• کدخبر: 64967
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۰۷ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
  • چاپ خبــر
محمد حسن آصفری در گفت و گو با دانا؛

از برجام و ماجرای منافقین تا مقابله با سعودی ها و اخراج کارمندان سفارت از هلند/ ضعف دستگاه دیپلماسی در مسائل بین المللی مشهود است

دبیر سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس، گفت: در رابطه با اخراج ۲ تن از دیپلمات های ایرانی از هلند، دستگاه دیپلماسی باید برای مقابله با آن مقابله با مثل کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا:محمدحسن آصفری دبیر سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با اشاره به اخراج ۲ تن از دیپلمات های ایرانی از کشور هلند، اظهار داشت:  متاسفانه دستگاه دیپلماسی ما در موضوعات مختلف خیلی کوتاهی می کند.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد ضعف در دستگاه دیپلماسی بودیم، بخصوص آن نگاه های منفعلانه و خوش بینانه ای که در دستگاه دیپلماسی ما، در طول تاریخ انقلاب بی سابقه است.

دبیر سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با اشاره به اتفاق و حمله تروریستی لبنان(ماجد احمد ماجد) عنوان کرد: با دستوری که وزیر اطلاعات عربستان سعودی انجام داد، ما در آن موضوع بسیار منفعلانه برخورد کردیم و همچنین نسبت به رفتاری که با حجاج ایرانی که در عربستان انجام گرفت، متاسفانه دستگاه دیپلماسی ما بسیار ضعیف عمل کرد.

آصفری بیان داشت: در اقداماتی که در فرانسه در حال انجام است و سازمان منافقین اجلاس رسمی علیه جمهوری اسلامی ایران برگزار کرد، هر چند که سازمان منافقین یک سازمان رو به موت است و با نفس مصنوعی هم نمی شود سازمان مجاهدین خلق را احیا کرد، دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ضعیف عمل کرد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه دستگاه دیپلماسی ما حد اقل کاری که می توانست در زمینه نشست سازمان منافقین در فرانسه صورت دهد، اخراج سفرای فرانسه از ایران بود که ضمن تاسف کوچک ترین واکنشی نسبت به این موضوع نداشت یا حتی توضیحی از آن ها صورت نگرفت.

بسیار شاهد بودیم که متاسفانه موضع گیری توسط دستگاه دیپلماسی ما انجام نگرفته است

دبیر سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس خاطرنشان کرد: برجام نیز از موضوعاتی بود که مسئولیت آن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به عهده دستگاه دیپلماسی ما بوده است.

 آصفری ادامه داد: این ها همگی نشان از ضعف دستگاه دیپلماسی ما است و یا احکام اعدامی که عربستان سعودی برای بعضی از بازخواست شدگان ما در عربستان و تعداد زیادی زندانی که نه به جرم مواد مخدر یا جرم اجتماعی بلکه به جرم سیاسی و یا امنیتی صادر کرد و شهروندان ما را در بازداشت نگه داشتند، ولی دستگاه دیپلماسی ما هیچ اقدامی انجام نداده است.

وی عنوان کرد: این اقدام دولت هلند نیز که اخیراً انجام داد و ۲ تن از کارکنان سفارت ما را با اتهامات پوچ و واهی اخراج کرد؛ در واقع نشان از این دارد که دولت های غربی از این رفتارهای منفعلانه دستگاه دیپلماسی ما سوء استفاده می کنند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها