• کدخبر: 61334
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۰۱ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۴
  • چاپ خبــر

خشکسالی قطب پرورش شتر کشور را تهدید می کند/ چه کسی خسارت مردم را می‌دهد؟

در حالی سیستان و بلوچستان با داشتن نیمی از جمعیت شتر ایران قطب پرورش این دام در کشور محسوب می شود که خشکسالی های اخیر زمینه از بین رفتن پنج هزار نفر شتر در دشت کورین زاهدان را فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل ازعصرهامون، دومین استان پهناور کشور دارای ظرفیت و پتانسیل های زیادی در زمینه های مختلفی همچون بهره گیری از انرژی باد، پتانسیل های معدنی، تجاری، گردشگری و اقتصادی، وجود مرزهای مشترک با کشورهای همسایه و مناطق آزاد و غیره ای است که می توان از تمامی آنها برای توسعه و پیشرفت در عرصه های مختلف کمک گرفت به خصوص اینکه این استان رتبه نخست پرورش شتر در کشور را به خود اختصاص داده است.
در حالی پرورش شتر در کشور سابقه‌ای دیرینه داشته و صنعت شترداری علاوه بر فواید بسیار زیادی دارد عواید زیادی را نصیب بهره برداران خود می‌کند که سیستان و بلوچستان با داشتن نیمی از جمعیت شتر ایران قطب پرورش این دام در کشور محسوب می شود و از مجموع حدود ۱۵۰ هزارنفر شتر در کشور ۷۵ هزار نفر در این استان نگهداری می شود.
اما این روزها حال و هوای پرورش دام در این دیار ناخوش است به گونه ای که خشکسالی های اخیر باعث شده جان این حیوان که مقاوم در برابر شرایط سخت است در خطر باشد.

۵هزار نفر شتر در دشت کورین زاهدان در حال از بین رفتن هستند
به گفته حسین اسماعیل زهی عضو شورای اسلامی سیستان و بلوچستان مردم با خشکسالی بدی دست و پنجه نرم می‌کنند، تمام دام‌هایشان از بین رفته و تنها دام باقی مانده آن‌ها شتر است به گونه ای که اکنون پنج هزار نفر شتر در دشت کورین زاهدان وجود دارد که این شترها هم به دلیل خشکسالی در حال از بین رفتن هستند.

۷۰۰روستا در بخش کورین فاقد آب آشامیدنی است
وی در جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته شوراهای اسلامی در زاهدان گفت: هم‌اکنون بخش کورین زاهدان با وسعت زیاد خود فقط دو پروژه آبرسانی فعال دارد و ۷۰۰ روستای آن فاقد آب آشامیدنی هستند که هیچ کس در این باره جوابگو نیست.

اعتبار برای زیباسازی محوطه ادارات موجود است برای رفع مشکل آب شرب مردم نه!
عضو شورای اسلامی استان ادامه داد: وقتی در این رابطه به شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مراجعه می‌شود، می‌گویند اعتبار نیست، اما برای خودشان اعتبار است چراکه ببینید در ساختمان خودشان چه کار می‌کنند، برای زیباسازی و محوطه‌سازی آب و فاضلاب روستایی پول هست ولی برای آب شرب مردم و تهیه تانکر آبرسان پول نیست؟
وی با اشاره به پاسخگو نبودن شماری از مسئولین، ادامه داد: برخی مسئولان پول‌ها را برای ادارات خودشان هزینه می‌کنند نه برای مردم، فقط شعار می‌دهند و غیر از شعار هیچ کاری نمی‌کنند.

سازمان عشایر کمک نمی‌کند؛ چه کسی خسارت مردم را می‌دهد؟
اسماعیل زهی در ادامه ضمن انتقاد از امور عشایر استان افزود: متاسفانه سازمان عشایر کمک نمی‌کند؛ امروز بحران است و معلوم نیست در این بحران چه کسی خسارت مردم را می‌دهد.
عضو شورای اسلامی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شغل اکثر مردم بخش کورین زاهدان کشاورزی است، گفت: متأسفانه مردم شغل و کار ندارند، بارها به استاندار قبلی گفته ایم برای معیشت و اشتغال مردم کاری انجام دهد، اما نکرد؛ در اینجا کشاورزی تعطیل است چون آبی نمانده و غیر از کشاورزی هم هیچ صنعتی نیست که مردم زندگی کنند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها