• کدخبر: 65794
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۲۹ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
  • چاپ خبــر
قیمت طلایی طلا در پشت ویترین!

بی‌ثباتی و بلبشو بازار طلا و ارز در سایه ضعف تدبیر/ امید و تدبیر دولتی‌ها دقیقا کجاست؟!

طی حدود یک سال گذشته، تمام رسانه‌های مکتوب و مجازی، شنیداری و دیداری به موضوع نابسامانی بازار طلا و ارز پرداخته‌اند و کوشیدند تا به مسئولان تلنگری بزنند تا تکانی به خود بدهند و تدبیری کنند، اما انگار نه انگار! شاید اگر شعار این دولت بنفش! تدبیر و امید نبود مردم امیدی به تدبیرشان نداشتند. حال در این بلبشوی بازار، نه امیدی برای مردم مانده است و نه از تدبیر دولتی‌ها خبری است.هرگاه قیمت‌ها که بالا و پایین می‌شد مقامات یا سکوت می‌کردند یا می‌گفتند این نوسانات زودگذر است و به زودی تمام می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از بلاغ، بازار طلا و ارز هر روز فشل‌تر از دیروز و در این بحبوحه مردم دیگر از مدیریت دولت در بازار طلا و ارز ناامید شده‌اند و گویی این بازار چون اسب وحشی افسار گسیخته‌ای به هر سمت‌وسویی که بخواهد، با هر شیب و شدتی که میل کند، می‌تازد و انگار نه انگار که آنچه زیر سم‌اش له می‌شود قدرت خرید مردم است، امید مردم است، امنیت روانی و رفاه مردم است!

هرچند در این میان، برخی‌ها تدبیرهای دولت را برای مهار نوسانات ارزی، آبکی می‌دانند؛ اما بسیاری هم بر این عقیده‌اند که این نوسانات ساختگی و سیاست اقتصادی خود دولت است!

طی حدود یکسال گذشته یعنی از بدو نوسانات ارزی در بازار کشور تا کنون، تقریبا تمام رسانه‌های مکتوب و مجازی، شنیداری و دیداری به موضوع نابسامانی بازار طلا و ارز پرداخته‌اند و کوشیدند تا به مسئولان تلنگری بزنند تا تکانی به خود بدهند و تدبیری کنند، اما انگار نه انگار!

و ما هر چه جلوتر آمدیم بیشتر این شایعه تقویت شد که از دست دولت کاری بر نمی‌آید که نمی‌آید و بازار استراتژیک و حیاتی طلا و ارز کشور با آن همه گستردگی و تأثیر بر اقتصاد کشور، اینگونه بی‌سر و سامان، چون قایقی بی سرنشین در دریای متلاطم و طوفانی، به هر سو که بخواهد روانه می‌شود و دلهره غرق شدن مسافران از خود غرق شدن عذاب‌آور تر است!

شاید اگر شعار این دولت بنفش! تدبیر و امید نبود مردم امیدی به تدبیرشان نداشتند. حال در این بلبشوی بازار، نه امیدی برای مردم مانده است و نه از تدبیر دولتی‌ها خبری است.

جالب است اگر چنین اوضاع و احوالی با این وخامت در هر جای دنیا رخ می‌داد، دولت‌ از مردم عذرخواهی می‌کردند، مدیری عوض می‌شد، بگیر و ببندی راه می‌افتاد تا این گره باز شود اما اینجا، آب از آب هم تکان نمی‌خورد!

آری، بازار طلا و ارز چون چاقوی دو لبه‌ای است که هم می‌توان از طریق آن اقتصاد کشور را توسعه داد و نقشه راهی برای رونق تجارت کشور از طریق آن ترسیم کرد و هم برعکس بتوان آن را به فضایی تبدیل کرد که با سوداگری‌های گسترده سودهای کلانی را به جیب زد.

شاید گفتن این جملات موضوع تازه‌ای نباشد، از ماه‌ها قبل که اقتصاد ایران درگیر نوسانات ارزی شد بارها تلاش شد تا از به حاشیه راندن این بازار جلوگیری شود و برای کنترل قیمت‌های آن تدبیرهای زیادی اندیشیده شد.

هرگاه قیمت‌ها که بالا و پایین می‌شد مقامات یا سکوت می‌کردند یا می‌گفتند این نوسانات زودگذر است و به زودی تمام می‌شود.

در این هرج و مرج، دولتمردان کمر همت ‌بستند و هر بار با تدبیری سعی‌کردند نوسانات را تا حدودی کنترل کنند‌ اما گویی قیمت‌ها از قبل مسیر مشخصی را برای خود تعریف کرده بودند و تخته گاز جلو می‌رفتند و این دولت بود که گویی، در پشت سر آن به دنبالش می‌دود!

این ماجرا آن‌قدر پیش آمد تا به سال جدید کشید. قیمت‌ها سر به فلک کشید و علیرغم همه تدبیرها، الان که ۵ ماه از سال  می‌گذرد قیمت‌ها نه تنها پایین نیامده، که باز هم بر ثبات خود در بی‌ثباتی اصرار می‌ورزد.

شاید خالی از لطف نیست که بدانید در چنین روزی طی سال گذشته مصادف با یکشنبه ۲۲ مردادماه ۹۶ هر دلار آمریکا ۳ هزار و ۸۱۲ تومان و هر قطعه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۲۶ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۸ هزار تومان داد و ستد شد.

این درحالی است که به گفته محمدرضا نصیری عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران امروز قیمت دلار به مرز ۱۱ هزار تومان در بازار آزاد رسیده است و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای آب شده به ۲۹۴ هزار تومان رسیده است؟!

وی در این‌باره خاطرنشان کرد: بازار فعلی طلا و ارز، بازار چالش و تلاطم است، یک بازار راکد و بی سروسامانی است که هیچ قانونی بر آن حاکم نیست.

این فعال صنفی بازار طلا اضافه کرد: حتی با ورود سکه‌ها ثبت‌نامی به بازار، عملا اتفاق خاصی در تعدیل و آرامش بازار نیفتاد که هیچ، به عکس هم عمل کرد و قیمت‌ها اوج هم گرفت!

عضو هیئت مدیره طلا و جواهر مرکز مازندران تصریح کرد: به واقع باید بگوییم بازار از کنترل همه خارج شده است و بدون هیچ مانعی، به هر سمت و سویی که بخواهد می‌رود و باید بگوییم که مدت‌ها است که بازار حتی یک روز هم ثبات ندارد.

نصیری بیان کرد: در حال حاضر، به راحتی دلار در بازار تهران بالای ۱۰ هزار تومان در حال فروش است و ما خوش‌بین بودیم تا با ورود دولت و تزریق دلار به بازار این تب گرانی، فروکش کند اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاد.

وی عنوان کرد: این فشار تنها روی مردم است و برای مردم حجم میان گرانی و توان خرید، قابل بالانس نیست و تعادلی میان درآمد و تورم موجود نیست.

این مسئول طلا و ارز را از شاخص‌های اصلی تراز اقتصادی در کشور برشمرد و تأکید کرد: وقتی هم طلا و هم ارز، توأمان با هم بالا می‌رود، طبیعتا شاهد افزایش قیمت در سایر کالاها هم خواهیم بود و این فشار اقتصادی شدیدی را روی تمام آحاد مردم وارد می‌آورد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران یادآور شد: ما در این بازار نابسامان، شاهد نوسانات ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی طی یک روز در هر مثقال طلا هستیم که واقعا عجیب و بی سابقه است و این نشانگر آن است که دیگر بازار طلا و ارز از تحلیل گذشته است.

به گفته نصیری، قیمت نیم سکه در بازار امروز یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ربع سکه ۹۷۰ هزار تومان است.

در پایان باید اذعان کنیم که آن‌طور که بازار نشان می‌دهد شاید بتوان به راحتی پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها به این زودی‌ها خیال پایین آمدن ندارد و فنر ارزی که هر آن بیم رها شدن آن می‌رفت به طور کلی رها شده و به راحتی نمی‌توان انتظار داشت که بتوان از جهش‌های بالای قیمت‌ها در بازار جلوگیری کرد.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها