• کدخبر: 64825
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۰۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
  • چاپ خبــر
فواد ایزدی در گفت و گو با دانا؛

انگلیس غیر قابل اعتماد است/ باید اقداماتی انجام دهیم که نقض برجام نیست اما برای طرف مقابل پیام دارد/ ۱۰ ماه دیگر هم صبر کنیم اروپا اقدامی انجام نمی دهد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به بیانیه اتحادیه اروپا گفت: این بیانیه کامل کلی و مبهم و در عین حال غیر کارشناسی تدوین شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا :فواد ایزدی، کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: صحبت های آقای روحانی برای طرف مقابل باورپذیر نیست و باید کمی باورپذیر باشد؛ حال در عمل باید کشور کارهایی انجام دهد که فعلاً نقض برجام نیست ولی پیام باید به طرف مقابل برسد.

وی تصریح کرد: در این حوزه متاسفانه کار جدی انجام نگرفته است و بالطبع نتیجه این نوع برخورد آمریکایی ها ناشی از این است که احساس می کنند، چه به ما بسته بدهند یا ندهند و چه دسته پر باشیم و چه نباشیم، ایران در نهایت از نگاهشان چاره ای غیر از ماندن در برجام ندارد و در نهایت این نگاه باید اصلاح شود.

انگلیس غیر قابل اعتماد است

کارشناس مسائل سیاسی با غیر قابل اعتماد خواندن انگلیس گفت: سابقه استعماری انگلیس در ایران و نوع برخورد آن ها در مورد برجام در سال های گذشته، نشان از این دارد که بستر برای جاسوسی عوامل انگلیس در ایران همواره فراهم بود و قطعاً این موضوع در راستای به خطر افتادن منافع ملی کشور است. بنابراین انگلیس غیر قابل اعتماد است.

بازه زمانی در نشست اتحادیه اروپا از قلم افتاد

ایزدی با اشاره به ناقص بودن بیانیه اروپا، گفت: مطالب کاملاً کلی و گنگ و غیر کارشناسی است و هیچ بازه زمانی هم برایش مشخص نشده و اینکه در نهایت چه زمانی آن اتفاقات خواهد افتاد و کارهایی که گفتند چه زمانی انجام می دهند؛ این مسائل معلوم نیست.

وی بیان داشت: ۲ ماه از خروج آمریکا از برجام می گذرد، اما اتحادیه اروپا هیچ کار خاصی انجام نداده که با این روند اگر ده ماه دیگر هم بگذرد به نظر نمی رسد که کار جدی انجام دهند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: نداشتن بازه زمانی برای ما ضرر است، چون ما که بازه زمانی نمی خواهیم در واقع ما دقیقا کاری که باید انجام می دادیم را انجام می دهیم و برای ما فرقی نمی کند چون ما بازه زمانی نداریم و به دلیل آنکه گرفتار این وضعیت هستیم و احساس می کنیم که آن وقت دارد و احساس می کنند که می توانند ایران را معطل کنند و بازی دهند.

ایزدی ابراز کرد: رئیس جمهور لفط بستن تنگه هرمز را بکار نبرده و کسی نمی تواند این صحبت آقای رئیس جمهور را تعبیر کند که بستن تنگه هرمز منظور ایشون بوده است.

وی ادامه داد: این حق جمهوری اسلامی است، به این معنا که طرف مقابل رسماً می گوید که جنگ اقتصادی علیه ایران داریم و می خواهیم فروش نفت شما را به صفر برسانیم و اگر فروش نفت به صفر برسد و بازارهای جهانی نفت هم تنش و افزایش قیمتی نداشته باشند، کشورهایی مثل سعودی و امارات برخلاف شورای اوپک باید کاهش حضور نفت ایران را جبران کنند.

جنگ اقتصادی برای آمریکا و متحدانش هم هزینه دارد

کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران به همکار نیاز دارد، اگر آمریکا و عربستان و کشورهای دیگر دنیا بخواهند وارد جنگ اقتصادی با ایران بشوند، طبیعاتا این جنگ اقتصادی برای آن ها هم هزینه خواهد داشت.

وی افزود: طرف مقابل باید بداند که یک مشکلی دارد که آقای روحانی چنین حرفی زده است؛ باورپذیر بودن صحبت های آقای روحانی بخاطر عملکردی که در سال های گذشته داشته سخت است.

ایزدی در پایان گفت: به نظر می رسد در کنار حرف، عملیات و فعالیت هایی هم باید انجام شود که مشخص شود که رئیس جمهور ما منظورش همان چیزی هست که می گوید.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها