• کدخبر: 62846
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۱۷ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
  • چاپ خبــر
کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با دانا؛

رمضان؛ ماهی که فضیلتش قابل وصف نیست/ اجر کامل روزه دار در آخرت داده می شود

کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به فضیلت ماه مبارک رمضان بر دیگر ماه ها، گفت: ماه مبارک رمضان ماه بندگی و ماه میهمانی بهترین میزبان عالم یعنی خداوند رحمان و رحیم است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین احمد حسین زاده  ضمن مقدم شمردن ماه شعبان اظهار داشت: یکی از مهم ترین چیزهایی که انسان بتواند از خود روایات به آن اشاره کند که برهانیت بالایی داشته باشد روزه داری در ماه مبارک رمضان است.

 

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) در این باب فرمودند هر کس یک روز داوطلبانه روزه بگیرد(مراد ماه مبارک رمضان است) اگر به اندازه زمین طلا به او داده شود، اجر خود را کامل دریافت نکرده و فقط در روز حساب و روز قیامت ارزش کامل را کسب خواهد کرد.

این کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: اگر همین یک روایت را بتوانیم به مردم بگوییم دیگر هیچ کس به راحتی روزه خود را نمی خورد.

حجت الاسلام حسین زاده بیان داشت: مسئولینی که در جلسات اداری شورا ها شرکت می کنند باید طوری در رفت و آمدهای بین شهری در ماه مبارک رمضان برنامه ریزی کنند تا خدشه ای در روزه داری ایشان وارد نشود و از فیض و رحمت این ماه بی نصیب نمانند.

وی عنوان کرد: در حدیث ۷۴۵۰ میزان الحکمه امام باقر(ع) فرمودند پیغمبر خدا(ص) در آخرین جمعه ماه شعبان برای مردم خطبه خواندند و عرضه داشتند “همانا ماهی بر سر شما سایه افکنده که در آن شبی است که از هزار ماه بهتر است و آن ماه رمضان است”.

کارشناس مسائل مذهبی افزود: خداوند روزه در ماه رمضان را واجب کرده است؛ یک شب نماز نافله خواندن در این ماه برابر با ۷۰ شب نماز نافله در دیگر ماه ها است و ماهی به طرف شما آمده که نفس کشیدن در این ماه برای شما تسبیح است.

حجت الاسلام احمد حسین زاده گفت: امام صادق(ع) در شانیت و مقام این ماه فرمودند “هر کس ماه مبارک رمضان را روزه بگیرد و همه محرمات را ترک کند بین او و عرش فاصله ای نیست”.

وی بیان داشت: پیامبر اکرم(ص) در حدیث ۷۴۴۴ میزان الحکمه فرمودند “اگر بنده ارزش ماه مبارک رمضان را می دانست آرزو میکرد تمامی سال ماه رمضان باشد”.

زیبایی های ماه مبارک برای مردم بیان شود

حجت الاسلام حسین زاده اذعان کرد: ماه رمضان برای سلامتی انسان بسیار مفید است، بنابراین سوا از بحث معنوی فواید دنیوی بالاخص برای بیماران دیابتی را دارد.

شناخت میزبان در مهمانی ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام حسین زاده در ادامه به اهمیت شناخت میزبان پرداخت و گفت: اولین گام برای حضور در مهمانی شناخت  میزبان است، باید میزبان را بشناسیم تا متناسب با میزبان آماده حضور در مهمانی شویم، لذا با شناخت میزبان میتوان به بهترین شکل ممکن آماده شد.

وی افزود: با شناخت میزبان که خداوند رحمان است به رحمانیت خدا پی خواهیم برد، لذا وقتی انسان روزه می گیرد دهان انسان بوی ناپسندی میدهد در صورتی خداودند می فرمایند من این بوی دهان روزه دار را دوست دارم.

این کارشناس مسائل مذهبی اظهار داشت: وقتی ما بدانیم میزبانمان چه کسی هست همانطور که خداوند خودش را دعای جوشن کبیر معرفی کرده است، به مراتب برای آمادگی هر چه بهتر در مراسم تلاش خواهیم کرد.

حجت الاسلام حسین زاده گفت: خداوند در قرآن می فرماید “نحن اقرب من حبل الورید” یعنی من از رگ گردن به شما نزدیک تر هستم.

وی بیان داشت: توصیه من به همه جوانان این است که با خداوند مهربان رفیق شوید و در ماه رمضان دعای جوشن کبیر را بخورید نه بخوانید، جوشن کبیر را باید درک کرد و لذا نبایست آن را روخوانی کرد.

کاشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: انسان با توجه به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان می گوید که ای کاش این ماه پر برکت پایان نپذیرد، فلذا می فرماید: “النَّاسِ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا” .مردم در خوابند و زمانی که از دنیا رفتند بیدار می‌شوند.

حجت الاسلام احمد حسین زاده بیان داشت: امام صادق(ع) در این رابطه می فرمایند زمانی که مرده هایتان را در قبر می گذارید شانه سمت راستش را به شدت بتکانید؛ چرا بتکانیم؟ این به درد مرده نمیخورد؛ پس چرا امام صادق چیزی که به درد مرده نمیخورد را فرمودند انجام دهیم؟ این برای آن هایی هست که روی قبر ایستاند تا همواره به یاد مرگ باشند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها