• کدخبر: 64786
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۲۵ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
  • چاپ خبــر
امام جمعه موقت اصفهان در گفت و گو با دانا؛

بانکداری ما به معنای واقعی اسلامی نیست/ به برخی مسئولان اعتراض شدید دارم/ بانک ها با پول مردم ساختمان های خود را بلندتر می کنند

حجت الاسلام محمدتقی رهبر با گلایه از وضعیت بانکداری در کشور گفت: از مسئولان و مدیران دولتی در حوزه اقتصاد تقاضا می شود با کارشناسان مذهبی و مراجع عظام جلساتی را برگزار کنند تا وضعیت حاضر در بانکداری بهبود یابد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام محمدتقی رهبر، امام موقت جمعه اصفهان اظهار داشت: بانکداری ما واقعاً اگر بخواهیم تحلیل کنیم به معنای واقعی اسلامی نیست.

وی تصریح کرد: علمای ما طرح بانکداری اسلامی را نوشتند که در این طرح، مبنای آن در چارچوب مقررات اسلامی است که در قالب مشارکت و مضاربه وامی را بدهند.

امام جمعه موقت اصفهان افزود: در حالتی اگر وام گیرنده سرمایه گذاری کند و بانک با وام گیرنده شریک شود و هم بانک هم وام گیرنده سود ببرند، در باب فقه به آن مضاربه گویند.

حجت الاسلام رهبر بیان داشت: ما در چارچوب قوانین اسلامی غیر از این نداریم؛ علمای ما نیز بانکداری اسلامی را تصویب کردند و با همین شرط و قید بود، اما متاسفانه آرام آرام همه چیز عوض شد.

وی ابراز کرد: الان شما یک نوع از اسمش را ببینید و در واقع مضاربه و مشارکت در آن معنا نمی شود.

امام جمعه موقت اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر بانک ها یک وامی را اعطا می کنند و می گویند فلان درصد سودش را بدهید و اگر سودش را ندادند آن را جریمه هم می کنند و هیچ کجای آن شرعی نیست.

حجت الاسلام رهبر گفت: یکی از مشکلات اقتصاد کشور ما همین است که بانک های ما از چارچوب موازین اسلامی بیرون رفته اند، اسمش اسلامی است ولی در واقع اسلامی نیست و متاسفانه بسیاری از افراد ورشکست شده اند به خاطر این جریمه ها و در صد های بالا.

وی با اشاره به عملکرد دیگر کشورها که با درصد ناچیز تک رقمی سود می گیرند، بیان داشت: کجای اسلام اجازه می دهد که ۲۰ یا ۳۰ درصد و در پاره ای از موارد مشاهده شده تا سقف ۳۲ درصد سود می گیرند، کجای آن اسلامی است؟

امام جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: یکی از چالش های اقتصادی کشور ما در همین جا است و این را بسیاری از علما رسماً اعلام کرده اند که این بانک ها اسلامی نیستند؛ لذا اگر می خواهیم بانک ها اسلامی عمل کنند باید در چاچوب موازین اسلامی باشد.

حجت الاسلام رهبر بیان داشت: به برخی از مسئولین اعتراض شدید و ایراد دارم برای همین مواردی که در جامعه در رابطه با بانک ها و سود دادن و گرفتن ها مشاهد می شود.

وظیفه مسئولین در بهبود وضعیت بانکداری اسلامی

امام جمعه موقت اصفهان گفت: مسئولین موظف اند با کارشناسان اسلامی و فقها نشست و گفت و گو داشته باشند و یک عزم صحیحی بگیرند و تصمیم جدیدی برای بهبود اوضاع و احوال و اقتصاد کشور داشته باشند.

حجت الاسلام رهبر افزود: مسئولین باید بروند با فقها بنشینند و ماهیت قضیه را مطرح کنند و بگویند که بانک ها چگونه عمل می کنند.

وی بیان داشت: در برخی از خیابان ها در سطح شهر گاهاً ساختمان و برج های سر به فلک کشیده به نام فلان بانک دیده می شود؛ این ها از کجا آمده است؟ همین پول هایی که مردم در بانک سرمایه گذاری می کنند  و  معلوم نیست اصلا سهمشان را می دهند یا اصلاً  چقدر آن مشهود است.

امام جمعه موقت اصفهان گفت: از طرفی سودهایی می گیرند و دلیل اینکه تورم بانک و این همه به توسعه و ساخت بانک هزینه می شود در همین جاست که سرمایه ها به جای اینکه در صنعت و تولید برود می رود به حساب های بانکی و بعد دیده می شود به صاحب سرمایه هم یک پولی می دهند و در آخر نیز بانک هم روز به روز قوی تر و چاق تر و ساختمانشان بلند تر می شود.

حجت الاسلام رهبر مطرح کرد: همین تعدد و تکثر بانک ها و با شکوه شدن و بالارفتن ساختمان ها نشانه آن است که سرمایه ها در جیب یک عده می رود.

وی در پایان گفت: مسئولین اقتصادی، وزیر اقتصاد و دیگر متولیان این امر نیز باید بروند پیش علما، فقها و رهبری و در قم به مراجع مراجعه کنند که ما برای اسلامی شدن بانک ها چه باید کنیم تا بتوان به وضعیت موجود سامان داد.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها