• کدخبر: 65096
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۰۸ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
  • چاپ خبــر
ممنوع شدن کشت برنج به غیر از شمال کشور

ممنوع شدن کشت برنج به غیر از شمال کشور

معاون حفاظت و بهره برداری و عضو هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: کشت برنج به غیر از استان‌های شمالی در تمام شهر‌ها یا استان‌های دیگر ممنوع است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جهانگیر حبیبی در آئین کلنگ زنی طرح عظیم آبرسانی به دشت باشت افزود: متاسفانه هنوز شاهد کاشت برنج در استان‌هایی به غیر از شمال کشور هستیم که جهت کشت این محصول از آب‌های زیر زمینی نیز استفاده می‌کنند. سازمان جهاد کشاورزی جهت جایگزین محصولات کم آب به جای محصولات پر آب همکاری لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: تاکنون مردم ایران اسلامی با مشارکت و همت و از خود گذشتگی از تمام سختی‌ها عبور کردند و این بار نیز از شرایط پیش آمده خشکسالی و کمبود آب نیز عبور خواهیم کرد. صیانت از آب و منابع آبی زیر زمینی یک امر مهم و مطرح در کشور است که نیاز به فرهنگ سازی و مشارکت مردم دارد.

عضو هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: امروزه توقع ما این است که تنها وزارت نیرو به عنوان مسئول حفاظت از آب و برق معرفی نشود. در بخش صیانت از آب، تمام دستگاه‌ها مسئول هستند.

وی گفت: با توجه به تشکیل کارگروه ملی حفاظت از آب، استاندار‌های سراسر کشور طرح‌های جامع خود را در خصوص حفاظت از آب ارائه می‌دهند.

عضو هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: شرایط آب‌های زیر زمینی در کشور ما به گونه‌ای نیست که بگذاریم ۶ میلیون متر مکعب اضافه برداشت از این آب‌ها انجام شود. خوشبختانه در کهگیلویه و بویراحمد دشتی وجود ندارد که دیگر اجازه برداشت آب زیرزمینی را نداشته باشد.

وی افزود: دشت‌های امام زاده جعفر در گچساران، دهدشت و باشت در مرز بحران آب‌های زیرزمینی قرار دارند.

به گزارش ایسنا، عملیات اجرایی طرح تأمین و انتقال آب شرب صنعت و کشاورزی باشت با حضور معاون حفاظت و بهره برداری و عضو هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس و مسئولان استانی و شهرستان باشت آغاز شد.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها