• کدخبر: 65140
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۹ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  • چاپ خبــر
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با دانا:

نمره منفی مجلس در عملکرد نظارتی استیضاح وزرا/ قانون معرفی دستگاه های متخلف به قوه قضائیه اجرا نمی شود!

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بیشتر موارد عملکرد مجلس در حوزه نظارت اثرات کمی داشته است، در بحث استیضاح وزرا عملکرد نظارتی مجلس منفی بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا، حمید رضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص چگونگی نحوه عملکرد نظارتی مجلس دهم در طول دوسال گذشته اظهار داشت: مجلس تلاش های زیادی در طول دوسال گذشته در امر قانون گذاری و نظارت داشته است.

وی افزود: در بیشتر موارد عملکرد مجلس در حوزه نظارت اثرات کمی داشته است و بعضا اثر خاصی نداشته، به عنوان مثال در بحث استیضاح وزرا عملکرد نظارتی مجلس منفی بوده است.

نماینده مردم همدان در مجلس گفت: به دلیل اشکالاتی که در سیستم نظارتی وجود دارد منجر به نتیجه نمی شود به عنوان مثال یکی از موارد ماده ۲۳۶است،طبق این ماده اگر دستگاهی قانونی را اجرا نکند یا غلط اجرا کند باید به قوه قضائیه ارجاع شود که در خیلی از موارد اجرایی نمی شود.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با نمایندگان بر لزوم پیگیری و مطالبه جدی اجرای قوانین در مجلس تاکید کردند، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی کشور ما امروز بحث نظارت است حالا چه از طرف مجلس، قوه قضائیه یا دستگاه های که باید نظارت کنند اما این نظارت ها مطلوب نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نظارت ها به شکلی که در حال حاضر انجام می شود تاثیرات کافی بر جلوگیری از جرم را باعث نمی شوند، مجلس باید نظارت خود را تقویت کند، کمیسیون های تخصصی بر وزارت خانه های مربوطه نظارت بیشتری داشته باشند و مجلس برکل آنها نظارت کنند واین نظارت ها به روز باشد اگر در جایی نقص وجود دارد با آن به طور جد برخود شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها