• کدخبر: 65379
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
  • چاپ خبــر
کارشناس برجسته مسائل اقتصادی در گفتگو با دانا مطرح کرد:

وزرای اقتصادی دولت هیچکدام اقتصاددان نیستند/ اقتصاد ما بیشتر سیاسی است/ مشکل اقتصاد ارز و سکه نیست/ رانت خواری و دلالی افراد با نفوذ مشکل اقتصاد است

جمشید پژویان با اشاره با به خرید و فروش های سکه و ارز در چند ماه گذشته گفت: این خرید و فروش ها موضوع اصلی بحران اقتصادی کشور ما در شرایط فعلی نیست؛ عده ای از آدمهای سودجو که دسترسی و امکانات داشتند مبالغ زیادی سکه و ارز خریداری کنند و با این اقدام خود اقتصاد کشور را به نفع خود پیش بردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل ازخبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛جمشید پژویان،کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه در خصوص مشکلات اقتصادی اخیر و کم کاری های صورت گرفته برای حل معضلات اقتصادی اظهار داشت: از دیدگاه اقتصادی بحران اقتصادی ما چیزی نیست که یک شبه به وجود بیاید و یک شبه هم از بین برود بلکه ساختارهای غلط اقتصادی که از ده سال پیش پایه ریزی شدند منجر به به وجود آمدن این مشکلات شدند.

وی با انتقاد از ساختار معیوب اقتصادی، عدم کارایی و هزینه های بالای اقتصاد اظهار داشت: کشور دهه‌هاست که در فاجعه اقتصادی فرو رفته است، اضافه کرد: نگاه کلان به درد رفع مشکلات اقتصادی کشور نمی‌خورد؛ وزرای اقتصاد دولت ها هیچ‌کدام اقتصاددان مسلط بر ساختار اقتصاد و آشنا به کمبودهای آن نبودند و تنها نگاه کلان به اقتصاد داشتند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تأکید بر ساختاری بودن مشکلات اقتصادی عنوان کرد: همه مشکلات اقتصادی فعلی با نگاه ویژه به ساختارها و تلاش برای بهبود ساختار های معیوب اقتصادی حل می‌شود؛ از مدت ها قبل مشخص بود که چنین اتفاقاتی در اقتصاد کشور رخ می دهد اما به خاطر مشکلات ساختاری کسی نتوانست جلوی این مشکلات را بگیرد.

این استاد دانشگاه علامه در ادامه گفت: اکنون هم نمی توان کاری برای اقتصاد انجام داد؛ چرا که ما اقتصادی که توان مقابله با تحریم ها را داشته باشد نداریم و عکس العمل اقتصاد کشور به تحریم ها دقیقاً چیزی است که طی چند ماه گذشته شاهد بودیم؛ اقتصاد ما بیشتر سیاسی است که شروع آن از سال های پیش است.

پژویان با اشاره به دلایل سیاسی شدن اقتصاد کشور ما گفت: مهم ترین دلیل سیاسی شدن اقتصاد ما دشمنی های آمریکا و تحریم هایی است که آنها به بهانه های سیاسی به کشور ما تحمیل می‌کنند. ترامپ دشمنی خود را از زمان تسخیر سفارت آمریکا در ایران با ما شروع کرده و تا کنون هم معتقد است جوابی که به ایران داده شده در خور این اقدام ایران نبوده است.

وی ضمن بر شمردن دلایل دشمنی آمریکا با ایران اظهار داشت: بهانه های مختلفی نظیر حمایت ایران از حزب الله،مقابله با تروریست ها در منطقه و … دلایلی است که هیچ کدام ظاهر اقتصادی ندارند اما در عمل اقتصاد ایران را هدف گرفته اند؛ تا کنون سیاسیون کشور ما توانایی حل این مشکلات را نداشته اند و از این به بعد هم نمی توانند.

وی در ادامه تصریح کرد: راه کار اقتصادی که بتواند ظرف چند هفته یا چند ماه مشکل اقتصاد ما را برطرف کند وجود ندارد؛ فرقی ندارد تیم اقتصادی برای اجرای سیاست های اقتصادی در کوتاه مدت متشکل از چه کسانی باشد؛ اما باید تیمی قوی برای سیاستگذاری ها و نقشه راه میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته شود.

این کارشناس کشورمان با اشاره با به خرید و فروش های سکه و ارز در چند ماه گذشته عنوان کرد: این خرید و فروش ها موضوع اصلی بحران اقتصادی کشور ما در شرایط فعلی نیست؛ عده ای از آدمهای سودجو که دسترسی و امکانات داشتند مبالغ زیادی سکه و ارز خریداری کنند و با این اقدام خود اقتصاد کشور را به نفع خود پیش بردند.

پژویان در بخش پایانی اظهارات خود گفت: علت این مشکلات اقتصادی این افراد نیستند بلکه ریشه این مشکلات در اقتصاد ماست که امروز چند نفر با رانت، سوداگری و دلالی می توانند برای کشور مشکل اقتصادی ایجاد کنند. عده ای که کاملاً با نفوذ و قدرت هستند از این شرایط بهره برداری می کنند و از مشکلات ساختاری اقتصاد سوء استفاده کرده و کشور دچار تنش می شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها