• کدخبر: 65074
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۷ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  • چاپ خبــر
دختر روسی که برای گردشگری به ایران سفر کرده بود:

رفتار مرد ایرانی در تاکسی من را پایبند کشورش کرد

دختران و زنان زیادی به دلایل مختلف به ایران می‌آیند که بسیاری از آن‌ها نسبت به کرامت جایگاه زن در ایران با توجه به پوشش آن تاکید دارند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل ازتهران نیوز، هر جامعه از مجموعه  جوامع کوچک‌تر به نام خانواده تشکیل می‌شود و محور هر خانواده را مادر بر عهده دارد به همین دلیل است که اکثر ادیان بر اهمیت موجودیت زن در جامعه تاکید دارند.

در اسلام به عنوان اصلی‌ترین نظام حاکم بر کشور ایران به زن به عنوان یک موجود با ارزش و کانون اصلی جامعه اشاره کرده تا جایی که در احادیث و روایت آمده است که اگر مادران جامعه دچار لغزش شوند کشور دچار لغزش می‌شود به همین دلیل است که دشمن درحال نفوذ در این زمینه است.

دختران و مادران این سرزمین به عنوان رکن اصلی نظام تلقی می‌شوند و شاید کمتر کشوری باشد که نگاه به زن را به این صورت داشته باشد. اگر در سایت‌های خبری مختلف جهان جست وجوی داشته باشیم متوجه می‌شویم هر از چندگاهی اعتراضاتی در مورد نگاه تجاری و جنسی به زنان انجام می‌گیرد.

اما این سوال مطرح است که آیا زنان و بانوان ایرانی از نظر آزادی و احقاق حقوق در جایگاه کمتر از زنان اروپایی و دیگر کشورها هستند؟

برای پاسخ به این سوال بهترین راه نگاه زنان کشورهای  به شرایط زندگی زنان در ایران است به هیمن دلیل به سراغ یکی از بانوان روسی رفتیم که به تازگی وارد ایران شده.

خانم آنا(ANNA) یکی از گردشگران روسی است که طی یک سفر اتفاقی وارد ایران شد و بعد از آن در قم سکونت پیدا کرد.

خانم آنا در گفت‌وگو با خبرنگار تهران نیوز در مورد نحوهی ورود خود به ایران و ماندن در این کشور می‌گوید که گزیده‌ای از آن بر اساس درخواست وی در زیر آمده است.

قبل از اینکه به ایران سفر کنم ذهنیت خوبی نسبت به این کشور نداشتم. معلم جغرافیای ما که باید در مورد کشورها توضیح بدهد با وجود اینکه آن هم مثل ما ذهنیت خوبی از ایران نداشت اما برای شناساندن این کشور جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی آن را معرفی می‌کرد.

زمانی که صحبت از تمدن و آثار کهن این سرزمین می‌شد برای من جذابیت ایجاد می‌کرد با این حال ذهنیتم در مورد مردم این کشور اجازه نمی‌داد که به دنبال دیدن آن‌ها به ایران سفر کنم. به هر حال احساساتم بر ذهنیتم قالب شد و راهی سفر به ایران شدم. در راه مدام با خودم کلنجار می‌رفتم که آیا زنده بر می‌گردم؛ حتی پدر و مادرم از این سفر ناراحت بودن چرا که همیشه تبلیغات سوئی علیه این ملت می‌شد.

همیشه فکر می‌کردم زنان و بانوان ایرانی اسیر دست مردان هستند و هیچ گونه آزادی در این کشور برای آن‌ها نیست. گمان می‌کردم که زنان روسی باید این آزادی را به آن‌ها نشان دهند.

وقتی که بلندگوی‌های هواپیما اعلام کرد به ایران خوش آمدید استرس کل وجودم را گرفته بود که چه اتفاقی خواهد افتاد. زمانی که از هواپیما پیاده شدم استرسم دو چندان شد. مدام خود را سرزنش می‌کردم که چرا تنهای به این سفر آمدم.

اولین برخوردم با یک زن ایرانی بود انگلیسی خوب صحبت می‌کرد، از او آدرس هتل را پرسیدم، و این خانم با کمال احترام بنده را راهنمایی کرد و حتی تا درب تاکسی هم با من آمد. این برخورد مانند پتکی من را تکان داد همه چیز را فراموش کردم. وقتی به بانوان ایرانی نگاه می‌کردم و آن‌ها را دیدیم، متوجه شدم یک عمر در مورد ملت ایران دروغ می‌گفتند.

با دقت اطراف را نگاه می‌کردم، این مردم همان‌‌های هستند که به ما معرفی کردند، باور نمی‌کردم.

اتفاقاتی که نظرم را جلب کرد

برای دیدن یکی از اماکن تاریخی تهران بیرون رفتم و بر اساس بوروشور تبلیغاتی که در دست داشتم مسیر را پرس و جو می‌کردم. وقتی سوار تاکسی شدم در کنار آقای نشستم، این فرد برای احترام به بنده و اینکه راحتر باشم خود را جمع کرد و این اولین چیزی بود که من را متحول کرد. این میزان احترام به زنان ایرانی توسط یک مرد، هیچ موقع آن را در روسیه ندیده بودم.

یک روز دیگر ترجیح دادم با وسایل عمومی مانند اتوبوس جابه جا شوم. من مطلع نبودم که مکان خانم‌ها از آقایان جدا است به همین دلیل در قسمت آقایان رفتم آنجا هم مشاهده کردم که یک آقا جایش را به من داد و این حرکت کل ذهنیت من را در مورد مردم ایران تغییر داد.

کم کم از مردم ایران و رفتار آن‌ها خوشم آمد و دیدم که زنان در ایران در چه جایگاهی قرار دارند.

بعد از این مسائل با دوستی آشنا شدم و همین آشنایی سبب مسلمان شدن بنده شد. اکنون که حدود یکسالی است در ایران زندگی می‌کنم متوجه شدم که از طرف نهادها کمتر به حقوق زنان پرداخته می‌شود.

زندگی با حجاب را دوست دارم و احساس امنیت و دلخوشی به من می‌دهد در روسیه نگاه جنسی هنوز در بین مردان نسبت به زنان وجود دارد و شاید بتوان علت آن را وضعیت خود زنان دانست.

به گفته مسئول یکی از حوزه‌های علمیه قم اکثر بانوانی که از کشورهای مختلف به ایران آمدند به جایگاه زن در اسلام تاکید دارند اما در بین آن‌ها نیز تعداد اندکی هم وجود دارد که به دلایل برخورد برخی از هموطنانمان از بودن در ایران پشیمان می‌شوند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها