دهاقان‌ بیدار

قاچاق دام زنده عامل گرانی گوشت

کدخبر: 62784
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ در ساعت ۹:۱۹ ق.ظ

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار، [1]به نقل از نافع، این روزها گوشت هم مانند دیگر کالاهایی که منتظر بهانه برای صعود قیمت هستند در تب و تاب تند افزایش قیمت قرار گرفته است.

 

اگرچه افزایش قیمت گوشت طی ماههای اخیر کم و بیش وجود داشته اما این بار به نظر می رسد در این روند دچار رشد جهشی شده است و از قرارمعلوم، بین پنج تا ده هزار تومان در هر کیلو افزایش قیمت داشته است.

 

در همین رابطه گفتگویی با رئیس اتحادیه قصابان داشتیم تا از کمّ و کیف ماجرای افزایش قیمت گوشت ملع شویم.

 

اکبر جمعه در گفتگو با خبرنگار نافع اظهار کرد: افزایش قیمت گوشت در استان همدان از دهم اسفندماه گذشته آغاز شده و منحصر در این چند روز نیست و در واقع افزایش نرخ دلار به این شرایط دامن زده است.

 

وی تصریح کرد: از آنجا که نرخ نهاده های دامی و بسیاری از مسائل تولیدات دامی وابسته به ارز است، با افزایش نرخ دلار قیمت گوشت و سایر تولیدات دامی نیز روبه فزونی می رود.

 

رئیس اتحادیه قصابان با بیان اینکه دلار بهانه ای برای داغتر شدن بازار قیمت گوشت شده است عنوان کرد: پیش از افزایش قیمت دلار هم روند صعودی قیمت به دلیل قاچاق زنده دام به خارج از استان وجود داشت و با افزایش قیمت دلار، این روند تشدید شده است.

 

وی افزود: به نظر میرسد قاچاقچیان و دلالان برای پرکدن جیب خود از این شرایط سوءاستفاده کرده و دام زنده استان را به خارج از استان و حتی خارج از کشور برده و به قیمت گزاف می فروشند که این امر موجب کمبود و افزایش قیمت گوشت شده است.

 

جمعه بیان کرد: متأسفانه بعید است مسؤولین از موضوع خروج بی رویه و غیرقانونی دام به خارج از کشور بی اطلاع باشند چراکه دام زنده را که نمی توان در کیف و جیب افراد پنهان کرد و به خارج برد، خروج این همه کامیون حامل دام زنده باید برای مسؤولین امر سوال برانگیز و محور پیگیری باشد.

 

**افزایش نرخ دلار، طمع دلالان گوشت را بیشتر کرد 

در ادامه گفتگویی هم با رئیس اتاق اصناف ترتیب دادیم تا از نحوه نظارت بر بازار گوشت و تدابیر لازم برای کنترل این شرایط جویا شویم:

 

احمد گازرانی نیز در گفتگو با خبرنگار نافع اظهار کرد: طی یکی دو ماه اخیر خروج بی رویه دام زنده از استان موجب افزایش قیمت گوشت در بازارهای همدان شده است.

 

وی با بیان اینکه این حجم از دام زنده عمدتا به خارج از کشور به ویژه کشورهای عربی فروخته می شود گفت: دلالان و سودجویان از بازار افزایش نرخ دلار برای کسب منفعت بیشتر و افزایش درآمدهای ارزی خود بهره می برند.

 

رئیس اتاق اصناف همدان تبیین کرد: برای کنترل این شرایط، به کلیه قصابی ها ابلاغ شده گوشت را با نرخ سود معین و نه دلخواه عرضه کنند اگرچه دست قصابها نیز در خرید گوشت با قیمت مناسب بسته است و هر روز به یک نرخ خریداری می کنند.

 

وی افزود: تلاش ما در این مدت بر این بوده که جلوی این قاچاق بی رویه گرفته شود بر این اساس اطلاعیه هایی را به کلیه مراجع نظارتی و قضایی فرستاده و آنها را در جریان روند قاچاق دام زنده که مهمترین عامل گرانی گوشت است قرار داده ایم.

 

علی ایّحال به نظر می رسد افزایش قیمت دلار بازهم بار دیگری بر دوش قشر مستضعف گذاشت ورنه سودجو و دلال از این آب گل آلود ماهی خود را می گیرند و سرمایه دار هم از این فضا بهره چند برابری سرمایه اش را می برد.

 

اما به واقع برای مردمی که حداقل های زندگی و تغذیه ای شان بسته به این نوسانات بازار است چه باید کرد؟ آیا مسؤولین در فکر کنترل این رویه نیستند؟

 

مگر میشود این همه دام زنده از استانی خارج شده و به سایر کشورها برود و مسؤولین مطلع نباشند؟ و اگر مطلع هستند چرا هیچ تدبیری برای کنترل خروج دام از استان صورت نمیگیرد؟ نکند قرار است گوشت هم به زمره غذاهای غیرضرور و لوکس بپیوندد که دست قشر متوسط و ضعیف به آن نرسد؟!


[1] دهاقان بیدار،: http://dehaghanebidar.ir/