زخمی و روانه بیمارستان شدبلافاصله در استان ایلام و فضای مجازی به تیتر یک تبدیل شد.

ضرب وجرح مدیر آموزش وپرورش درهشر

در حالی این اتفاقات تلخ وناگوار در سیستم تعلیم وتربیت غرب کشور رخ می دهد که بطحایی وزیر آموزش وپرورش تازه از سفر خارج به ایران برگشته و هنوز خستگی سفر را در بدن دارد با گذشت ۲۴ساعت از حضورش در وزارتخانه هنوز تصمیم یا اظهار نظری در خصوص اتفاقات آموزش وپرورش لرستان وایلام نکرده است.

به نظر می رسد مجمع نمایندگان لرستان وایلام در این خصوص از ابزاری به مانند تذکر به وزیر در مجلس استفاده کنند و به وزیر آموزش وپرورش ولزوم پاسخگویی وی به اتفاقات اخیر تذکر دهند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها