• کدخبر: 65664
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۴ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
  • چاپ خبــر
شیر را از سر سفره مردم برمی دارند، خشک می کنند و به خارج می فروشند!

شیر را از سر سفره مردم برمی دارند، خشک می کنند و به خارج می فروشند!

با ادامه این روند احتمال می رود ۱۰ هزار کارگر شاغل در صنایع لبنی کار خود را از دست بدهند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بی تدبیری برخی نهادهای دولتی متولی عرضه شیر خام و تولید لبنیات باعث شده است آینده شغلی ۱۰ هزار کارگر شاغل در بخش تولید لبنیات کشور با خطر مواجه شود. برآورد می شود در صورت استمرار وضعیت کنونی عرضه شیر خام، در پاییز امسال ۱۰ هزار نفر از کارخانه های لبنی اخراج شوند که با احتساب خانواده آنها حداقل ۳۰ تا ۴۰هزار نفر بدون درآمد ماهیانه خواهند شد.
به گزارش عصر ایران، با توجه به گزارشهای منتشرشده و اعلام انجمن صنایع لبنی، افزایش عجیب و غریب صادرات شیرخشک که کاهش شدید تولید محصولات لبنی را در پی داشته، پیشبینی می شود تا دو ماه آینده کارخانه های لبنیات با چالش های بزرگ اقتصادی مواجه شوند.

سؤال اینجاست که شیر تولیدی دامداری ها کجا می رود؟ شیری که با ارز دولتی تامین نهاده های دامی تولید می شود و باید به بازار و کارخانجات تولید محصولات لبنی برسد؛ در ماه های اخیر به جای آمدن بر سر سفره مردم، تبدیل به شیرخشک می شود و سپس تحت عنوان صادرات غیرنفتی از کشور خارج می شود تا دلار ۹ هزار تومانی نصیب صادرکننده ها شود.

افزایش ۴۰ درصدی صادرات شیرخشک در حالی است که فروشگاه های کشور با کمبود لبنیات مواجه اند و از دیگر سو، کارخانه ها تنها با ۵۰درصد ظرفیت خود کار می کنند چرا که شیر به میزان لازم به کارخانه ها نمی رسد.

هر چند اصل افزایش صادرات غیرنفتی، امری مثبت است ولی تدبیر در تجارت ایجاب می کند ابتدا نیازهای داخلی ۸۰ میلیون ایرانی برآورده و از شغل های ایجاد شده حراست شود و سپس در اندیشه صادر کردن اقلام مازاد بر نیاز داخلی به منظور درآمدزایی فعالان اقتصادی نماییم نه این که از سر سفره مردم برداریم و صادر کنیم!

از متولیان امر انتظار می رود قبل از آن که قیمت لبنیات افزایش بی سابقه ای را تجربه کند، قبل از آن که هزاران نفر دیگر بیکار شوند و قبل از  آن که لبنیات نیز از سفره کم رونق مردم حذف شود، فرایند تولید و عرضه شیر خام را کنترل کنند تا شاهد یک نگرانی جدید در بین مردم نباشیم.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها