• کدخبر: 68069
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۳۱ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  • چاپ خبــر
نقش بسیج در مردمی کردن اقتصاد؛

تولید انرژی برق خانگی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی/ضرورت‌ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

ایران به عنوان چهارمین مقام دارنده نفت دنیا و دومین کشور دارای ذخایر گاز طبیعی در جهان، استفاده از انرژی‌های نو و اهمیت جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی را به فراموشی سپرده‌ است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دهاقان بیدار،به نقل از دیار آفتاب؛ همواره یکی از مهم‌ترین علت‌های یافتنِ جایگزین برای سوخت‌های فسیلی پایان‌پذیر بودن این نوع از سوخت‌ است. دوره بازگشت سوخت‌های فسیلی به میلیون‌ها سال می رسد و در عمل این منابع تجدیدناپذیر هستند.

ایران به عنوان چهارمین مقام دارنده نفت دنیا و دومین کشور دارای ذخایر گاز طبیعی در جهان، علی‌رغم اینکه از نظر جغرافیائی و آب و هوا در بهترین وضعیت کره زمین قرار گرفته است، نسبت به استفاده از انرژی‌های نو کم توجه بوده و اهمیت جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی را به فراموشی سپرده‌ است.

اگر چه سوخت‌های فسیلی تا همین اواخر به منابع انرژی دیگر ترجیح داده می‌شد ولی مصرف بی رویه سوخت های فسیلی و انتشار آلاینده ها، اثرات و پیامدهای گسترده ای همانند تغییرات آب و هوایی، کاهش ضخامت لایه ازن استراسفور، ایجاد ازن تروفسفوری(دود و مه)، افزایش اسیدیته دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، اثرات ناشی از سموم بر اکوسیستم و سلامت بشری و کاهش منابع همراه است.

ضرورت‌ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

اگر چه سوخت‌های فسیلی نیاز روز افزون ما به انرژی را در همه‌ این سال‌ها برآورده کرده است ولی زمان آن رسیده تا به دنبال منابع جایگزین باشیم. افزایش تقاضا برای انرژی و افزایش قیمت‌ها، استفاده از انرژی‌های جایگزین دیگر را اجتناب ‌ناپذیر کرده است.

انرژی های تجدیدپزی مانند انرژی های خورشیدی، آبی و بادی در صورت امکان انرژی امواج به جای سوخت های فسیلی قابل استفاده است.

از بین این موارد بهترین گزینه برای ایران استفاده از انرژی خورشیدی است چراکه ایران در مجموع کشوری است بسیار آفتابی و از نظر مقدار دریافت انرژی خورشیدی در شمار بهترین کشورها به شمار می رود. انرژی فراوان و لایزال خورشید، بدون نیاز به شبکه های انتقال و توزیع عظیم و پُرخرج، در سراسر کشور گسترده شده است.

ایران باوجود ۳۰۰ روز آفتابی از مجموع ۳۶۵ روز سال در بیش از دوسوم مساحت خود و متوسط تابش نور خورشید ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی است.

از طرفی می توان به صراحت اعلام کرد که سطح کنونی علمی و صنعتی کشورمان برای ایجاد و گسترش تکنیک خورشیدی به حد کافی آمادگی دارد.

سلول‌های خورشیدی انرژی خود را از نور می‌گیرند که هرچه نور قوی‌تر باشد انرژی بیشتری را می‌توانند تولید کنند. پنل‌های تشکیل شده از  این سلول‌های سیلیکونی می‌توانند بر روی بام‌ها، نماهای ساختمان و یا حتی زمین نصب شوند. این پنل‌ها به شبکه تولید برق متصل هستند و انرژی خورشید را که یکی از مهم‌ترین انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود به شبکه برق عمومی انتقال می‌دهند.

مزایای انرژی خورشیدی بسیاری از کشورها را به سمت استفاده از این انرژی سوق داده است. انرژی خورشیدی علاوه بر صرف هزینه پایین‌تر، مضرات محیط زیستی را که سایر انواع انرژی بوجود می‌آورند، شامل نمی‌شود و بنابراین از آلودگی محیط زیست جلوگیری به عمل می‌آورد.

استان مرکزی از لحاظ جغرافیایی در نقطه‌ای از کره زمین واقع شده که به دلیل صاف بودن هوا و همچنین کم بودن عرض جغرافیایی در اکثر روزهای سال دارای مقدار تابش دریافتی بسیار بالایی است.

ظرفیت‌های درخور توجه استان مرکزی در تولید انر‍‍‍‍‍‍‍ژی‌های تجدیدپذیر

شهرستان های ساوه و کمیجان در انرژی بادی، منطقه میقان در انرژی خورشیدی و شازند در انرژی آبی ظرفیت مناسبی برای بهره گیری از مزیت های انرژی تجدید پذیر دارند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی:

استفاده از انرژی خورشید بر اقتصاد کشور تاثیرگذار است

محمد اله‌داد، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با بیان اینکه سوزاندن گاز توسط نیروگاه‌های فسیلی سبب ایجاد آلودگی و همچنین از دست رفتن منابع ملی می شود، گفت: برای کاهش میزان آلودگی بایستی برق بدون کربن مصرف کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر به جای سوخت‌های فسیلی گفت: باتوجه به افزایش مصرف سوخت فسیلی و محدود بودن منابع این نوع از سوخت در سال های آتی با مشکل مواجه خواهیم شد. اگر در مناطق مختلف در بخش خانگی و صنعتی نیروگاه های کوچک نصب و راه اندازی شود، در کاهش خاموشی‌ها در زمان پیک مصرف اثرگذار خواهد بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان با تاکید بر اینکه نفت و گاز باید به ارزش افزوده تبدیل افزود: اگر بخواهیم برق را از نفت یا گاز و به طور کلی “سوخت” تولید کنیم، عملا منابع سوخت کشور را هدر داده‌ایم. مصرف بی‌رویه برق از نیروگاه‌های فسیلی به اقتصاد کشور ضرر می رساند.

وی تصریح کرد: بایستی به سمت جایگزینی و مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر برویم و از سوختهای فسیلی برای ایجاد ارزش افزوده استفاده کنیم. خوشبختانه در استان مرکزی نیز ظرفیت خوبی در این زمینه وجود دارد.

اله‌داد با بیان اینکه بخشی از برق مصرفی در استان مرکزی توسط دو نیروگاه میکرو توربین برق تامین می شود، گفت: توان مصرفی برق در تمام مشترکین شرکت توزیع برق منطقه استان حدود ۱۲۵۰ مگاوات است.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد مصرف برق استان در حوزه صنعت است، در حقیقت تبدیل به ارزش افزوده شده و در بخش مولد جامعه به مصرف می رسد. استفاده از انرژی خورشید می تواند اثر مضاعفی بر اقتصاد کشور داشته باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با عنوان اینکه در استان مرکزی در آغاز راه استفاده از انرژی های سبز هستیم، گفت: راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در ابتدا، میزان برق چندان زیادی تولید نمی کند، زیرا نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرفته دیر شروع کردیم. اما امیدواریم بعد از یک دوره ۴-۵ ساله بتوانیم این میزان را به حدود ۴۰ درصد کل برق مصرفی کشور برسانیم.

نقش بسیج در مردمی کردن اقتصاد

باتوجه به اهمیت تولید برق خانگی و تاثیر آن بر رشد اقتصادی کشور تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) بین سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور و مرکز بسیج وزارت نیرو منعقد شد. که بر اساس این تفاهم‌نامه وزارت نیرو و سازمان بسیج مهندسین طرح تولید برق خورشیدی خانگی را اجرایی خواهند کرد.

در بحث مصرف بایستی فرهنگ درست مصرف کردن در جامعه ترویج پیدا کند تا شاهد رشد اقتصادی مطلوب در کشور باشیم. در ایران نیز باید به مانند بسیاری از کشورهای دنیا، کارها به مردم واگذار شود.

انتخاب عناوین سال از سوی مقام معظم رهبری با مضمون اقتصادی که مهم ترین و برجسته‌ترین آن اقتصاد مقاومتی است، بی‌دلیل نیست و این بدان معناست که ما اقتصادی را انتخاب کنیم که ضمن درون زایی بر اساس همگرایی نسبت به بیرون بتواند سهم قابل قبولی را در سطح بین الملل به دست بیاورد. لذا در کنار ساختار دولتی، بخش خصوصی از همه مهم‌تر مردم هستند که باید در سیاست های اقتصاد مقاومتی محوریت داشته باشند.

ضروری است مردم را در همه عرصه به ویژه حوزه اقتصاد سهیم شوند، در همین راستا می‌توان از ظرفیت های مردمی سازمان بسیج در مردمی کردن اقتصاد استفاده کرد.

در همین راستا نیز در عرصه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بسیج نیز پای کار آمده است تا مردم را نیز در این حوزه سهیم کند.

مسئول سازمان بسیج مهندسین سپاه روح‌الله استان مرکزی:

تولید انرژی برق خانگی یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی

مهدی لطیفی، مسئول سازمان بسیج مهندسین سپاه روح‌الله استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ درخصوص اجرای این طرح گفت: تفاهم‌نامه‌ای در سال ۱۳۹۶ توسط بسیج مهندسی صنعتی کشور با مرکز بسیج وزارت نیرو به منظور اجرای طرح استفاده از انرژی‌های سیستم برق خورشیدی خانگی منعقد شد که براساس آن امسال مقرر شد تا بسیج مهندسی مسئول اجرای طرح شود.

لطیفی اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از اهداف طرح بحث اشتغال‌زایی و کارآفرینی است، این طرح در مناطق محروم و کم برخوردار اجرایی خواهد شد، تا فرصتی برای اشتغال‌زایی مددجویان و محرومان باشد. در حال نیازسنجی و نظرسنجی در شهرهای استان هستیم و طی جلسه‌ای، ۵ نقطه شناسایی خواهد شد. همچنین خرید تضمینی برقِ تولیدی منبع درآمدی برای این افراد خواهد بود.

وی افزود: در قالب این طرح در نظر داریم تا پایان سال ۳۰ نیروگاه ۵ کیلووات ساعت خورشیدی را که یک انرژی تجدیدپذیر است در سطح استان مرکزی نصب و راه‌اندازی کنیم.

مسئول بسیج مهندسین صنعت استان مرکزی تصریح کرد: اجرای این طرح امسال در استان مرکزی به عنوان استان پایلوت در کشور در حال اجرا است و در صورت موفقیت، سال آینده در دستور کار بسیج مهندسین صنعت قرار خواهد گرفت.

وی افزود: بسیج مهندسین صنعت ضمن انجام مباحث فنی این طرح کار شناسایی، نیازسنجی و معرفی افرادی که برای این منظور اعلام آمادگی کرده‌اند را نیز برعهده دارد.

لطیفی با بیان اینکه تولید انرژی برق خانگی یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است، گفت: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر همانند انرژی خورشیدی یکی از ضروریات جامعه بشری است.

لطیفی خاطرنشان کرد: اعتبارات اجرای این طرح از سوی بانک‌های عامل مهر اقتصاد ایران و انصار و همچنین بسیج سازندگی، کمیته امداد و سازمان بهزیستی تامین می‌شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها