• کدخبر: 65347
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۱۴ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
  • چاپ خبــر
واکنش نمایندگان استان کرمان در مجلس در خصوص FATF؛

اگر آقایان فراکسیون امید ارق ملی و مذهبی داشته باشند اصرار به طرح مجددFATF به مجلس نخواهند داشت/ اصل پیوستن به FATF را مخالف منافع ملی

تنی چند از نمایندگان استان کرمان نسبت به FATF نظرات خود عنوان کردند؛ مشروح گفتگو ها را در گزارش زیر می خوانید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از راه آرمان؛ طی چند سال گذشته مسئله fatf یکی از موضوعاتی است که کشور در گیر آن شده است و در این خصوص مجلس و نمانیدگان نسبت به اجرایی شدن آن واکنش نشان دادند.

همچنین سخنگوی شورای نگهبان در تاریخ بیست و سوم تیر ماه سال جاری در خصوص سرانجام لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری دردیدار با کارکنان مجلس پیرامون فلسفه حاکم بر این کنوانسیون‌ها، گفت: نظر مقام معظم رهبری برای همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها صائب است، اما این اصل ناظر بر عدم انجام تکالیف از سوی دستگاه‌ها نیست؛ در رابطه با موضوعی که مطرح شد هنوز مصوبه‌ای به دست شورای نگهبان نرسیده است؛ همچنین دو مصوبه دیگر که مشابه مصوبه فوق الذکر است نیز ایراداتش از سوی شورای نگهبان به مجلس اعلام شد.

اخیرا شاهد بودیم که محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید در خصوص این مسئله عنوان کرده است که این فراکسیون از لوایح چهار گانه FATF حمایت خواهد کرد و این مسئله در حالی مطرح می شود که مقام معظم رهبری در رابطه با مراقبت این موضع تأکید داشته اند. بر همین اساس با تنی چند از نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشسته ایم که مشروح ان را در گزارش زیر می خوانید.

کمالی پور: اگر آقایان فراکسیون امید ارق ملی و مذهبی داشته باشند اصرار به طرح مجددFATF به مجلس نخواهند داشت

یحیی کمالی پور نائب رئیس کمسیسون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به سخنان اخیر رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایت این فراکسیون از لوایح چهار گانه fatf گفت: آقای عارف نظر خودشان را بیان کرده اند و این مسئله نظر اکثریت مجلس نمی باشد.

وی با تأکید بر اینکه قطعا شرایط به نحوی نیست که آنان بخواهند در موضوع  fatf به نتیجه دلخواه خود برسند ، ابراز کرد: مشخص است که در شرایط فعلی این موضوع به نفع کشور نیست.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطلب فوق عنوان کرد: بنابراین آنچه که به نفع کشور نباشد ما نیز  اجازه نخواهیم داد که دوباره مطرح شود و در مسیر رأی گیری قرار گیرد.

کمالی پور بیان کرد: امیدواریم کمیسیون های مرتبط با این موضوع اقدامی برای رسیدگی مجدد این موضوع که موجب بازگشت آن به صحن مجلس می شود، انجام ندهند.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه پیوستن ایران به FATF به نفع ما نخواهد بود، خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی که دشمن عزم خود  را علیه کشور ما جزم کرده است؛ اگر این آقایان ذره ای ارق مذهبی و ملی داشته باشند؛ اصرا به برگرداندن این موضوع به صحن مجلس نخواهند داشت.

 

پور ابراهیمی: اصل پیوستن به FATF  را مخالف منافع ملی/ ایران هیچ گاه از لیست سیاه اقتصادی با وجود عمل به تعهداتش خارج نمی شود

محمدرضاپورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی  درخصوص قرارداد موسوم به FATF  گفت:  آنچه به عنوان تامین مالی تروریست یا fatf مطرح است دارای بندهایی است که با امنیت ملی ما در تضاد است و این قرارداد مصداق کامل “کلمه الحق یراد بها الباطل” است

این نماینده مجلس گفت: اصل شفافیت  مالی و مبارزه با پول های آلوده بسیار عالی است ولی دشمن با این پیمان به دنبال دخالت در امور داخلی ایران و اعمال فشار بر جمهوری اسلامی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با تاکید بر اینکه ما طرفدار شفافیت اقتصادی هستیم و جمهوری اسلامی امروز در شفافیت اقتصادی پیشتاز است ، تشریح کرد: ما قوانین مبارزه با تروریست و پولشویی را پیش از fatf در مجلس تصویب کردیم و پیش از آن هم در قانون اساسی به آن اشاره شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشورهای غربی از روی کار علمی دریافته اند که پول هایی که از اقدامات غیرقانونی و نادرست بدست می آید بر اقتصاد تاثیر منفی دارد ولی ما علاوه بر این گزاره علمی از لحاظ این درآمدها را حرام می دانیم.

پورابراهیمی با تاکید براینکه پیرو شریعتی هستیم که به مسایل مالی اهمیت می دهد و لقمه حلال را ارزش می داند، ادامه داد: در اسلام پول در آوردن از اقداماتی مانند بردگی، گروگان گیری، تروریست و… حرام است و مخالف آن هستیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ایران بزرگترین قربانی تروریست و مواد مخدر است و به دنبال این است تا با منابع مالی گروه های تروریستی و قاچاقاچیان مبارزه کند، تصریح کرد: امروز گروه های تروریستی مانند داعش نفت سوریه را به تاراج می برند و عربستان نیز آنها را تامین مالی می کند ولی هیچکس در دنیا متعرض آنها نمی شود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه آمریکا از روزی که برجام را امضا کرد، نقض آن را هم آغاز کرد، ابراز داشت: برجام به ما نشان داد که اگر جمهوری اسلامی به تمام تعهداتش در یک پیمان عمل کند بازهم طرف مقابل به یک بهانه ایی زیر تعهداتش می زند.

وی ادامه داد: امروز اگر ما تمامی FATF را کامل و حتی بهتر از تمام دنیا اجرا کنیم بازهم آنها حاضر نیستند ما را از لیست سیاه اقتصادی خارج کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح روند پرونده fatf در مجلس بیان داشت: در سال ۱۳۹۵ و در روزهای آغاز بکار مجلس با توجه به اینکه وزیر اقتصاد این پیمان را امضا کرده بود موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد.

پورابراهیمی با اشاره به حضور وزیر اقتصاد دولت یازدهم در کمیسیون اظهار داشت: آقای طیب نیا در آن زمان گزارشی ارائه کردند و اعلام کردند درست است این پیمان امضا شده است ولی ما اجرای آن را منوط به تصویب مجلس دانسته ایم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کارشناسان در مرکز تحقیقات مجلس اعلام کردند حتی با آوردن این عبارت چیزی از محتوای خسارت بار آن کم نمی شود، اعلام کرد: اولین اقدام ما برخورد با وزیرسابق اقتصاد بود که آنها بدون مجوز مجلس اقدام کردند چون تصریح قانون است که هر اقدامی که منافع ملی و امنیت کشور را تحت تاثیر قرار می دهد پیش از امضا باید به تصویب مجلس برسد.

وی ادامه داد: پس از این برخورد ما با وزیر دولت، گزارشی از سوی کمیسیون اقتصادی در مجلس قرائت شد که اعلام شد این طرح با منافع ملی در تضاد است و دولت را مکلف کردیم که متن توافق fatf را باید با مجلس هماهنگ کند.

پورابراهیمی افزود: پس از این گزارش دولت در نامه خواستار تسریع در روند رسیدگی به این پیمان شد که من هم در نامه ای با توجه به قانون و بدون رد یا تایید آن ، تسریع در تصمیم گیری و تعیین تکلیف دولت شدم.

وی با اشاره به اینکه این نامه هیچگاه عملی نشد، بیان داشت: پس از گزارش کمیسیون هیئت رئیسه مجلس این پرونده را از ما گرفت و به کمیسیون قضایی و سپس به کمیسیون امنیت ملی سپرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه ما اصل پیوستن به FATF  را مخالف منافع ملی می دانیم، ابراز داشت: اگر دولت اصرار دارد که به اینگونه قراردادهای پر هزینه بپیوندد، پیشنهاد دادم که ما در مقابل اینگونه تعهدات بین المللی مکانیسم ماشه را پیش بینی کنیم تا هرجا که با منافع ما در تضاد بود با آن مقابله کنیم.

انارکی محمدی: واژه تروریسم در FATF از نظر ما مقاومت است/مجلس در قضیه FATF باید هوشمندانه عمل کند

احمد انارکی محمدی در خصوص مسئله FATF اظهار داشت: FATF یک قرارداد بین المللی است که ما برای ورود و عضویت در ان فاصله داریم، در این قرار داد دو بحث مبارزه با پولشویی و عدم حمایت از تروریسم مطرح شده است.

وی افزود: در بحث عدم حمایت از تروریسم ، تعریف ما  از تروریست داعش ، طالبان، النصره، آمریکا و اسرائیل هستند در حالی که آمریکا و اروپایی ها کشورهایی را تروریست می نامند که از نظر ما مقاومت هستند کشورهایی همچون فلسطین، لبنان و یمن ؛ چون مردم این کشورها از حق خودشان دفاع می کنند.

انارکی محمدی خاطر نشان کرد: کشورهای آزاده جهان گروه های مقاومت هستند و ما از آنان پشتیبانی می کنیم و تا آخرین لحظه آنان را همراهی می کنیم و هیچ زمانی اجازه نمی دهیم خدشه ای بر این رابطه وارد شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: موضوعی که امروز در مجلس در حال انجام است بحث چند قانون است در راستای عدم حمایت مالی از تروریست و در این راستا مذاکراتی زیادی صورت گرفته کمیسیون های تخصصی انجام شده و برای رای گیری آمده است.

وی تصریح کرد: با توجه به هدف و رویکرد ما در این قضیه باید هوشمندانه عمل کنیم و بدانیم قوانینی که تایید و تصویب می کنیم با همه زوایا در راستای سیاست های کلی نظام قرار گیرد امیدواریم با رای درستی به این قانون بتوانیم قانون درستی تصویب کنیم.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها