• کدخبر: 59250
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۰۵ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
  • چاپ خبــر
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

توضیحات آذری جهرمی درباره تاخیر در راه اندازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات درباره تاخیر در راه اندازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛محمد جواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا اعلام کردید، راه‌اندازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات دو سال دیگر زمان می‌برد این در حالی است که طبق قانون برنامه پنجم این اقدام می‌بایست تا پایان سال ۹۵ انجام می‌شد، علت این تاخیر چیست، اظهار کرد: تعریفی که در برنامه پنجم توسعه در خصوص راه‌اندازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات وجود دارد، اجرایی شده و در تیر ماه امسال هم شورای عالی فضای مجازی سندی تحت عنوان تبیین الزامات زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات ارائه کرده است.

آذری‌جهرمی با بیان اینکه باید سندی که در تیر ماه ارائه شده، با آنچه توسعه‌ یافته و مصوب شده تطبیق دهیم، ادامه داد: اکنون سندی مشخص با تعریف واحد و جمع بندی نخبگان کشور در اختیار داریم که فصل الخطاب کار وزارت ارتباطات است.

وی تصریح کرد: برای انطباق آنچه مصوب شده و آنچه در سالهای گذشته برنامه ریزی شده که گزارش انطباق آن هم برای شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی ارسال شده است، ۳۱ پروژه استحصال کردیم اما ۶ ماه تا ۲ سال طول می‌‌کشد که این پروژه‌ها از زمان استحصال تا پیگیری اجرایی شود.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: آنچه در قانون برنامه پنجم توسعه آمده به لحاظ فنی از دید همه اجرایی شده است اما در خصوص لفظ شبکه ملی اطلاعات، اختلاف نظرها زیاد بوده و امروز در لایحه زیرساخت این شبکه سندی در اختیار داریم و امیدواریم در لایحه خدمات و محتوا هم که حوزه‌های مهم و اثرگذاری است شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی به سندی واحد برسند تا روند انجام امور به خوبی پیش برود.

آذری‌جهرمی بیان کرد: وزارت ارتباطات در لایه محتوا مسئولیتی ندارد، زیرا در لایه خدمات تسهیل کننده و در لایه زیرساخت اجرا کننده است، بنابراین دغدغه‌ای که در جامعه وجود دارد به دو لایه محتوا و خدمات مربوط می‌شود

وی خاطرنشان کرد: اگر چه لایه‌ها رنگ و بوی فنی دارند اما موضوعات غیرفنی هستند، بنابراین اسناد آن باید بیرون بیاید و دستگاه‌های متولی وظایفشان تبیین شود.

وزیر ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات همواره در کنار مابقی دستگاه‌ها حضور دارد تا آنها بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها